6 Ağustos 2012 İkili Opsiyon Ticareti Haftalık Piyasa Analizi

Haftalık Piyasa Analizi

Finans Piyasasına Genel Bakış

ABD Merkez Bankası FED’den ve Avrupa Merkez Bankası ECB’den beklenen kararların gelmediği, yatırımcılar açısından hayal kırıklıklarıyla geçen bir haftanın son günü, bir hayli umut veren tarım dışı istihdam verilerinin gelmesi kara bulutları dağıttı ve ortama biraz güneş ışığı girmesine neden oldu. ABD çalışma bakanlığı Temmuz ayında özel sektörde 100 binlik piyasa beklentisinin üzerine çıkılarak tam 160 bin yeni iş alanı yaratıldığını açıkladı. Negatif olarak görülebilecek bir gelişme, Haziran ayında %8,2 olan işsizlik oranının Temmuz’da %8,3’e çıkmasıydı. Bu gelişmelerle birlikte canlanan piyasalarda Cuma günü yükselişler başladı. Dow Jones Endeksinde 200 puandan fazla yükseliş görüldü ve bu güçlü ralliyle geçen haftanın ilk dört gününde gelen kayıpların neredeyse tamamı silinmiş oldu. Geçtiğimiz Çarşamba günü büyük sarsıntı yaratan bir olay meydana gelmiş, yaklaşık 140 hisse senedinin performansını etkileyen bir teknik hata görülmüştü.

ECB’nin Perşembe günkü toplantısından çıkan sonuç Başkanı Mario Draghi’nin güvenilirliğine zarar verdi. Temel sorun Draghi’nin bir önceki hafta merkez bankasının Euro’yu korumak için elinden geleni yapacağına söz vermesiydi. Ancak Perşembe günü bu ifadesini değiştirerek Avrupa borç krizinin iyice kötüye gitmesi durumunda ECB’nin İtalya ve İspanya’nın borçlanma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacağını belirtmekle yetindi. Böyle bir güven sarsıntısı yaşandığı için bu hafta Avrupa’dan gelecek tüm ekonomik gösterge açıklamaları ECB’nin pasif bir duruşa geçmesinin yarattığı etkileri görmek için yakından incelenecek. Örneğin, ECB’nin bir müdahalede bulunmamaya karar vermesi İspanya ve İtalya’nın borçlanma maliyetlerinde artış getirecek mi? ABD Merkez Bankası’nın Avrupa borç krizinin durumunu ve bu hafta elde edilecek ABD Tüketici Güven Değişimi, Dış Ticaret Dengesi ve Aylık Bütçe Durumu gibi verilere bakarak daha fazla teşvik önlemine gerek olup olmadığına karar verecek.

EUR/USD

Geçtiğimiz Cuma günü beklenenden daha iyi tarım dışı istihdam rakamlarının gelmesi, geçen hafta Draghi’nin sözleriyle EUR/USD paritesinde 200 pips’lik yükselişle 1,2376 seviyelerinin görülmesinden sonra Euro’nun gördüğü zararı hafifletti. Birçok analiste göre parite çeşitli belirleyenlerin etkisiyle şu an yeni bir boğa kanalına girdi. Yatırımcılar genelde kısa pozisyonlarda kaldıkları için EUR/USD paritesinde hızlı elden çıkarmalar geldi. Ayrıca, piyasalar Draghi’nin geçen haftaki basın konferansındaki sözlerine ilk başta hayal kırıklığıyla reaksiyon göstermiş olsalar da, Draghi’nin daha sonra Avrupa Merkez Bankası’nın bundan sonraki müdahale olasılığına ilişkin yeni bir çerçeve çizmesi, analistlere göre, Euro’da yükseliş getirecektir. Bunun sonucunda parite 1,2403 üzerine çıkarsa satın almak düşünülebilir.

GBP/USD

Pound geçen haftanın büyük bir bölümünü USD karşısında güç kaybederek geçirdikten sonra, Cuma günü ABD’den iyi tarım dışı istihdam verilerinin gelmesiyle birlikte GBP/USD paritesinde güçlü bir ralli geldi ve parite haftayı 1,5636 ile kapattı. Bu hafta Britanya’dan çok önemli veriler gelecek. Bunlar arasında İmalat Üretimi (Salı), İngiltere Merkez Bankası (BoE) Enflasyon Raporu (Çarşamba) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Cuma) var. Geçen hafta etkileyici bir performans göstermesine rağmen birçok döviz kuru danışmanına göre Pound zayıflamaya açık bir duruş sergiliyor. Bunun temel nedeni de Britanya’nın ekonomik sorunları ve Avrupa borç krizinin kötüye gitmesi durumunda USD’nin güvenli liman yatırımı aracı olma özelliğini daha da güçlendirmesi. Bu durumda fiyat 1,5561 altına inerse GBP/USD paritesinde satışa geçilebilir.

AUD/USD

AUD geçen hafta USD karşısında genelde dar bir kanalda işlem gördü. Bu eğilim, Cuma günü kırıldı ve AUD/USD paritesinde 80 pips yükseliş geldi. Geçen Cuma günü ABD’de işverenlerin Temmuz ayında 160 binden fazla yeni iş olanağı yarattığının görülmesiyle USD’de genel bir gevşeme görüldü. Elde edilen bu istihdam değeri son beş ayın en iyi rakamıydı ve 100 binlik piyasa beklentilerinin de üzerine çıkılmış oldu. Bu hafta Avustralya’dan çok önemli verileri gelecek. Bunlar arasında Nakit Oranı (Salı), Avustralya Merkez Bankası (RBA) Rezerv Oranı (Salı), İstihdam Oranları (Perşembe) ve RBA Para Politikası (Cuma). Birçok analiste göre AUD’un USD karşısında aha da güçlenme olanağı var. Avustralya’dan iyi ekonomik veriler gelirse bu olanak daha da artacak. Bu durumda, eğer ki parite fiyatı 1,0577 üzerine çıkarsa AUD/USD paritesinde satın alma yapılabilir.

USD/CHF

Geçen hafta USD karşısına zayıflayan CHF, Cuma günü etkileyici istihdam rakamlarının gelmesi üzerine güçlü bir atak yaptı ve USD/CHF paritesinde 160 pips’ten fazla yükseliş görüldü. İsviçre’den bu hafta birçok önemli veri gelecek. Bunlar arasında İşsizlik Oranı, Döviz Kuru Rezervleri, ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Salı günü açıklanacak ve Tüketici Güven Endeksi Çarşamba günü gelecek. Geçen Cuma günü CHF güçlendi ancak birçok analist birçok nedenle bu performansını devam ettiremeyeceğini düşünüyor. Örneğin, Avrupa borç krizi ve küresel ekonomik yavaşlamanın artması durumunda USD’nin güvenli liman konumu güçlenecektir. Ayrıca İsviçre ekonomisindeki sorunlar ve ABD Merkez Bankası’nın yeni bir parasal gevşeme programına yanaşmaması USD’ye destek sağlayacaktır. Bu durumda fiyat 0,9818 üzerine çıkarsa USD/CHF paritesinde satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

ABD’den beklenenden daha iyi istihdam verilerinin gelmesiyle yatırımcıların riskli varlıklara yönelmeleri Cuma günü Altın fiyatını artırdı. Bunun yanı sıra Altın’a destek sağlayan bir başka unsur ABD Merkez Bankası’ndan müdahale beklentisinin işsizlik rakamlarının Haziran ayındaki değeri %8,2’den geçen ay %8,3’e çıkması oldu. Geçen Cuma günü etkileyici bir performans göstermesine rağmen Altın geçen hafta son bir buçuk ayın en sert düşüşünü gösterdi. Merkez bankalarının parasal gevşeme önlemlerine yönelmeleri Altın’ı yükseltir. Analistler şu an ABD merkez bankasının duruma müdahale etme olasılığının arttığını düşünüyorlar. Bu durumda Altın’da yükseliş gelecektir. Altın fiyatı 1605,80$/ons seviyesinin üzerine çıktığında satın almak düşünülebilir.

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

ABD’den iyimser istihdam rakamlarının gelmesi tüm emtia piyasasında yükseliş getirdiği için Petrol de yükseldi. Petrol üzerinde boğa baskısı olduğundan fiyat 91,94$/varil üzerine çıktığında satın almak düşünülebilir.

BORSALAR

AGeçen Çarşamba günü bilgisayar sisteminden kaynaklanan bir sorun nedeniyle yaklaşık 140 hissenin performansını etkileyen bir sorundan dolayı Knight Capital çok zor günler geçirdi. Geçen hafta ABD’de piyasa durumunu belirleyen en önemli şirketlerden biri olan bu şirket açısından varoluş mücadelesiyle geçti ve şirket piyasa sermayesinin yaklaşık %75’ini kaybetti. Geçen hafta 400 milyardan fazla kaybeden şirketin devri veya iflası bekleniyor.

Satış rakamlarında düşüş görülmesine rağmen, beklenenden daha iyi kâr açıklaması gelince Procter & Gamble hisselerinde geçtiğimiz Cuma günü %3,5 yükseliş görüldü. Yöneticiler bu yılın ilk aylarında 10 milyar dolarlık bir yeniden yapılandırma planı açıkladıkları gibi büyüme rakamlarından sert düşüşlerin gelmemesi için yeni şirket politikalarını devreye soktular.

ABD’den iyi istihdam rakamlarının gelmesiyle şenlenen piyasalarda Apple ve Google hisselerinde de yükseliş geldi. Apple %1,30 yükselişle 615,70$ seviyesinden ve Google %2,00 yükselerek 641,33$ seviyesinden kapanış gördü. Her iki şirket de boğa kanalında işlem görüyor. O nedenle fiyat 616,82$ üzerine doğru kırılırsa Apple ve 642,23$ üzerine doğru kırılırsa Google hisselerinde alış yapılabilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...