6 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Dün birkaç merkez bankasının teşvik önlemlerini devreye sokması hisse senetleri piyasasında başlangıçta sert satışlar gelmesine neden oldu ve piyasalardan bundan sonra bir miktar ralli geldi. Sürpriz gelişme Çin Merkez Bankası’nın ülkenin sorunlu ekonomisine destek olmak için faiz oranında kesintiye gittiğini açıklaması oldu. Seansın ilerleyen saatlerinde İngiltere Merkez Bankası’ndan haber geldi ve banka faiz oranlarında değişiklik yapmama kararı aldı ve beklendiği üzere 50 milyar GBP’lik ek parasal gevşeme programı başlattı. Sonra Avrupa Merkez Bankası faiz oranını, 0,25 baz puanlık kesinti yaparak, rekor düşük seviye olan %0,75’e indirdi. Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’ndan böyle bir hareket bekliyordu ancak, Banka’nın bankalar arası günlük borçlanmayı teşvik etmek için mevduat faizini de indirmesine hazırlıksız yakalandılar. Ancak, tüm bu pozitif gelişmelere karşın yeterince güven kazanamayan yatırımcılar Borsalarda satışa geçince düşüşler geldi ve kapanışa doğru bir toparlanma yakalanabildi.

Peki, piyasalar bu teşvik önlemlerine karşı neden suskun kaldılar? Birinci nedeni yatırımcıların bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde opsiyonlarını açık tutmayı tercih etmeleridir. ABD Merkez Bankası’nın kısa vadede yeni bir parasal gevşeme programı başlatıp başlatmayacağını anlayabilmek için bu parametreyi de değerlendirmek istediler. Dün açıklanan iki ekonomik gösterge bugün açıklanacak istihdam verileriyle ilgili ipucu verdi. ABD Bakanlığı ilk kez işsizlik başvurusu yapanların sayısında geçen hafta 14 binden fazla düşüş olduğunu açıkladı. Ayrıca, istihdam verileri sağlayıcısı ADP, ABD özel sektöründe işverenlerin geçen ay, 105 binlik piyasa beklentisinin üzerine çıkarak toplam 176 bin çalışana iş olanağı sağladığını açıklayarak piyasaları şaşırttı. Şimdi bütün gözler bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin üzerinde. Çünkü kötü verilerin alınması durumunda FED’in duruma müdahale edip yeni teşvik önlemlerini devreye sokmayı planlanıyor.

EUR/USD

Dün Euro açısından sarsıcı bir gün geçti ve EUR/USD paritesi Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kesintisi kararının hemen sonrasında yaklaşık 130 pips’lik düşüş gerçekleşti. Böyle bir sarsıntını nedeni Banka’nın mevduat faizinde de kesintiye giderek piyasaları şaşırtması oldu. Böyle olunca parite birçok destek seviyesinin de altına inerek Haziran ayı başından beri görülmeyen düşük seviyeleri test etti. Bugün paritenin hareketleri üzerinde belirleyici olacak ana gelişme hiç şüphesiz ki ABD tarım dışı istihdam verileri olacak. Zayıf bir sonucun alınması faydalı olabilir çünkü FED’in olası müdahalesi arttığı için Euro destek bulabilir. Ancak halihazırda güçlü bir ayı eğilimi hakim. Dolayısıyla fiyat 1,2362 seviyesi altına inerse EUR/USD paritesinde satışa gidilebilir.

GBP/USD

Dün Pound üst üste üçüncü seansında da USD karşısında baskı altında kaldı ve GBP/USD paritesinde 60 pips’lik düşüşle kayıplar devam etti. Bu hareketin arkasındaki ana neden İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ülke ekonomisini toparlamak için önümüzdeki dört ayı kapsayacak şekilde yeni bir 50 milyar GBP’lik teşvik paketini devreye sokmasıydı. Analistler bu yeni stratejinin Pound’a zarar vereceğini, çünkü ek parasal gevşeme planının gündeme gelmesiyle GBP’ni diğer kurlar karşısında devalüe olacağını düşünüyorlar. Dolayısıyla şu an GBP/USD paritesi açısından uzun vadeye yayılacak bir ayı duyarlılığı başlamış durumda. Pound önümüzdeki aylarda da gevşemeye devam edecektir. Bu durumda fiyat 1,5507 seviyesi altına inince satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Diğer kurların aksine Avustralya doları Perşembe günü USD karşında değerlendi ve yaklaşık 30 pips’lik bir yükseliş gösterdi. Parite 1,0300 civarında konumlanan psikolojik destek noktasını test etti ve Mayıs ayı başlarından sonraki en yüksek değeri 1,0327 seviyesini gördü. AUD/USD paritesi, seans sonuna doğru yine 1,0300 seviyesinin altına çekilerek 1,0290 civarında günlük kapanış gördü. Bu hareketlerin arkasındaki neden ABD’den moral bozucu ekonomik veriler alınmasıydı. ISM imalat dışı endeksinin Haziran ayında 53,7’den 52,1’e düştüğü ve 53,0’lık genel konsensüsün altında kaldığı görüldü. AUD/USD paritesinin önümüzdeki haftalarda da boğa eğilimini devam ettirebileceği koşullar mevcut. Bu durumda fiyat 1,0321 seviyesinin üstüne doğru üst üste kırılma gösterirse AUD/USD paritesinde satın alma yapılabilir.

USD/CHF

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasının hemen akabinde USD/CHF paritesinde 100 pips’lik sert bir yükseliş geldi ve böylelikle Haziran ayının başından sonra gelen en yüksek seviye görüldü. Bu güçlü boğa ivmelenmesi sürecinde parite 0,9642 ve 0,9677 seviyelerinde konumlanan önemli direnç noktalarının üzerine çıktıktan sonra psikolojik seviyesi 0,9700’ı test etti. Ardından seans içinde geri çekilerek 0,9690 civarından kapanış gördü. USD, Perşembe günü olumsuz verilerin etkisiyle güvenli liman yatırımı rolünü de güçlendirdi. Parite şu an üst üste beş gündür devam eden boğa ivmelenmesinde doruk noktaları görmüş durumda. Bu durumda, fiyat yükselmeye devam eder ve 0,9713 seviyesinin üzerine çıkarsa dayanak aktifi USD/CHF paritesi olan bir ARTAR opsiyonu açmak düşünülebilir.

EMTİALAR

Altın fiyatı Perşembe günü geriledi. Temel nedeni Çin, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının devreye soktuğu teşvik önlemlerinin yeterince agresif olmamasıydı. Değerli metali baskı altına sokan, büyük merkez bankalarının tamamının dünya ekonomisinin sağlığından kaygılanarak ek parasal gevşeme önlemlerini devreye sokmasıydı. Geçtiğimiz aylarda Altın’ın fiyatı düştü çünkü küresel ekonomik ve politik sorunlar Altın’ın enflasyon karşısından bir koruma aracı olma rolüne zarar verdi. Bu emtia hafta içinde yine de değerlenmeye devam etti. ABD Merkez Bankası bugün istihdam verilerinin kötü gelmesi durumunda yeni teşvik paketine dair ipucu verirse Altın’daki yükseliş devam eder. Bu emtia üzerinde güçlü bir ayı baskısı olduğunu akılda tutarak fiyat 1605,67$/ons seviyesi altına inerse ve tarım dışı istihdam verilerin yüksek gelirse Altın satışı yapmak iyi olabilir.

Perşembe günü üç merkez bankasının teşvik önlemi açıklamalarıyla birlikte Petrol fiyatına da düşüş görüldü. Hala ayı baskısı hakim olduğu için fiyat 83,33$/varil altına inerse satış pozisyonu açılabilir.

HİSSE SENETLERİ

Perşembe günü abonelerin hizmet kullanımından ciddi bir artış olduğunu açıklayan Netflix’in hisseleri %12 oranında arttı. Şirketin CEO’su abonelerin Haziran ayı içinde Netflix’te 1 milyar saat video ve televizyon izlediklerini ve bu rakamın 2011’in son üç ayında gerçekleşen toplam 2 milyar saatlik izleme ile kıyaslandığında rekor bir rakam olduğunu dile getirdi. Böylesine etkileyici bir sonuç elde edilmesine rağmen analistlerin çoğu Netflix’in bu üstün performansı kâra çevirip çeviremeyeceğinden kuşkulu.

Perşembe günü açıklanan medya raporlarında Apple’ın web sitesi hizmeti Yelp’in yeni harita uygulaması sürümünü alma planlarının olduğunu görüldü. Bu verinin hemen akabinde Yelp hisseleri dün %12 oranında değerlendi.

Perşembe günü piyasalarda merkez bankalarının açıklamaları üzerine genelde düşüş gözlenmesine rağmen Apple ve Google hisseleri değerlendi. Apple’da %1,85’lik yükselişle 610,51$ ve Google’da %1,42’lik yükselişle 596,16$ seviyesinden kapanış görüldü. Bu iki şirket açısından boğa eğilimi güçlü olduğu için hisse fiyatı 612,32$ üzerine çıkarsa Apple ve 598,01$ üzerine çıkarsa Google hissesi satın alınabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...