Euro Bölgesi Hayati Bir Karar Vereceği Noktaya Geldi

Euro Bölgesi Hayati Bir Karar Vereceği Noktaya Geldi

Fed ve Avrupa Merkez Bankasını beklediğimiz sırada verilerin herhangi bir önemi yok, ama dünkü olaylar, risk sektörünü o kadar da destekleyici değildi. Alman tüketici Haziran ayında hayal kırıklığına uğramış şekilde harcıyor parasını. Perakende satışlar, yarım puan artışa yönelik beklentileri boşa çıkararak, küçük bir parça düştü. Bütün bunlar enflasyona ayarlı koşullarda yaşanıyor, dolayısıyla, gayri safi yurtiçi hasıla muhasebelerinde de ölçüldüğü gibi, tüketici harcamasında direkt olarak yumuşaklığa doğru akıyor. Bu olay, perakende satışlarda üst üste üçüncü kez aylık küçük bir düşme eğilimi anlamına gelirken, son altı ayda toplam beş, son dokuz ayda da toplam yedinci kez meydana geliyor. Alman ihracatçılar görece dirençli olabilirler, ama Alman tüketicinin neşeli bir havaya sahip olduğunu söylemek zor.

“Euro bölgesi şu anda hayati bir karar vereceği noktaya geldi ve liderler, Avrupa Merkez Bankası ile birlikte çalışarak, ortak para birimlerinin istikrarı için ellerini taşın altına koyup koyamayacaklarını gösterecekler” dedi Eurogroup başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupalı gazetelere verdiği demeçlerde. “Kaybedecek vakit yok” diye de ekledi. Avrupa’nın kurtarma fonu olan Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (AFİF), kendi bağımsızlığını etkilemeyecek şekilde, Avrupa Merkez Bankası ile birlikte çalışacağını söyledi Juncker. Geçtiğimiz Perşembe, Euro bölgesinin parçalanmaması için ne gerekiyorsa yapacağını belirten Draghi, yeni bir bono-alım programının uygulamaya konulabileceği ile ilgili beklentiler oluşturdu. Politika üreticiler, Yunanistan’ın borçlarını azaltmak ve onları da Euro bölgesinde tutmak için “son şanslar” üzerine çalışıyorlarken, Avrupa Merkez Bankası ve ülkelerin ulusal merkez bankaları da ellerindeki bonoların değerlerinde ciddi düşüşleri nasıl kaldırabileceklerinin hesabını yapıyorlar, dedi yetkililer.

Neredeyse tamamen iflas etmek üzere olan Yunanistan, tasarruf yapmak için çaresizce çabalıyor. Yunanistan’ın şu an itibarıyla Atina’ya gitmiş olan kreditörleri, ülkedeki gelişmeleri değerlendirip, Yunanistan’a 130 milyar Euro’luk bir hayat kurtarma paketi vermeye değecek mi yoksa değmeyecek mi diye karar vermeye çalışıyorlar. Yunan siyasi liderler, kreditörler tarafından talep edilen tasarruf ölçülerinin büyük bir kısmı konusunda anlaşmışlardı, dedi yetkililere yakın olan bir kaynak Pazar günü, ve politikacılar da hâlâ gerekli olan sonuncu 1.5 milyar Euro’luk tasarrufu bulabilmek için, emekli maaşlarından ve çalışanların maaşlarından ne kadar kısabileceklerini görmeye çalışıyorlar.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...