29 Haziran 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

ABD Anayasa Mahkemesi’nin dün Başkan Barack Obama’nın sağlık sektöründeki düzenlemeleri oylamasından hemen sonra, zaten stres içinde olan Borsalar üzerindeki baskı iyice arttı. Nitekim mevcut durumu özetleyen Dow Jones Endeksi 100 puandan fazla düşüş gösterdikten sonra seans sonuna doğru sert bir yükseliş gösterdi. Sağlık paketinin oylanması, volatilitesi oldukça yükselen bir işlem gününde sağlık sektöründeki birçok şirketin hisselerinin sert değer kayıpları görmelerine neden oldu. Yatırımcılar mahkemenin kararına bu şekilde bir reaksiyon gösterdiler çünkü hazırlıksız yakalandılar. Aslında birçok kişi, paketin aslen ABD işletme sektörünün kötüleşmesine yönelik önlemlere odaklandığı için, bu sağlık reformunun reddedilmesini bekliyordu.

Perşembe günü ilk işlem saatlerinde yatırımcılar dün başlayan ve 2 gün sürecek AB Zirvesi nedeniyle gergindi. Bu zirvenin Avrupa borç krizini kontrol altına alabilecek politikalar üretmesini beklemiyorlar. Ayrıca, Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsünün olası Euro bölgesi borç paylaşımına Almanya’nın onay verdiği ve desteklediği haberlerinin tamamen asılsız olduğunu dile getirmesine piyasalar tepkisiz kaldı. Zirveye katılan Avrupalı liderler bölgenin borç krizinin en iyi şekilde nasıl çözülebileceğine dair fikir üretemez durumdalar. Ancak yine de acil adımlar atılıyor ve İtalya ile İspanya’nın mali sorunlarına çözümler üretilmeye çalışılıyor. İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizi Perşembe günü yine kritik %7 seviyesine yükseldi ki bu faiz oranlarını gören diğer Euro bölgesi ülkeleri hemen kurtarma paketi başvurusundan bulunmuştu.

EUR/USD

AB Zirvesiyle ilgili belirsizliklerin devam etmesi ve Avrupa borç krizinin çözümüne ilişkin çözüm önerebilme kapasitesine güven kalmaması nedeniyle dün Euro artık dayanamayarak iyice geri çekildi. EUR/USD paritesi dün yaklaşık 100 pips düşüş gösterdi ve 1,2406 ile son üç haftanın en düşük seviyelerini gördü. Çok daha sert bir değer kaybının yaşanması önlendi. Çünkü yatırımcılar tüm olumsuzluklara rağmen AB Zirvesinden olumlu bir sonuç çıkma ihtimalini göz önünde tutarak ellerinde bir miktar Euro tutmayı tercih ettiler. Analistler gevşemenin devam etmesi durumunda EUR/USD paritesinin son iki yılın en düşük değeri olan 1,2286$ seviyesine kadar inebileceğini düşünüyor. EUR/USD paritesi şu an sert bir ayı baskısıyla mücadele ediyor ve hem Avrupa borç krizi hem de genel ekonomik küresel yavaşlamanın etkileri şiddetleniyor. Bu nedenle fiyat 1,2415 seviyesinin altına inerse satışa geçmek iyi olabilir.

GBP/USD

Pound’un Perşembe günü USD karşısında kötü bir performans gösterdi ve GBP/USD paritesi, 100 pips’ten fazla düşüş gösterdi. Kayıplar görmeye devam ederken, parite son iki haftanın en düşük değeri ve önemli bir psikolojik seviye olan 1,5500’ın altına indi. Bu düşüşün arkasındaki ana neden yatırımcıların bugün sonlanacak olan AB Zirvesi’nin sonuçlarını beklediği için riskten kaçınma tavrını benimsemesi. GBP/USD paritesindeki ayı eğiliminin ivme kazanacağına dair teknik deliller var. Yatırımcılar artan küresel ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedeniyle portföylerini korumaya almak istedikleri için USD, güvenli liman yatırımı olarak değer kazanmaya devam ediyor. Ayrıca, GBP İngiltere Merkez Bankası’nın devreye sokabileceği yeni teşvik önlemleri nedeniyle devalüe olma tehdidi altında. GBP/USD paritesi üzerinde güçlü bir ayı baskısı söz konusu olduğu için fiyat 1,5498 altına inerse paritede satışa gitmek düşünülebilir.

AUD/USD

Avustralya doları Perşembe günü USD karşısında geriledi ve AUD/USD paritesi, yaklaşık 120 pips’lik düşüşle parite seviyesine indi. Bu sert düşüşün arkasındaki temel neden yatırımcıların ABD ekonomisiyle ilgili kaygılar ve AB Zirvesinden olumlu bir sonuç bekleyemedikleri için yatırımlarını USD gibi güvenli liman yatırımlarına akıtmaları oldu. Parite son iki günün en düşük seviyesini görerek, önemli bir seviye olan 1,0018 altına indi. Son iki gün içinde kısa dönemli başarılı bir ralli yaptıktan sonra küresel ekonomik ve siyasi belirsizliklerin baskısına dayanamadı ve geri çekildi. Parite seviyesinin de altına doğru bir kırılma gelirse, AUD/USD paritesi, bir sonraki destek seviyesi olan 0,9967’lerin altına sarkabilir. AUD/USD paritesi üzerinde güçlü bir ayı baskısı olduğunu göz önünde tutarak fiyat 1,0014 altına inerse satış pozisyonuna geçmek iyi olabilir.

USD/CHF

Diğer önemli kurlarda olduğu gibi CHF de Perşembe günü USD’nin şiddetli baskısı altında kaldı. Yaklaşık 90 pips düşüşle üç haftanın en düşük seviyesi görüldü. Bu hareketin ana nedeni Almanya Başbakanı Angela Merkel’in AB Zirvesi’nde kendi pozisyonlarını iyiden iyiye ayrıştırması ve ortak bir tavır göstermekten imtina etmesiyle yatırımcılardaki gerginliğin daha da artmasıydı. Merkez ayrıca Fransa, İtalya ve İspanya’nın gündeme getirdiği kritik önerileri desteklemediğini belirten açıklamalar yaptı. Bu tür gelişmeler CHF baskısı üzerinde ciddi bir baskı oluştururken USD’nin güvenli liman konumunu iyice güçlendirdi. Böyle bir tablo söz konusu olduğu için analistler USD/CHF paritesinin önümüzdeki günlerde güçlenmesini bekliyor. Bu durumda fiyat 0,9668 seviyesi altına doğru kırılırsa satışa geçmek iyi olabilir.

EMTİALAR

Altın fiyatı dün %1,7’den fazla düşüş göstererek son dört haftanın en düşük seviyelerini gördü. Temel nedeni ABD Anayasa Mahkemesi’nin Obama’nın sağlık reformunu desteklemesinin ABD ekonomik toparlanmasının sınırlandırabileceğini düşünmesiydi. Ayrıca, yatırımcılar AB Zirvesi’nin kapsamlı borç krizini çözebilecek gücü gösterip göstermeyeceğini beklerken gerginlikleri iyice arttı. Altın piyasası özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan’daki finansal yangını söndürmek için çabalayan Avrupa liderlerinin ek teşvik önlemlerini devreye sokamamalarından muzdaripler. Böyle bir durumda Altın, en azında kısa süreli de olsa, düşüşe geçti. Analistler mevcut durumda pek değişiklik olabileceğini düşünmedikleri için fiyat 1549,08$/ons altına inince satışa geçilebilir.

Petrol fiyatı Perşembe günü ABD Anayasa Mahkemesinin kararıyla birlikte hisse senetleriyle birlikte düşüşe geçti. Ancak petrol piyasasında sert bir ayı baskısı halen söz konusu olduğu için Petrol fiyatı 75,56$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

New York Times Perşembe günü JPMorgan Chase & Co’nun kredi türev işlemi fiyaskosundan 9 milyar dolar zararla çıktığını açıkladıktan sonra şirketin hisseleri %4 oranından düşüş gösterdi. Gazete final pozisyonlar kapatıldığında nihai kaybın tahmin edilen 2 milyar doları da aştığını açıkladı. JPMorgan’ın yayınladığı kurumsal bir rapor kaybın 9 milyar dolara kadar yükseldiği görüldü. Bankanın hisseleri bu ticari felaketi kamuoyuna duyurduğu 10 Mayıs tarihinden beri toplamda %13,7 değer kaybetti.

ABD Anayasa Mahkemesi Obama’nın sağlık paketi değişikliğini onayladıktan sonra sağlık sigortası şirketlerinin hisseleri düşerken hastaneler zincirlerinin hisseleri değerlendi. Aetna hisseleri %4 düştü ve ABD’nin en büyük hastanelerinden biri olan Community Health Systems’in hisseleri %6 değerlendi.

Perşembe günü hisse senetleri piyasasında düşüş görülmesi Apple ve Google hisselerinde de değer kaybı getirdi. Apple %0,95 düşüşle 569,05 ve Google %0,88 düşüşle 564,31$ seviyesinden kapanış gördü. Piyasalar üzerinde böylesine güçlü bir ayı baskısının olduğu düşünüldüğünde Apple hisseleri 568,70$ altına ve Google hisse fiyatı 562,79$ altına indiğinde satışa geçmek düşünülebilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...