3. Çeyrekte USD Nereye Doğru Gidiyor?

3. çeyreğe girmek üzereyiz, bu nedenle yazın geri kalanında USD’nin geleceğini incelemek için iyi bir zaman. Euro Bölgesi’nde devam eden sürecin, bu para birimi üzerinde büyük bir etkisi olduğu düşünülüyor.

AB’deki sancılı süreç, USD’nin yükselmesine yardım ediyor

İspanya bankalarının kurtarma hareketinin açıklanmasından kısa bir süre sonra birçok tahminci büyük bir heyecana kapıldı. Ancak biz, piyasaların hiçbir şeyin değişmediğini fark edeceği konusunda uyarmıştık. Bilhassa, EUR’nun devam eden zayıflamadan kurtulabilmesinin belirsiz olduğunu aşağıdaki nedenlerle açıklamıştık:

1. GIIPS ülkelerinin, GIIPS borç yükümlüğünü üstlenmeyi kabul eden Almanya ve diğer ülkeler olmaksızın temerrüte düşmekten kurtulması olası değildir.

2. Güçlü bir merkez bankası ve sorumlu bir ekonomi yönetimi anlayışına sahip “Avrupa Birleşik Devletleri”ne ihtiyaç duyuluyor. Sadece bu birliğin oluşturulması, krizin tekrar baş göstermeyeceği konusunda fon ülkelerini ikna edebilir.

3. Tüm Avrupa Bölgesi ülkeleri, bu birliğin oluşması için egemenliklerinden feragat (bütçeler, vergiler, borçlanma ve diğer tüm bankacılık ve finans işlemlerinden feragat) etseler dahi, rahatlıkla 5-10 yıl ya da daha fazla sürecek olan bu süreci tamamlayabilmek için gerekli zamanları ya da paraları mevcut değil.

4. Yunanistan, son kurtarma paketinde belirlenen gereksinimlerin %70’ini karşılayamadı, bu nedenle teoride daha fazla para yardımı için uygun bulunmayacaktır. Bu da, birkaç hafta içinde temerrüte düşeceği anlamına geliyor.

5. İspanya ve İtalya’nın önümüzdeki yıllarda bir kurtarma paketine ihtiyaç duymaksızın ekonomisini düzeltebileceğini olası gözükmüyor. Şu an için AB kurtarma fonları, ne yazık ki bir ülkenin borçlarını kapatmaya bile yeterli değil.

6. “Avrupa Birleşik Devletleri” oluşturulurken temerrütleri önleyebilecek geçici fonların kaynağı şu an için mevcut değil.

Yukarıdakiler göz önüne alındığında Avrupa Birliği, USD için çifte bir destek sağlıyor. İlk olarak, zayıf Euro, USD’yi yükseltmektedir. İkinci olarak AB krizinin derinleşmesi ya da ülke ve bankaların temerrüte düşmeleri, küresel ekonomik durgunlukla beraber, USD gibi güvenli bölge varlıklarına yarar sağlamaktadır.

3. Çeyrekte, Parasal Genişleme 3’ün gerçekleşmesi olası değil

Fed’in 3. Çeyrekte USD’ye zarar verebilecek önemli teşvikleri yapmayacağına inanıyoruz. Bunların arasında:

1. ABD’deki durumlar çok kötü olmadığı sürece Fed, Obama’nın yeniden seçilmesine yardımcı olarak gözükmemek için yeni teşvikleri devreye almak istemeyecektir.

2. Daha fazla teşviğin etkinliği belirgin değil. Fed Başkanı Ben Bernanke, ekonomiyi düşmemesi için daha iyi şekilde desteklemenin, Kongre’ye, (“mali uçurum” olarak da bilinen) yaklaşan vergi artırımlarını ve bütçe kesintilerini erteleme imkanı verebileceğine inandığını söyledi.

Küresel çaptaki merkez bankaları, Parasal Gevşeme 3’ün USD’ye zararını sınırlandırıyor

Nötr ya da gevşeme durumundaki tüm merkez bankalarıyla beraber yeni teşvikler gelse dahi, USD çok da büyük bir sıkıntı çekmeyecektir.

Sonuç olarak her ne kadar USD, kısa vadeli çekilmelere savunmasız da olsa USD’yi düşürebilecek etkiler sınırlı. AB, mevcut durumunu sürdürürse daha çok kazanç sağlamak ise olası gözüküyor.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...