6 Ağustos Global Piyasalara Genel Bakış

6 Ağustos Global Piyasalara Genel Bakış

Global Piyasalara bakış, 24option tarafından sağlanmaktadır.

Merkez bankalarından gelen karmaşık sinyallerin geldiği ve ardından da beklenmedik ekonomik verilerin ortaya çıktığı bir haftanın ardından sessiz bir hafta sonu geçiren pazar, yeni haftanın açılışına hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta olanları özetlemek gerekirse, Federal Açık Market Komitesi, Bank of England ve Avrupa Merkez Bankası hiç ama hiçbir şey yapmadılar. Günler boyunca marketleri övmüş olan yatırımcılar, Amerika Birleşik Devleti’nden gelen rakamların, Fed’in herhangi bir teşvik paketi garanti etmeyeceği kadar düşük olduğuna inandırmışlardı kendilerini. Yanlıştı. İngiltere’de ise, İngiliz ekonomisinin duble düşüş yaşayarak durgunluk evresine artık girmiş olduğunu gösteren korkunç gayri safi yurtiçi hasıla rakamlarının ve IMF’den gelen uyarının ardından, spekülatörler, Bank of England’ın artık her halükarda bir teklif yapacağını umuyorlardı. Öyle olmadı. Önceki hafta Londra’da yapılan bir konuşmada, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, AMB’nin öylece oturup, para biriminin yıkılmasını seyretmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi. Bankanın işleri tersine çevirecek yetkiye ve hareket gücüne sahip olduğunu ilan etti. Bu da doğru değildi, Avrupa Merkez Bankası da AB’nin lider konumdaki diğer kurumları gibi çok daha retorik bir teklifte bulundu.

Her açıklama öncesinde kendilerine pozisyon alan yatırımcılar her açıklamadan sonra kendilerini yeni duruma göre konumlandırdılar. Para birimi ve emtia pazarları yoyo gibi yükselip, alçalıyordu.

Haftanın sonuna gelindiğinde, yaşanan son önemli olay, Amerika Birleşik Devletleri’nin tarımdışı bordro verilerinin açıklanması oldu. Raporun tahmini rakamlarında 100 bin yeni istihdam ve işsizlik oranının %8.2’de kalması bekleniyordu. Önceki haftalardaki istihdam raporları epey cansızdı; evvelki rapor, ABD’nin yarattığı yeni iş rakamının yetersiz olduğunu gösterdi. Haftalık işsizlik bildirim rakamları tahminlere çok yakın düzeyde çıktı ve işsizlik oranında herhangi bir artış yaşanabileceğine dair bir belirti göstermedi. Belirtilen tahminlerin aksinde göstergeler çıkmasını bekleyen ve uman Ekonomistler, raporun, iş piyasasında ve süregelen işsizlikte yaşanan problemlerin devam ediyor olduğunu göstermesini istiyorlardı. Beklentiler 80 bin ila 120 bin arasındaydı. Gelen son veri pazarları şoka uğrattı; işsizlik oranı da %8.3 seviyesine yükselmiş olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri 163 bin yeni iş imkânı yaratarak olumlu bir netice ortaya çıkarmayı başarmıştı.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...