5 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

ABD Borsaları Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalı olduğu için, tüm hisse senetleri piyasalarında, Avrupa ve Çin’den gelen negatif ekonomik göstergelerin etkisiyle, Çarşamba günü satışlı geçti. Çin’de yeni siparişlerde düşüş olduğunu gösteren bir veri açıklanınca, ülkenin kamu hizmetleri sektöründe Haziran ayında ilk kez son 10 ayın en düşük değeri görüldü. Avrupa’dan alınan benzer veriler, satışların düşük olması nedeniyle Almanya’nın hizmet sektöründe Haziran ayı içinde sürpriz bir daralma olduğunu gösterdi. Bu olumsuz sonuçlar küresel ekonominin gerçekten de resesyona girdiği söylentilerini artırmış oldu. Yatırımcılar ABD’nin mali sıkıntıları, Avrupa’nın borç krizi ve Çin ekonomisindeki sarsıntıların oluşturduğu çok ciddi sorunlar kümesiyle karşı karşıya. Piyasalar önemli zorluklarla mücadele ettiği için analistler 2012’nin ikinci yarısında riskten kaçınma eğiliminin baskın olacağını düşünüyorlar.

Dün hisse senetlerinde aşağı yönlü hareketler, merkez bankalarından yeni teşvik önlemleri beklentilerini artırmamış olsaydı, çok daha sert ve sarsıcı olabilir, toptan bir çöküşle sonlanabilirdi. Dünyanın dört bir yanından ardı arkası kesilmeden olumsuz ekonomik verilerin gelmesi, merkez bankalarının yeni önlemlerle durumlara müdahale etme beklentisini yarattı. Bu durumda tüm gözler bugün yapılacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacak. Banka’nın faiz oranlarında 0,25 baz puan kesinti yaparak faiz oranını rekor düşük seviyede %0,75’de sabitleyeceği düşünülüyor. Yatırımcılar ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın Euro bölgesinin zorlanan ekonomilerini teşvik etmek için yeni önlemleri devre sokup sokmayacağını anlamak için her türlü raporu ve konuşmayı ince eleyip sık dokuyacak. Dün İtalya ve İspanya tahvil faizleri yine yükselince yeni teşvik önlemi olasılığı arttı. Yatırımcıların faizleri yükseltmesinin nedeni, geçen hafta yapılan AB Zirvesinde gündeme gelen önlemlerin hayata geçirilip geçirilmeyeceğinden emin olmamaları.

EUR/USD

Çarşamba günü üstü üste dördüncü gününde de Euro, USD karşısında geriledi. 40 pips’ten fazla düşüşle 1,2540 civarında günlük kapanış geldi. Euro, dünyanın dört bir yanından kötü ekonomik verilerin gelmesiyle güçlenen USD’nin baskısı altında kaldı. Ayrıca, bugün Avrupa Merkez Bankası ECB’nin faiz oranında kesinti yapması beklentisi de Euro üzerinde baskı oluşturan bir başka unsur oldu. Ancak, durum aslında daha karmaşık çünkü ECB aynı zamanda ek teşvik önlemleri de açıklarsa, bu tür bir hareket hisse senetleri ve Euro gibi riskli aktifleri güçlendirecektir. Bu konularda netleşme yaşanana kadar EUR/USD paritesi üzerinde belirsizlik hakim olacaktır. Ancak şu an ayı baskısı hakim olduğu için, fiyat 1,2487 seviyesi altına inince satışa geçmek iyi olabilir.

GBP/USD

Pound dün yine USD baskısı altında kaldı ve GBP/USD paritesi önemli bir destek noktasını temsil eden 1,5600 seviyesinin altına inerek, haftalık düşük değer 1,5575 seviyesini gördükten sonra bir miktar ralli yaptı. Bu hareketlenmenin nedeni, peş peşe negatif ekonomik verilerin gelmesiyle USD’nin güvenli liman yatırımı özelliğini güçlendirmesiydi. Büyük beklenti yaratan, bugün yapılan İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısından şu an resesyonda olan ülke ekonomisini harekete geçirmek için yeni teşvik önlemlerinin çıkması bekleniyor. Bu durumda GBP üzerindeki USD baskısı artacaktır çünkü Pound devalüe olacaktır. Dolayısıyla BoE’den yeni parasal gevşeme önlemi gelirse ve fiyat 1,5571 altına inerse, paritede satışa gitmek için olabilir.

AUD/USD

Çarşamba günü ne Avustralya ne de ABD’den gelen önemli bir veri olmadığı için parite, yaklaşık 40 pips’lik dar bir aralıkta işlem gördü. Dün Çin’den moral bozucu verilerin gelmesi AUD’u pek sarsmadı. Mevcut küresel karmaşa içinde AUD/USD paritesinin yönünü tahmin etmek zor görünüyor. Bir yandan Avrupa borç krizi ve küresel ekonomik yavaşlamanın etkisiyle USD’nin güvenli liman yatırımı özelliği güçleniyor. Diğer yandan, şu an Avustralya ekonomisi ABD ekonomisinden daha iyi durumda ki bu, AUD/USD paritesini destekliyor. Bugün belli olacak Avrupa Merkez Bankası toplantısının sonucu ve Avustralya Dış Ticaret Dengesi rakamları bu belirsizliğin kaybolmasına neden olacak ve AUD/USD paritesinin kısa dönemli hareketlerinin belli olmasına yardım edecektir. Paritede şu an boğa eğilimi hakim olduğu için fiyat 1,0320 üzerine çıkarsa, AUD/USD paritesinde satın alım yapılabilir.

USD/CHF

Dün USD/CHF paritesi bir süre 0,9600 seviyesinin üzerinde kaldıktan sonra, geri çekilerek 1,9590 civarında kapanış gördü. Bu süreçte, USD/CHF paritesi yine EUR/USD’nin hareketlerini takip etti. Bugünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısının USD/CHF paritesi üzerinde güçlü bir etkisi olacaktır. Analistler ECB’nin kararına göre parite hareketlerinde yukarı veya aşağı yönde belirgin hareketlenmeler yaşanacağını düşünüyorlar. Parite üzerinde böyle bir belirsizlik hakim olduğu için Avrupa Merkez Bankası’nın kararı açıklanana kadar USD/CHF paritesinin hareket yönünü kestirmek zor. Yine de boğa eğiliminin bir miktar daha güçlü olduğu öngörüsünden yola çıkarsak, fiyat 0,9615 üstüne çıkarsa satın alım yapılabilir.

EMTİALAR

Geçen hafta %4 oranında değerlenen Altın Çarşamba günü %0,4 değer kaybetti. Yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası toplantısı kararı açıklanmadan önce ve yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verilerinden önce temkinli davranmayı tercih etmeleri etkili oldu. Analistler ECB’nin faiz oranında kesinti yapması ve beklendiği üzere %0,75’da karar kılması bekleniyor. Bu karar Altın’a uzun vadede fayda sağlayacaktır. Çünkü Altın’ın Euro ile bağlantısı hep olumlu sonuçlar üretir. Faiz oranında kesinti yapılmasıyla tek kur aleyhine zayıflama beklenmesine rağmen, ACB’nin bu hareketi Euro bölgesindeki mali stresi azaltacağı için kurda da uzun vadede güçlenme getirecektir. Bunun sonucunda, Euro ile beraber Altın’ın da zayıflaması ve sonrasında onunla beraber toparlanması beklenebilir. Bu durumda, fiyat 1613,40$/ons seviyesinin altına inerse ve ECB beklenen faiz kesintisini yaparsa Altın satışı yapmak iyi olabilir.

Zayıf küresel ekonomik verilerin alınması yeni teşvik paketlerini gündeme getirdiği için Petrol fiyatında da bir miktar düşüş geldi. Parasal gevşeme programları açıklanırsa Petrol fiyatı artar. Eğer böyle olursa fiyat 88,41$/varil seviyesi üzerine çıkarsa satış yapılabilir.

BORSALAR

Dünyanın en büyük beşinci çip üreticisi, Japonya merkezli Renesas Electronics Corp, Çarşamba günü yaptığı açıklamayla, üç yıl içinde yerel şubelerinin %50’sini satacağını ve işgücünde %12 kesinti yapacağını ve amacının daha küçük ve daha iyi silikon çipler üreten rekabetçi bir şirket profile oluşturmak olduğunu açıkladı. Geçen yıl ciddi bir mali kayıp açıklaması yapan şirketin işten çıkarmalarla yıllık bazda 541,97 milyon dolar tasarruf etmesi bekleniyor. Bu açıklamanın hemen akabinde Çarşamba günü şirketin hisseleri %9,8 oranında değer kazandı.

Dün Fiat, Chrysler’ın kalan %38,2 satın almaya muktedir ve istekli olduğunu açıkladıktan sonra, şirketin hisseleri seans içinde %5 arttı. Chrysler’in kayda değer bir nakit akışı olduğu için bu hareket Fiat’a önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Salı günü merkez bankalarından müdahale beklentileri artınca piyasalarda genel anlamda yükseliş görüldü. Hem Apple hem de Google hisseleri yükseldi. İlki %1,16 ile 599,41$’dan ve ikincisi %1,27 ile 587,83$’dan kapanış gördü. Dün piyasalar kapalı ve boğa eğilimi baskın olduğu için Apple hisseleri 599,95$ ve Google hisseleri 594,34$ üzerine çıkarsa hisse satın alınabilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...