30 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Haftalık Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Parasal gevşeme spekülasyonları Cuma günü üst süte üçüncü gününde de hisse senetleri piyasalarında ralli getirerek Dow Jones Endeksinde psikolojik seviye 13.000’in üstünün ve S&P500’de 4 Mayıs’tan beri görülmeyen yüksek seviyelerin yakalanmasına neden oldu. Cuma günü piyasaları yükselten bir başka gelişme, Bloomsburg’in verdiği habere göre, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin sonu gelmeyecekmiş gibi görünen Avrupa borç krizinin çözümü için Bundesbank’ın Başkanı Jens Weidmann ile bir araya gelecek olmasıydı. Geçen Cuma günü açıklanan verilerde ABD GSYİH’sının tüketici harcamalarındaki kayda değer azalma nedeniyle yıllık oranın &1,5 altına düştüğü görüldü. Hisse senetlerinde Cuma günü seans üst üste devam en iyi ralliyle sonlandı ve önemli Fransız gazetesi Avrupa merkez Bankası’nın ve Euro bölgesi hükümetlerini İtalya ve İspanya’nın borçlanma maliyetlerini radikal ölçülerde azaltacak yeni politikaları devreye sokmaya hazırlandıklarını duyurdu.

Analistler bu hafta Avrupalı yetkililerin üç temel soruyu masa yatıracaklarını düşünüyor: Avrupa borç krizini çözecek olası opsiyonlar nelerdir? Bunlar 17 Euro bölgesi üye ülkesi destekleyecek mi? Seçilen politikaların yürürlüğe konulacağı gerçekçi takvim nedir? Böyle olunca piyasaların gözü Perşembe günü sonlanacak Avrupa Merkez Toplantısı sonuçlarına odaklanacak. Yatırımcılar aynı zamanda iki gün sürecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına da dikkat kesilecek ve ABD’nin ekonomik yavaşlamasının ne durumda olduğunu, ABD Merkez Bankası’nın beklenen parasal gevşeme politikasına yeşil ışık yakıp yapmayacağını anlamaya çalışacaklar. Bu Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Uzmanların beklentisi Temmuz ayında ABD’li işverenlerin 100 bin yeni iş açmaları ve işsizlik oranının değişmeden %8,2 seviyesinde kalması.

EUR/USD

Fransız ve Alman liderler Draghi ile bir araya gelerek Euro’yu kurtarmak için gereken her şeyi yapacaklarına söz verene kadar Euro, USD karşısında gerilemeye devam etti. Liderlerin bu sözleri EUR/USD paritesinde Perşembe ve Cuma günleri ralliler getirdi. Bu hafta Avrupa’dan birkaç önemli veri gelecek. Bunlar arasında Perakende Satış PMI’ı (Pazartesi), Almanya İşsizlik Değişimi Rakamları (Salı), Final İmalat PMI’ı (Çarşamba), PPI (Perşembe) ve Faiz Oranı kararı (Perşembe) var. Havada yeni teşvik önlemleri kokusu olduğu için EUR/USD paritesi üzerindeki boğa eğilimi bu hafta da devam edecektir. Bu durumda, fiyat 1,2369 üzerine çıkarsa paritede satın almaya gidilebilir.

GBP/USD

AABD’den gelen olumsuz ekonomik verilerden ve ABD Merkez Bankası’nın olası parasal gevşeme önleminden güç alan Pound hafta sonuna doğru USD karşısında güçlendi. Bu hafta Britanya’dan önemli veriler açıklanacak. Bunların bir kısmı CBI Gerçekleşen Satış Rakamları (Pazartesi), İmalat Sektörü PMI’ı (Çarşamba), İnşaat Sektörü PMI’ı (Perşembe), Resmi Faiz Oranı (Perşembe) ve Hizmet Sektörü PMI’ı (Cuma). Geçen hafta etkileyici bir performans göstermesine rağmen, Pound ülke ekonomisindeki sorunlar ve Avrupa borç krizi nedeniyle kırılgan durumda ve daha da gevşeyebilir. Sonuç olarak fiyat 1,5623 seviyesinin altına indiğinde GBP/USD paritesinde satışa gidilebilir.

AUD/USD

Avrupa ve ABD’den teşvik önlemi beklentisi Avustralya dolarını geçen hafta sonuna doğru yükseltti ve AUD/USD paritesi Mart sonundan beri görülmeyen seviyeleri yakalayarak, Cuma günü 1,0479 seviyesinden kapanış gördü. Bu hafta Avustralya’dan çok önemli veriler gelecek. Bunlar arasında Yeni Bina Onayı (Pazartesi), Emtia Fiyatları (Çarşamba), Perakende Satışlar (Çarşamba) ve Dış Ticaret Dengesi (Çarşamba) rakamları var. AUD/USD paritesinin fiyat yönünü şu an bozuk ABD ekonomisinden ve Avrupa borç krizinden güç alan boğa eğilimi belirliyor. Özellikle Avustralya ekonomisinden beklenenden daha yüksek veriler alınırsa, paritede bu hafta yükselişin devam etmesi bekleniyor. Bu durumda fiyat 1,0491 seviyesi üzerine çıkarsa AUD/USD paritesinde satın alma pozisyonuna geçilebilir.

USD/CHF

İsviçre Frangı, ABD ekonomisinden gelen kötü haberler ve ABD Merkez Bankası’nın yeni parasal gevşeme programına gireceği spekülasyonlarının artmasıyla USD karşısında hafta sonuna doğru ralli yaptı. İşviçre2den bu hafta üç önemli ekonomik gösterge açıklanacak: UBS Tüketici Endeksi (Salı), Perakende Satış ve PPI Rakamları (Perşembe). Birçok analist geçen hafta gerçekleşen CHF rallisinin geçici bir atak olduğunu, USD/CHF paritesindeki boğa eğiliminin devam edeceğini düşünüyorlar. Çünkü Avrupa borç krizindeki çözümsüzlük devam ederse USD’nin güvenli liman yatırımı aracı olarak güçlenmeye devam edeceğini düşünüyorlar. Bu durumda fiyat 0,9807 üzerine çıkarsa USD/CHF paritesinde satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

Geçen Cuma günü güzel bir yükseliş gösteren Altın, ABD’den kötü ekonomik veriler gelince ve tüketici güven endeksinde ciddi gerilemeler görülünce, yatırımcıların elden çıkarmaları sonucu getirilerinin bir kısmını kaybetti. Altın’ın geçen haftaki performansı gayet iyiydi. Özellikle Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi kendilerinin Euro’yu korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarına söz vermesinden sonra Altın fırladı. Altın merkez bankalarının teşvik önlemleri almalarından olumlu yönde etkilendiği için şu an Altın piyasası üzerinde boğa rüzgarları esiyor. Böyle olunca fiyat 1620,90$/ons üzerine çıkabilirse satın alınabilir.

Cuma günü Petrol fiyatı üst üste dördüncü gününde de yükseldi. Tetikleyici unsur ABD ve Avrupa’dan yeni teşvik politikaları beklentisiydi. Şu an boğa eğilimi baskın olduğu için fiyat 90,65$/varil üzerine çıkarsa satış yapılabilir.

HİSSE SENETLERİ

Geçen hafta hisse fiyatlarında %17’lik bir düşüş daha gören Facebook, yaklaşık 10 milyar dolar değer kaybetti. Bunun sonucunda şirketin piyasa sermaye değeri Mayıs ayında gerçekleşen ilk halka arz dönemindeki 48 bin dolarlık değere inmiş oldu. Facebook piyasa beklentilerini karşılayan bir çeyrek kazancı açıklaması yaptı ancak yatırımcılar açısından şirketin gelecek vaat ettiğini gösteren bir durum yok.

Geçen Cuma günü beklenenden daha kötü çeyrek kârı açıklayan ve 2012 büyüme ve satış rakamlarını aşağı çeken Starbucks, dünyanın en büyük kahve zinciri, hisselerinde son 12 yılın en büyük düşünü gördü ve %11 değer kaybetti. Şirkete göre bu gerilemenin ana nedeni ABD’deki kahve dükkanlarının artık daha az kullanılması. Böyle olunca şirket geçen Cuma günü piyasa sermayesinin 4,4 milyar dolarını kaybetti.

Avrupa ve ABD’den parasal gevşeme beklentilerinin artması geçen Cuma günü piyasaları sıçrattı ve hem Apple hem de Google hisselerinde yükseliş geldi. Apple %1,79 oranında yükselerek 585,16$ seviyesinden kapanış görürken Google %3,52 yükselerek 634,96$ seviyesine yerleşti. Gözler Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nda olduğu ve teşvik beklentisi yüksek olduğu için piyasalardaki yükseliş devam edecektir. Bu durumda fiyat 589,01$ üzerine çıkarsa Apple ve 635,49$ üzerine çıkarsa Google hissesi satın alınabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...