4 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Pazartesi günü küresel ekonomik duruma dair bir dizi olumsuz verinin alınmasından sonra, ABD Ticaret Bakanlığı fabrika üretiminin Mayıs ayında %0,7 oranında yükselerek piyasa beklentisi %0,2’nin üzerine çıktığını açıklayınca piyasalar canlandı. Yatırımcıların bu gelişmeye yanıtı Salı günü piyasaları yükseltmek oldu ve nitekim dün, kısa süren seansta Dow Jones Endeksi 72 puan yükseliş gösterdi. ABD’de Bağımsızlık Günü tatili başladığı için işlem hacimlerinin bugün düşük olması bekleniyor. Ancak analistler yarın, Cuma günkü çok kritik ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasının hemen öncesinde, hem işlem volatilitesinde hem de hacminde ciddi bir artış bekliyorlar. Pazartesi günü açıklanan ABD ISM imalat rakamları, bu sektörde Temmuz 2009 tarihinden sonra ilk kez daralma yaşandığını gösterdi. Uzmanlar Cuma günü başka bir olumsuz veri alınırsa, ABD Merkez Bankası’nın ek teşvik önlemlerini devreye sokmak zorunda kalacağını düşünüyor.

Avrupa borsalarında da üst üste üçüncü gününde alışlı seanslar görüldü. Bunun da ana nedeni, küresel ekonomilere ilişkin son haftalarda elde edilen verilerin beklenenden kötü gelmesi ve merkez bankalarından ek teşvik önlemleri beklentilerinin artmasıydı. Perşembe günü önemli bir gündem var. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranında %0,25 kesinti yapıp, gelmiş geçmiş en düşük seviye %0,75’e indirmesi bekleniyor. Ancak, birçok yatırımcı böyle önemli bir kesintinin bile, geçen Cuma günkü AB Zirvesi’ne katılan siyasetçiler tarafından dile getirilen, piyasalarda sevinç yaratan ancak zeminsiz vaatlerden zaten kaygılanan piyasaları yatıştırmaya yetmeyeceğini düşünüyorlar. Piyasalarda kaygı yaratan, bu zirvede dile getirilen mali yardım planlarının sadece sözden ibaret kalması ve hayata geçirilememe olasılığının yüksek olmasıydı.

EUR/USD

Euro dün USD karşısında bir miktar yükseliş gördü. Dünya merkez bankalarının, son haftalarda peş peşe olumsuz veriler geldikten sonra, ekonomileri toparlamak amacıyla yeni teşvik önlemleri alma olasılığının artması Euro’ya destek sağladı. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günkü toplantısında faiz oranlarında kesinti yapar ve yakında daha fazla parasal gevşeme yapılacağına dair sinyaller verirse, hisse senelerinde patlama yaşanabilir ve bu durumda Euro gibi riskli kurlar güçlenebilir. Bu analizi akılda tutarak fiyat 1,2657 seviyesinin üzerine çıkarsa EUR/USD paritesinde satışa geçilebilir.

GBP/USD

ABD Bağımsızlık Günü tatili ve Perşembe günkü İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısı öncesinde GBP/USD paritesinin Salı günkü hareketleri kararsızdı. Parite bahisleri kritik bir seviye olan 1,5700 üzerinde tutunamadı ve seans başında günlük düşük seviye 1,5655’ler görüldü. GBP gün içinde yaklaşık 40 pips yükseliş göstererek 1,5690 seviyesinden kapanış gördü. Piyasalar şimdi BoE toplantısının sonucunu bekliyor. Bu karar, GBP/USD paritesinin özellikle kısa dönemli hareketlerini belirleyecektir. Merkez bankasının yeni GBP50bn teşvik önlemleri alması ve son dönemde resesyona sürüklenen ülke ekonomisinin canlandırılmasına yardım etmesi bekleniyor. Böyle bir hareket GBP’yi ciddi oranda devalüe edeceği için fiyat 1,5651 seviyesi altına inerse satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günkü toplantısında, ülke ekonomisini tehdit eden Avrupa borç krizi ve küresel ekonomik toparlanmadaki yavaşlamaya karşı önlem almak için ek önlemlere ihtiyaç oluş olmadığını değerlendirdikten sonra, faiz oranını %3,5 seviyesinde tutmaya karar verdiğini açıkladı. RBA acil önlem almamayı tercih ettiğini, ancak buna her an hazır olduğunu açıkladıktan sonra, AUD kuru USD karşısında yükselişe geçti ve AUD/USD paritesi psikolojik seviye 1,0300’dan kapanış gördü. Küresel ekonomilerde sert gerilemeler görülmesine rağmen bu yıl Avustralya ekonomisi beklenmedik bir çıkış gösterdi ve neredeyse son dört yılı en iyi GSHİH değerini elde etti. Bu başarı hikayesinin en önemli nedenlerinden biri ülkenin madencilik sektöründe Çin ve Hindistan’dan sürekli yüksek meblağlarda talepler gelmesiyle patlama yaşanmasıydı. Böyle olumlu bir veriyi de hesaba katarak, parite 1,0291 seviyesi üzerinde tutunabilirse dayanak aktifi olan USD/CHF paritesi olan bir ARTAR opsiyonu açabilirsiniz.

USD/CHF

CHF dün, ABD Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle erken kapanan piyasalarda, kararsız geçen bir işlem günü sonrasında USD karşısında bir miktar yükseliş görüldü. USD/CHF paritesi seans içinde günlük yüksek değer 0,9562 seviyesini gördükten sonra, 40 pips’ten fazla geri çekilme yaşadı ve 0,9520 civarında kapanış gördü. Salı günü beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Standard & Poor’s Kredi Derecelendirme Kuruluşu dokuz İsviçre Bankası’nın notunu durağandan negatife çevirdi. Bu kararla birlikte gelen açıklamada bu not indiriminin nedeni olarak son üç yıldır yükseliş gösteren konut fiyatlarının İsviçre bankacılık sektörü üzerinde, özellikle yerel bazda risk oluşturmasıydı. Ayrıca, bu eğilim devam ederse, not indirimlerinin devam edebileceği belirtildi. USD/CHF paritesi üzerinde belirsizlik hakim olduğu için, fiyat 0,9487 altına inerse satışa veya 0,9569 üzerine çıkarsa alışa geçmek iyi olabilir.

EMTİALAR

Altın fiyatları %1,5’lik yükselişle son iki haftanın en yüksek seviyesini gördü. ABD ekonomik toparlanmasında yavaşlamanın devam ettiğini gösteren verilerin gelmesi ABD Merkez Bankası’nın ek parasal gevşeme önlemleri alma olasılığını artırınca Altın yükseldi. ABD Haziran ayı imalat endeksinde üç yıl sonra ilk kez daralma görüldükten sonra Altın yine psikolojik seviye 1600$/ons üzerine çıktı ve son iki günde yaklaşık %5 değerlendi. Yatırımcılar, Avrupa borç krizi ve Hem Çin hem de ABD ekonomik toparlanma süreçlerindeki sıkıntılar nedeniyle, FED’in bu sefer daha agresif bir müdahale geleceğinden eminler. Bu tür bir müdahaleden Altın destek bulacağı için, fiyat 1623,50$/ons seviyesinin üzerine çıkarsa Altın satın alınabilir.

Salı günü Petrol fiyatı da yükseldi. Bu yükselişin arkasındaki neden de küresel ekonomik sorunlar nedeniyle merkez bankalarından ek teşvik önlemi beklentisinin artmasıydı. Bu tür önlemler alınırsa Petrol fiyatı yükselecektir. Böyle olunca fiyat 88,59$/varil seviyesinin üzerine çıkarsa bu emtiada satış yapılabilir.

BORSALAR

Salı günkü en önemli gelişme Barclays’in CEO’su Bob Diamond’ın yasal ve siyasi yetkililerin baskıları sonucu görevinden istifa etmesiydi. Banka, 2007 sonu ve Mayıs 2009 tarihleri arasında, piyasa faiz oranlarının belirlenmesinde kullanılan borçlanma maliyetlerini çarpıtmakla suçlanıyor. Söz konusu dönemde bankanın yatırım sektörlerinin başında Diamond vardı. Barclays’in ABD ve Britanya makamlarınca 453 milyon dolar çarptırılması bekleniyor.

Salı günü JPMorgan’ın Enerji makamları tarafından son üç ay içinde iki kez mahkemeye çağrılmış olduğu ortaya çıktı. Şirket California ve Midwest’teki enerji sektörlerine ait verileri değiştirmekle suçlanıyordu. ABD federal mahkemelerine JPMorgan’ın konuyla ilgili 2010 ve 2011 belgelerinin incelenmesi talebiyle dilekçe verildi.

Dün merkez bankalarından müdahale beklentileri artınca piyasalarda genel anlamda yükseliş görüldü. Hem Apple hem de Google hisseleri yükseldi. İlki %1,16 ile 599,41$’dan ve ikincisi %1,27 ile 587,83$’dan kapanış gördü. Boğa eğilimi baskın olduğu için Apple hisseleri 599,95$ ve Google hisseleri 594,34$ üzerine çıkarsa hisse satın alınabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...