31 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Pazartesi günü son 3 haftanın en yüksek değerleri gören hisse senetleri piyasasında gün sonuna doğru gevşeme görüldü. Geçen hafta sonuna doğru Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başbakanı Francois Hollande sıraya girip Euro’yu korumak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını dile getirdiler. Bu mesaj, İtalya ve İspanya’nın yüksek borçlanma maliyetlerini azaltmaya yönelik daha sert önlemlerin devre sokulacağı umudunu yarattı. Bu umut sayesinde iyimserleşen yatırımcılar risk almaya ve hisse senetleri e Euro gibi aktiflere yatırım yapmaya başladılar. Ancak, Avrupa Merkez Bankası’nın ne denli kararlı olduğunu sınamak için gözler Perşembe günkü toplantısına çevrildiği için dünkü getiriler sınırlı oldu.

Bu tür bir temkinli davranışın arkasında yatan neden Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ın Avrupa Merkez Bankası tarafından önerileri teşvik önlemlerinin çoğuna, örneğin, yeni bir tahvil satın alma programının başlatılmasına karşı çıkmasıydı. Önemli piyasa analistleri, son birkaç gün içinde Avrupa Merkez Bankası’ndan parasal gevşeme geleceğine göre fiyatlanan piyasalarda, Draghi’nin sözünü tutamaması durumunda bir yıkım görülebileceği yönünde uyarıda bulundular. Örneğin, yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası ve Euro bölgesi liderlerinin son dönemdeki vaatlerinden olumlu yönde etkilenip etkilenmediğini görmek için İspanya ve İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizlerinin önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyeceğini yakinen gözlüyor olacaklar. Bu hafta toplanacak olan ABD Merkez Bankası’nın özellikle geçen hafta alınan %1,5’lik kötü büyüme oranı sonrasında, ABD ekonomisini toparlamak için yeni parasal gevşeme turuna başlayıp başlamayacağının ipuçları alınabilecek.

EUR/USD

Parite Pazartesi günü görece sakin bir gün geçirdi ve günlük düşük değer 1,2224 seviyesinden ralli yaptıktan sonra EUR/USD paritesi yaklaşık 35 pips düşüş gösterdi. Yatırımcılar Avrupa ve ABD’de bu hafta gerçekleşecek teşvik önlemi görüşmelerinin sonucunu beklediği için Euro’ya ciddi bir destek sağlamakta çekingen davrandılar. Temel endişe konusu Avrupa Merkez Bankası’nın geçen haftaki cesur sözlerinin hayata geçirilip geçirilemeyeceği. Çünkü Avrupa Merkez Bankası’nın birçok önerisi Alman Merkez Bankası Bundesbank tarafından reddedildi. Ayrıca, birçok analist FED’in parasal gevşeme önlemi almaya mecbur olduğunu ancak bunun için yeni ABD istihdam verilerini görmeyi bekleyeceğini düşünüyor. Mevcut belirsizlikler EUR/USD paritesi üzerinde ayı etkisi yaptığı için fiyat 1,2231 altına indiğinde satışa geçilebilir.

GBP/USD

Diğer kurların çoğunda olduğu gibi, ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü ve Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü önemli toplantıları öncesi piyasalarda temkinli bir havanın hakim olması nedeniyle Pound Pazartesi günü USD karşısında geriledi. Buna ek olarak, yatırımcılar İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın perşembe günkü faiz indirimi toplantılar öncesinde Cuma günü gelecek ABD istihdam verileri öncesinde çok dikkatli davranıyorlar. GBP/USD paritesi, başlangıçta 1,5671 seviyesine çekildi ve sonra yaklaşık 140 pips’lik ralli yaptıktan sonra 1,5708 seviyesinden kapanış gördü. Analistler şu an GBP’nin daha da zayıflamasını bekliyorlar. Eğer ki GBP/USD paritesi bir sonraki destek seviyesi altına doğru kırılırsa bu kaçınılmaz ve şiddetli olur. Avrupa ve Britanya borç krizlerinde kaynaklanan ayı etkisi baskı oluşturduğu için fiyat 1,5624 altına inerse GBP/USD paritesinde satışa geçilebilir.

AUD/USD

AUD/USD paritesi dün yükseldi, önemli psikolojik seviyesi 1,0500 üzerine çıktıktan sonra 1,0506’ları test etti ve 1,0497’lere gerileyerek kapanış gördü. Döviz kuru uzmanlarına göre parite şu an hızlı satın alma durumunda ve boğa ivmelenmesi yükselişi devam ettirebilecek güçte. Dolayısıyla yükseliş sürebilir ve kısa vadede bir sonraki önemli direnç seviyesi 1,0537 görülebilir. Bu durumda AUD/USD parite hareketlerini boğa eğilimi belirleyeceği için, fiyat 1,0508 üzerine çıktığında dayanak aktifi bu parite olan bir ARTAR opsiyonu açabilirsiniz.

USD/CHF

Dün yatırıcımlar işlem gününü Avrupa ve ABD Merkez bankalarının ekonomik teşvik önlemi planlarını bekleyerek standby modunda geçirdikleri için USD Frank karşısında biraz yükseldi. Pazartesi günü USD/CHF paritesi EUR/USD paritesinin tersi yönde hareket etti 0,9800 seviyesinin üzerine çıktıktan sonra günlük yüksek seviye 1,9820’leri test etti ve 0,9800 seviyesine gerileyerek kapanış gördü. Yatırımcılar ABD ve Avrupa Merkez Bankalarının bu haftaki parasal gevşeme kararı toplantılar öncesinde gergin oldukları için, mevcut belirsiz durum USD’nin güvenli liman yatırımı özelliğini güçlendirmesine neden olacaktır. Bu durumda fiyat 0,9814 üzerine çıkarsa USD/CHF paritesinde satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

Pazartesi günü Altın fiyatı üst üste beşinci gününde de yine yükselişe geçti. Ancak, piyasalar bu hafta yapılacak parasal gevşeme gündemli toplantılar nedeniyle temkinli davrandığı için Altın’ın getirileri de sınırlı oldu. ABD’den yine bir dizi olumsuz ekonomik göstergenin alınması FED’den ekonomik teşvik önlemi geleceği beklentisini artırdı ve Avrupalı yetkililerin Euro’nun korunmasına dair iddia açıklamaları benzeri bir etki yarattı. Altın’ın teşvik önlemlerinden pozitif yönde etkileneceği aşikar. Ancak analistlere göre birçok zorluk noktası var. Halihazırda boğa eğilimi baskın olduğu için fiyat 1621,78$/ons üzerine çıkarsa Altın satın almak iyi olabilir.

Yatırımcılar bu hafta yapılacak kritik toplantılar ve veri açıklamaları öncesinde işlerini sağlama almak istedikleri için Petrol fiyatında düşüş geldi. Yine de bir miktar boğa etkisi olduğu için fiyat 90,45$/varil üzerine çıktığında Petrol almak düşünülebilir.

BORSALAR

Pazartesi gününün ana gündem maddesi Apple ve Samsung arasındaki canhıraş mücadeleydi. Bir San Jose/California federal mahkemesinde milyarlarca dolarlık patent davası dava başlamış oldu. Bu iki elektronik devi, mobil cihaz piyasasında öncülük rolünü almak için birbirlerini patent ihlaliyle suçluyorlar. Hiç şüphesiz tüm dünyanın takip edeceği bu davada on jüri üyesinin oybirliğiyle karar alması gerekiyor.

HSBC CEO’su Avrupa’nın en büyük bankasının “utanç verici” bulduğunu belirttiği gevşek ve yetersiz kara para aklama karşıtı önlemlerindeki açıkları telafi etmek için 2 milyar dolardan fazla harcamak zorunda kaldığını açıkladı. HSBC hisseleri buna rağmen Pazartesi günü %2,26 değerlendi.

Dün hisse senetleri piyasasında çok büyük değişiklikler gözlenmedi ve Apple ile Google hisselerinin durumu karışık oldu. %1,69 yükseliş gösteren Apple hisseleri 595,03$ seviyesinden kapanış görürken Google %0,42 değer kaybederek 632,30$ seviyesinden kapandı. Teşvik önlemi beklentileri piyasalardaki boğa eğilimi hala koruduğu için hisse fiyatı 633,64$ üzerinde çıkarda Google ve 596,03$ üzerine çıkarsa Apple hissesi satın alınabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...