9 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumu

Pazarlar dünü epey sessiz geçirdi, ABD faiz oranları hazine eğrisi boyunca ufak ufak, 1-3bps kadar, yükselirken, Kanada ve bir de Almanya’nın faiz oranlarının düşmesi dışında pek bir şey yaşanmadı. Almanya’nın kıstas olarak kendine belirlediği temel ölçü olan 2-yıllık, bugünün oturumunu kazançlı bir -5bps’de kapattı. Ham petrol hafif bir değerle satıldı, ama USD ile birlikte paritenin üzerinde uçan CAD bunu görmezden geldi. Kuzey Amerika yatırım oturumu boyunca geri sıçrayan EURUSD, 1.2359’dan kapattı. JPY, yarın sabah Japonya’da Bank of Japan tarafından yapılacak olan oran duyurusu ve politika beyanı öncesinde USD’ye karşı sabitti. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hisse senetleri, ekonomik açıdan çok ez verinin gelmesiyle ve kurumsal kazançlar sezonunun giderek yavaşlamasıyla birlikte hareketsiz kaldı (S&P 500 şirketlerinden şimdiye kadar 442’si raporlama yaptı).

Bugün büyük gün, Temmuz aydaki ekonomik verilerini açıklamaya başlayacak olan Çin ile birlikte, pazarlar, Çin’in yumuşak bir iniş yaptığını ve büyüme hedefleri olan %7.6’ya geri döndüklerini görebilmeyi umuyorlar.

Buradaki en önemli rakam, Temmuz ayının Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) olacak, ki zaten Bloomberg tarafından yapılan bir anketle birlikte tahmincilerin %1.7’lik bir düşüş beklenildiği konusunda hemfikir olduğu ortaya çıktı. CPI’ın, konsensüsün hangi tarafının haklı çıkacağını düşünmeden, 2011 yılının Temmuz ayında büyüdüğü %6.5 y/y klipsinden sonra devasa bir düşü bu.

Düşüş yaşayan CPI, fazlasıyla zayıf olarak ortaya çıkması beklenen çok sayıdaki Çin ekonomik veri raporundan sadece biri: nominal endüstriyel üretimin, en son 2009 yılının sonlarında görülmüş olan seviyelerde büyümüş olması beklenirken, nominal perakende satışların da 2009 yılı boyunca görülmüş olanların altında bir seviyede büyümüş olması bekleniyor.

Çin Tüketici Fiyat Endeksi, geçen ayın 125.10 oranından düşerek, an itibarıyla, 124.80 seviyesinde bulunuyor.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...