9 Ağustos 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Piyasa Analizi

Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizi OptionRally Tarafından Saplanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Merkez bankalarının yeni parasal gevşeme önlemleri beklentilerini artıran açıklamaları hisse senetleri piyasalarında yükseliş getirdi. S&P500’de üst üste beşinci haftasında da yükseliş görüldü ve üç ay sonra ilk kez dün önemli psikolojik seviye 1400’ün üstü test edilebildi. Dün işlem hacimleri düşüktü ve yatırımcıların temkinli tavırları devam etti. Yatırımcılar bundan sonraki adımlarını belirlemek için Avrupa Merkez Bankası ECB ve ABD Merkez Bankası FED’in devreye sokacakları ek teşvik önlemlerinin gerçek mahiyetini öğrenmeyi bekliyorlar. Küresel ekonomik toparlanma ve Avrupa’daki büyüme durumuyla ilgili kötü veriler gelmeye devam ettikçe FED ve ECB’nin parasal gevşeme önlemlerini devreye sokma zorunlulukları artıyor.

Dün yatırımcıları belirli bir doğrultuda yönlendirecek net veriler gelmediği için analistlere göre, yatırımcıları Araf’ta kaldıkları bir gün geçirdiler. Ortaya çıkan kararsızlık durumu hisse senetleri piyasasında genelde yatay seyirler getirdiler. Örneğin Dow Jones Endeksinde sadece 7 puanlık bir yükseliş görüldü. 10 yıllık tahvil faizleri kritik %7 seviyesine eriştikten sonra İspanya’nın borçlanma maliyetleri yine bir endişe kaynağı haline geldi. Uzmanlara göre bu çok endişe verici bir gelişme ve İspanya açısından mevcut borç durumun sürdürülebilmesi mümkün değil. Ancak tüm bu gelişmeler ECB’nin parasal gevşeme müdahalesini öne çekmeye yaradığı için pozitif bir gösterge olarak da görülebilir.

EUR/USD

EUR’a USD karşısında güç kazandıracak yeni bir veri gelmediği için Çarşamba günü EUR/USD paritesinde genelde yatay seyir içinde kâr satışları görüldü. Böyle olunca paritede yaklaşık 70 pips’lik düşüşle 1,2325 seviyeleri test edildi. Döviz kuru analistlerine göre EUR/USD paritesinde son dönemde boğa eğilimi görülmesinin ana nedeni yatırımcıların kısa pozisyonlardan çıkıp kâr satışlarına gitmeleri. ECB’nin İtalya ve İspanya’nın borçlanma maliyetlerini kontrol altına almak için yeni bir tahvil alım programı başlatsa bile, analistlere göre, bunun Eylül ayına ancak hazır olabilecek. Böyle olunca, EUR’un USD karşısındaki zayıflaması devam edecek ve EUR/USD paritesi için 1,2000 seviyelerinin önü açılacak. EUR/USD paritesi üzerine yeni bir ayı baskısı dönemi başladığı için fiyat 1,2336 seviyesinin altına indiğinde satışa geçilebilir.

GBP/USD

Çarşamba günü Pound USD karşısında güçlendi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz oranlarında bir değişikliğe gitseydi birçok finans kuruluşunun durumu bundan etkilenecekti. GBP/USD paritesi yaklaşık 60 pips yükselerek 1,5675 seviyelerini test ettikten sonra, ana direnç seviyelerine takıldı ve 23 pips’lik bir geri çekilme gösterdi. Dün dayanıklı bir performans göstermesine rağmen Pound’un topun ucunda olduğu ve önümüzdeki aylarda zayıflayacağı düşünülüyor. Bunun ana nedeni Britanya ekonomisindeki resesyon durumunun devam etmesi. Nitekim BoE dün bir açıklama yaparak ekonomik büyüme beklentisini aşağıya çekti. Karamsar bir gelecek öngörüldüğü için GBP/USD paritesi ayı eğilimi geliştirecektir. Fiyat 1,5619 altına gevşediğinde satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Dün 1,0531 ve 1,0581 alt/üst sınırlarında yaklaşık 50 pips’lik gidiş gelişlerle dar bir aralıkta işlem gördü. Paritede ayı veya boğa baskısı yaratacak kayda değer bir ekonomik gelişme görülmediği için AUD/USD dünkü işlemleri yatay bir seyirde kapattı. Bu Araf’ta kalma durumu Çin’den gelecek verilerle sert değişimler gösterebilir. Pek yakında Çin’in Tüketici Fiyat Endeksi, Üretici Fiyat Endeksi, Fabrika Üretimi ve Perakende Satış Rakamları gibi önemli ekonomik göstergeleri açıklanacak. Çin en büyük ihraç ülkesi olduğu için Avustralya ekonomisi Çin’den gelecek verilere karşı çok hassastır. Dolayısıyla Çin ekonomisinden kötü sinyaller alınırsa bu Avustralya ekonomisini de olumsuz etkileyecek ve Avustralya doları USD karşısında zayıflayacaktır. Ancak birçok yatırımcının beklentisi AUD/USD paritesindeki yükselişin uzun vadede devam etmesi. Böyle olunca fiyat 1,0588 seviyesinin üstüne çıktığında satın alma yapılabilir.

USD/CHF

Dün İsviçre Frangı Euro’nun hareketlerini takip etti ve USD karşısında zayıfladı. Aynı şekilde işlem hacimleri dar, yatırımcılar kararsızdı. USD/USD paritesi yaklaşık 50 pips yükselerek önemli psikolojik seviyesi 0,9700’nin üzerine çıktı ve 0,9743 ile haftalık en yüksek değer test edildikten sonra bir miktar geri çekilmeyle 0,9713 seviyesinden kapanış geldi. Frank’ın kısa vadede ECB’den gelecek bir müdahaleden destek bulması söz konusu olmadığı için, birçok döviz kuru analistine göre, gevşemesi devam edecektir. Ayrıca, Avrupa borç kriziyle iç içe bir konumda bulunan İsviçre’nin ekonomik durumu da pek iç açıcı değil. Parite üzerinde güçlü bir boğa baskısı söz konusu olduğu için fiyat 0,9732 seviyesinin üzerine çıktığında USD/CHF paritesinde satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

Dün İngiltere Merkez Bankası’nın ülke ekonomisini toparlamaya yönelik iddialı önlemleri devreye sokmaması üzerine, Altın işlemleri dar bir aralıkta seyretti ve gün az miktarda yükselişle kapandı. Altın’ın ivme kazanması için halihazırdaki koşullar içinde merkez bankalarının kötü ekonomik gidişata müdahale etmek için parasal gevşeme önlemlerini devreye sokması gerekir. Ancak bu konudaki erteleme ve kararsızlıklar yatırımcıların oturup net bir eğilimin ortaya çıkmasını beklemelerine neden oluyor. Ancak, gelen her ekonomik veri küresel ekonomilerde kötüleşmeye işaret ettiği için uzmanları görüşü merkez bankalarının er ya da geç parasal gevşeme tedbirlerini gündemlerine alacakları yönünde. Altın yeterince güçlü olmasa bile boğa eğilimi gösteriyor ve fiyat 1617,25$/ons seviyesinin üzerine çıktığında satın alma yapılabilir.

Petrol fiyatı ABD’nin yerel stoklarındaki ve Kuzey Denizi üretimindeki azalmaların tetiklemesiyle düştü. Ancak, piyasalar üzerinde boğa eğilimi devam ediyor. Fiyat 94,42$/varil üzerine çıktığında satın alma yapılabilir.

HİSSE SENETLERİ

Hewlett Packard (HP) 3. Çeyrek kâr beklentisini yukarı çekip hizmet sektörüne ayırdığı payda 8 milyar dolar kesintiye gidince hisseleri %2,5 değerlendi. Ayrıntılı belirtecek olursak dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticilerinden biri olan HP, 3. Çeyrekte hisse başına, analistlerin 97 cent’lik beklentisinin üstünde, 1 USD’lik getiri beklediğini açıkladı. Şirket sözcüsü böyle cesaret verici bir sonuç alınmasının nedeni olarak şirketin hizmet gücünde %8 kesinti yaparak 3,5 milyar dolar tasarruf etmeyi planlamasını gösterdi.

Teksas’ta yaklaşık 1,5 milyar hektarlık bir satın alımı tamamlamak üzere olduğunu bildiren petrol üreticisi Chesapeake Energy’nin hisseleri dünkü işlemlerde toplam %9 yükseliş gösterdi. Şirket ayrıca gaz ve petrol tesislerine yönelik harcamalarında kesintiye gittiğini de açıkladı.

Dün borsalarda yatay seyirler hakimdi. Yatırımcılar mevcut belirsiz duruma karışık tepki gösterdiler. Apple hisseleri %0,17 düşüşle 619,86$ ile kapatırken Google hisseleri %0,26 yükselişle günü 642,23$ ile kapattı. Ancak her iki şirket de boğa kanalında yer alıyor. Fiyat 643,29$ üzerine çıkarsa Google, 621,15$ üzerine çıkarsa Apple hissesi satın alınabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...