Aylık ABD İstihdam Rapor Sonuçları Nasıl Önceden Sezilir?

Aylık ABD İstihdam Rapor Sonuçları Nasıl Önceden Sezilir?

Aylık ABD İstihdam Rapor Sonuçları Nasıl Önceden Sezilir?

  Birinin kişisel tahmini üzerinden NFP tabanlı yatırım yapmak tavsiye edilmezken,beklentilerin altında veya üstünde kalması hakkında ön görüşlerin oluşturulması yararlıdır. Öncü göstergelerin farklı kombinasyonlarını kullanarak NFP sonucunu tahmin etmeye çalışmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Aşağıda birkaç popüler yöntemi bulabilirsiniz:

 1. ADP Tarım Dışı İstihdam Raporu, ABD Hükümeti raporuyla aynı şeyi ölçmeye çalışmaktadır. Bu, US NFP yönünü tahmin etmede genellikle etkindir.
 2. Hizmet sektörü ISM (Tedarik Yönetimi Enstitüsü)’nün istihdam bileşeni. Geçen 10 yıllık süreçte endeks, tarım dışı istihdam ile yaklaşık %90 korelasyona sahiptir.
 3. Üretim sektörü ISM’in istihdam bileşeni. Geçen 10 yıllık süreçte endeks, tarım dışı istihdam ile çok güçlü %87 korelasyona sahiptir.
 4. Haftalık yeni işsizlik tazminatlarının dört haftalık hareketli ortalaması.
 5. Önceki iki raporda gösterilen devam eden tazminatların gidişatı. Bu; devam eden tazminatların artması veya azalmasını göstergesidir ve önceki üç raporla karşılaştırıldığında artışın/azalışın büyük veya küçük olmasının oranıdır.
 6. Kongre Kuruluna göre Tüketici Güveni – önümüzdeki 6 ay süresince 5,000 ailenin beklentilerini kapsayan anketler yapmaktadır.
 7. Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni Anketi – 500 kişiye önümüzdeki beş yıldaki beklentileri hakkında anket yapmaktadır. Örneğin küçük olması ve daha uzun bir sürece yayılması nedeniyle, bu rapor, Kongre Kurulu raporundan daha az etkin olarak değerlendirilir.
 8. İş bırakma etkinliği düzeyi. Yükselen bir değer, NFP’nin kötü çıkacağını, düşen bir değer ise daha düşük bir NFP çıkacağını gösterir.
 9. (Online iş ilanlarının sayısına dayalı) Monster.com İstihdam Endeksi’nin yükselişi veya düşüşü.
 10. Challenger, Grey & Christmas yıllık raporuna karşılık işverenler tarafından açıklanan İşten Çıkarma Raporu. Tüm çalışma koşulları ile sınırlı kısa vadeli korelasyona sahiptir.
 11. Bu raporu takip eden ve yorumlayan pek çok tarafla beraber, rakamlar öngörülerle eş durumda olsa dahi, rapor haftanın sonunda açıklandığında büyük oranlarda dalgalanmalara neden olabilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...