ABD Hazine Tahvilleri, Bonoları ve Banknotlar

ABD Hazine tahvilleri Bonoları ve Banknotlar

Bugün ABD devlet hazinesinin temel noktalarına ve dünyanın her yerinden yatırımcıların piyasalar ‘riskli’ (normalden daha riskli) olduğunda ABD Hazine piyasalarını nasıl barometre gibi kullanabileceklerine değineceğiz.

ABD Devlet Hazineleri, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nda Devlet Borcu Ofisi tarafından işlenen devlet borçlarıdır. Bu işlemler, ABD’nin borç finansal araçlarıdır. Pazarlanabilir dört tür devlet hazinesi vardır: tahviller, banknotlar, bonolar ve Enflasyon Korumalı Hazine Senetleri (TIPS).

Devlet tahvili ya da ‘T-Bill’, genellikle 90 günde çıkarılan en kısa vadeli tahvil çeşididir, ancak ‘T-Bill’ terimi bir yıldan daha kısa süreli bütün hazine borç işlemleri için kullanılmaktadır. Bu kısa süreli vade tarihinden ve ABD hükümetinin bir dolar bile borç bırakmamasından dolayı, bu tahvil çeşidi genellikle ‘risksiz’ kazanç yolu olarak görülmektedir.

Genel bir kural olarak, vade tarihi ne kadar uzunsa faiz oranı da o kadar yüksektir. Eğer bu durumu göstermek için bir grafik çizersek ve y eksenine kazancı ve x eksenine vade tarihine kalan süreyi yerleştirirsek, bu grafik ‘Kazanç Eğrisi’ni gösterir. Grafik, genellikle yukarı yönde eğri oluşturur, çünkü yatırımcıları uzun dönem elinde tutmaya bağlı olarak doğan ekstra riskten korumak için kazanç vade süresiyle birlikte artmaktadır.

Hazineleri fiyatlandırma

Yatırımcıların hazine bonoları ve çoğu bonolarla ilgili bilmesi gereken ilk şey fiyat ve kazancın ters olarak hareket ettiğidir. Eğer yatırımcılar piyasayı düşürme eğilimindeyse ve bonoları satarlarsa, kazançların artacağını göreceğiz. Yatırımcılar daha yüksek bir kazanç için hisse senetlerine yatırım yapmayı tercih ettiklerinde bu tablo gerçekleşebilir. Diğer muhtemel neden ise hisse senedini çıkaran şirketin kredi kalitesinin söz konusu olması ve bu nedenle yatırımcıların şirketlerin faiz ödeyebilmesine dair daha az soruyla başka bonolar aramasıdır.

Devlet tahvilleri, daima ‘sıfır kupon’ bonosu olarak satılmaktadır, bunun anlamı bononun genellikle birim başına 1.000 $ olan ‘değer’den (senet üzerinde belirtilen miktar) daha düşük bir değerde satıldığıdır. Vade tarihi dolduğunda, yatırımcı hem senet ücretini karşılaması için hem de faiz getirisi için 1.000 $’ın hepsini geri alır.

Örneğin, 97 günde altı aylık bir Devlet tahvili satın alırsanız, bononun fiyat değerinin %97’sini ödemiş olursunuz. Bu işlem size 6 ayda 1,000 $ olarak geri döner. Böylece, bugün 970 $ ödeyerek, altı ay sonra 30 $ ya da %3 kazançla 1.000 $ geri alacaksınız. Altı aylık olan bu işlemde olduğu gibi, bileşik faizi yok sayarak %6’lık oranla yıllık faiz işlemini de yapabilirsiniz.

Banknotlar ve Bonolar, genellikle cari borsa faiz oranlarına bağlı olarak bir kupon (bono başına 1.000 $’lık ‘fiyat değerinde’ sabit dönemsel ödeme faizi) içerdikleri için Tahvillerden farklıdır. Hazine açık arttırma öncesinde kuponları duyuracaktır ve böylece yatırımcılar bonolar için ne kadar ödemek istediklerine karar verebilirler.

İlk açık arttırma sonrasında, Devlet Hazineleri, spekülasyon, yatırım ve saklama işlemleri için hazineleri satan ve satın alan dünyanın her bir yanından yatırımcılarla dünyadaki en aktif ikincil piyasalardan birinde işlem görmektedir. Devlet hazineleri için ikincil piyasa, yukarıdaki işlemlerin hepsi için faiz hesaplamalarının yapıldığı yerdir. Eğer piyasalar olumsuz haberlere göre karamsar hissediyorsa, ABD devlet hazineleri ve diğer güvenli varlıkların değeri artmaktadır. Olumlu hissettiklerinde ise risk varlıkları talep görmekte ve ABD devlet hazineleri gibi güvenli bölge varlıklarının değeri yatırımcıların daha büyük kazanç aramalarından dolayı düşmektedir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...