İkili Opsiyon Nedir? OptionRally İncelemesi HighOption Hesabı Aç Anyoption İncelemesi OptionBit İncelemesi OptionYard İncelemesi

İkili Opsiyon Terimler Sözlüğü

Aktif

İkili opsiyon kontratlarını belirlemede kullanılan değer. Genelde döviz çiftleri, indeksler, sermaye hisseleri ve emtialardan oluşur.

Alım Opsiyonu (Call)

Yatırımcıının satın aldığı aktifin; opsiyon bitim süresinin sonunda, alınan fiyattan daha yüksek değer taşıması sonucu kâr edeceği opsiyon seçeneğidir.

Baş Başa

Satın alınan aktifin, opsiyon dolum süresinde alış fiyatına çok yakın olmasıdır. Kârın ya da zararın olmadığı durumlardır.

Cari Fiyat

Bir aktifin açıklanan yaklaşık gerçek zamanlı fiyatıdır. Gerçek fiyat oranları ile arasında yaklaşık 10 ya da daha fazla gecikme vardır.

Dijital Opsiyon

İkili opsiyon ticareti yerine kullanılan alternatif isimdir.

Dolum Süresi

İkili opsiyon kontratının süresinin dolduğu tarihtir.

Dolum Süre Fiyatı

Alınan aktif değerinin opsiyon kontratı bitişindeki süresindeki cari fiyatıdır.

Egzotik Opsiyonlar

İkili opsiyonların daha karışık versiyonlarıdır. Sadece özel piyasalarda brokerlar tarafından ticareti yapılır ve yıllar öncesine dayanmaktadır.

Emtia

Ekonomik bir terim olan emtia; petrol, gümüş ve altın olmak üzere minerallerin, gıda ürünlerinin ve metallerin oluşturduğu ürün grubuna verilen isimdir.

Endeks

Farklı ülkelerin borsalarında işlem gören hisse senetlerinin ölçümlendirilmesidir.

İkili Opsiyon Ticareti

Seçilen aktiflerin, belirlenen süre içindeki hareketinin öngörülmesi üzerine dayanan ticaret şeklidir.

İşlem Fiyatı

Seçilen aktifin, ikili opsiyon kontratında uygulanan alım-satım fiyatıdır.

Kârda Olmak

Yatırımcının opsiyon dolum süresini doğru öngörmesi sayesinde kazanç elde etmesidir.

Kazanç

İkili opsiyon kontratından kâr edilmesidir. Genelde kâr oranı %75 ile %85 arasındadır.

Parite

Herhangi bir ülkenin parasının diğer ülkenin parası karşısındaki değer. Ör: EUR/USD, Euro’nun Dolar cinsinden karşılığını gösterir.

Piyasa Analizi

İkili opsiyon ticaretinizdeki risk oranını düşürmek amacıyla yapılan pazar araştırması. Sitemizde, piyasa analizlerini oldukça detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Satım Opsiyonu (Put)

Yatırımcının satın aldığı aktifin; opsiyon bitim süresinin sonunda, alınan fiyattan daha düşük değer taşıması sonucu kâr edeceği opsiyon seçeneğidir.

Sona Erme Süresi

Opsiyon kontratının sonra erme tarihidir. Bir diğer anlamda opsiyon kontratının dolum süresidir.

Teknik Analiz

Güncel bilgiler yerine geçmiş bilgilerin kullanıldığı analiz yöntemidir. İstatiksel bir bilgi ile ticareti yapılacak olan aktifin gelecekte ne yönde ilerleyeceğinin öngörüsünün yapılması amacına hizmet eder. İkili opsiyon ticaretinde başarılı olmak için hem temel hem de teknik analiz bilgilerine sahip olmanız faydanıza olacaktır.

Temel Analiz:

Ülkenin ekonomik durumu, coğrafi ve politik olaylar gibi bilgilerin analizlerinin yapılıp ne gibi sonuçlar doğurabileceğinin araştırılmasıdır. Bu analizlerin takibi, ikili opsiyon ticaretindeki başarının en büyük anahtarlarından birisidir.