Piyasalar Aylık ABD İstihdam Raporlarından Nasıl Etkilenir?

Piyasalar Aylık ABD İstihdam Raporlarından Nasıl Etkilenir?

Piyasalar Aylık ABD İstihdam Raporlarından Nasıl Etkilenir?

“Ekonominin En Büyük Yatırım Olayı: Aylık ABD İstihdam Raporları” makalesinin devamıdır. Eğer bir önceki makalemizi okumadıysanız lütfen öncelikle “Ekonominin En Büyük Yatırım Olayı: Aylık ABD İstihdam Raporları” makalemizi okuyunuz.

Tam olarak bu etkinliğin piyasaları nasıl etkilediği zamanla değişmiştir. Tarihsel süreçte iyi haberler (beklenenden az gerçekleşen işsizlik, beklenenden yüksek çıkan ortalama ücretler gibi), USD ve diğer varlıkların yükselerek büyümeden fayda sağlamasına neden olmuştur. Son iki yılda USD, istisnai olarak düşük faiz oranlarına sahiptir ve korkulu dönemlerde güvenli liman olarak satın alınmıştır ve bu yüzden diğer düşük getirili güvenli liman varlıkları gibi hareket etmektedir. Hisse senetleri, emtialar ve yüksek getirili emtia tabanlı para birimleri gibi “riskli varlıkların” aksine kötü haberlerde yukarı hareket eder, iyi haberlerde ise aşağı hareket eder. Bu da, çoğu zaman olumsuz haberlerin USD’yi yükseltirken, borsaların ve riskli varlıkların düşürdüğü anlamına gelmektedir. Bazı zamanlar, çok olumlu bir rapor da USD’yi yükseltebilir çünkü Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını artıracağı beklentilerini güçlendirir, bu da para piyasalarında USD talebinin artmasını sağlayabilir.

İlgili piyasa hareketlerine yatırım yapmanın kazanç potansiyeli dikkate alındığında pek çok analiz uzmanı, yatırımcı, fonlar, yatırım geliştiriciler ve spekülatorler NFP (Tarım Dışı İstihdam) oranını ve neden olacağı yönlü hareketi önceden sezmeye çalışır. Bu da, mevcut raporun yayınlanmasından günler öncesinde artan volatilitenin ve yatırım fırsatının oluşması anlamına gelir ve önceki günlerde gerçek sonuç üzerinde ipuçları veren raporlar oluşur. Bunların arasında üretim ve hizmetlerin PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) raporlarının istihdam kısmı, ADP (Otomatik Veri İşleme) tarım dışı istihdam raporu yer alır. Bu yüzden, NFP bağlantılı volatilite, gerçek raporun yayınlanacağı haftanın öncesinde oluşabilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...