27 Haziran 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

İspanya’nın borçlanma maliyetlerinin yine artması ve ABD’den moral bozucu tüketici güven endeksinin gelmesi piyasalardaki durağanlığı artırdı ve yatırımcılar bu hafta yapılacak Avrupa Zirvesi öncesinde iyiden iyiye temkinli bir tavır takındılar. İspanya’nın borçlanma maliyeti dün bir ihale sırasında yine rekor seviyelere yükseldi. Hazine tahvilleri bu yılın en yüksek faiz oranından satış gördü ve kısa vadeli borçta 3 milyar Euro üzerinde satış oldu. Endişe verici bir başka gelişme ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 28 İspanya bankasının notunu bir ila dört puan arasında değişen rakamlarda düşürmesiydi. ABD’nin Haziran ayı tüketici güven endeksi piyasaları hayal kırıklığına uğrattı ve beş ayın en düşük seviyelerini gördü. Ancak bir başka veri de olumlu geldi. ABD ev fiyatlarının üst üste üçüncü ayında yükselmesi, en azından bu sektörde toparlanma görüldüğünün bir delili oldu.

Analistler iki gün sürecek Avrupa Birliği zirvesi sonlanana kadar işlem koşullarının çok oynak olmasını bekliyorlar. Ancak yatırımcılar bu önemli zirvenin 30 aydan daha uzun süredir var olan Avrupa borç krizini en azından yatıştırmak açısından bile olumlu bir sonuç üreteceğini düşünmüyorlar. Euro bölgesinin dört büyük ekonomisi olan Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya maliye bakanları dün gece bir son dakika toplantısı yaparak borç krizinin kısa vadeli çözümü için ortak bir planda anlaşmaya çalıştılar. Ayrıca AB Zirvesi’ne hazırlık olarak Euro bölgesinin tüm mali yapılarını ve bankacılık sektörlerini birleştirme konusunda fikir teatisinde bulundular. Avrupalı liderlerden borç itfası fonuna yönelik prosedürleri tanımlamaları, daha sıkı bir mali entegrasyonu teşvik etmeleri ve bankacılık sektörü için bir kontrol birliği kurmaları bekleniyor.

EUR/USD

Euro dün USD karşısında bir miktar düşüş gösterdi. İspanya borçlanma maliyetlerinin artması, AB zirvesinden olumlu sonuç beklentisinin olmaması ve ABD tüketici güven endeksinin hayal kırıklığı yaratması Euro’yu baskıladı. Euro’daki kayıplar yine de çok yüksek değildi çünkü tüm piyasa hareketlerini belirleyen AB zirvesi öncesinde yatırımcılar ‘temkinli’ işlem yapmaya devam ettiler. Aslında parite 1,2440 seviyesine inerek son 2 haftanın en düşük değerlerini gördü. Analistler Euro’nun USD karşısında gevşemeye devam etmesini bekliyor ancak AB Zirvesi öncesinden çok büyük hareketler görülmeyeceğini düşünüyorlar. EUR/USD paritesi üzerinde güçlü bir ayı baskısı var. Çünkü USD, küresel politik ve ekonomik kaygıların artmasıyla güçleniyor. Bu durumda fiyat 1,2465 altına sarkınca satışa geçmek iyi olabilir.

GBP/USD

Dün USD karşısında iyi bir performans gösteren Pound, Salı günü yaklaşık 60 pips yükseliş gösterdi. Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel, banka kurtarma fonlarına doğrudan ödünç para vermek için Avrupa Stabilite Mekanizması’na (ESM) yeşil ışık yakmanın avantajlarını değerlendirdiğini açıklamasıyla GBP güç kazandı ve yükselişe geçti. Euro bölgesinin zor durumdaki kamu bankalarına doğrudan mali yardım yapılabilmesi için ESM yasasında değişiklik yapılması öngörülüyor. Böyle bir önlem kabul görürse, yeni yasal düzenlemeden ilk faydalanacak olan muhtemelen İspanya bankacılık sektörü olacak. GBP bu olumlu gelişmeden destek buldu ve dünkü seansın sonuna doğru USD karşısında ralli yaptı. Ancak yine de parite üzerinde güçlü bir ayı baskısı var. Çünkü USD’nin güvenli liman yatırımı özelliği mevcut koşullar içinde güçlenmeye devam ediyor. Bu nedenle fiyat 1,5569 seviyesinin altına inerse GBP/USD paritesinde satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Avustralya doları dün USD karşısında iyi bir performans gösterdi ve yaklaşık 50 pips yükseldi. AUD/USD paritesinde 1,0048 seviyesinin üstündeki değerler görülebildi. Günün ilk saatlerinde parite USD’nin baskısı altında kaldı. Bunun ana nedeni İspanya’nın borçlanma maliyetlerinin yine yükselmesi ve ABD’den moral bozucu ekonomik göstergelerin gelmesiyle AUD üzerindeki satış baskısının artmasıydı. Ancak GBP ve AUD gibi riskli kurlar Merkel’in yorumların destek buldu. Merkel, Euro bölgesinin borç sorunu yaşayan bankalarına doğrudan fon aktarılmasına imkan tanıyan yasal düzenlemelere yeşil ışık yaktı. Ancak dün AUD cesaret verici bir performans göstermesine rağmen, AUD/USD paritesinin hareketlerini belirleyen yine ayı eğilimi oldu. Bu durumda parite 1,0012 seviyesinin alına doğru kırılırsa satışa geçmek düşünülebilir.

USD/CHF

Frank dün USD karşısında Euro’nun hareketlerini taklit etti. Başlangıçta USD/CHF paritesi, Avrupalı yetkililerin 10 yıl içinde 17 üyeli Euro bloğunu mali ve siyasi açıdan daha fazla entegre etmeye hazırlandıkları haberi üzerine günlük yüksek değer 0,9650 seviyesinin üzerine çıktı. Bunu ana nedeni Euro bölgesinin orta vadede mali ve siyasi olarak bütünleşme hedefinden vazgeçmediğini gösterme çabasıydı. Ancak, Merkel’in yorumlarında sonra, paritede kazanımlar kaybedilmeye başlandı. Dün USD/CHF paritesindeki cansız hareketlerin ana nedeni de AB Zirvesi öncesindeki temkinli bekleyişti. Ancak, parite üzerinde hala güçlü bir boğa baskısı var, çünkü USD Avrupa borç krizi ve küresel ekonomik yavaşlamadan güvenli liman yatırımı aracı olarak güçlenmeye devam ediyor. Bu nedenle fiyat 0,9630 seviyesinin üstüne çıkarsa satın alım yapılabilir.

EMTİALAR

ABD ekonomisinden olumsuz verilerin gelmesi ve Avrupa borç krizi deflasyon korkularını artırdı ve dün Altın fiyatı düştü. Değerli metalleri etkileyen bir başka gelişme İspanya’nın borçlanma maliyetlerinin Salı günkü işlemlerde yine artması oldu. Altın üzerindeki satış baskısı Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yorumlarıyla daha da arttı. Altın aleyhine gelişmeler sonrasında ayı baskısı iyice şiddetlenmiş oldu. Mevcut durumda fiyat 1570,97$/ons seviyesi altına inince satış pozisyonuna geçilebilir.

Oynak bir seans geçiren Petrol dün %0,19 düşüşle 79,36$/varil seviyesinde kapanış gördü. Ancak petrol piyasasında sert bir ayı baskısı halen söz konusu olduğu için Petrol fiyatı 78,03$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

Rupert Murdoch’un sahip olduğu News Corp dün piyasaları bilgilendirerek şirketi iki ayrı kurumsal birime ayırmayı düşündüklerini belirtti. Bu açıklamanın hemen akabinde yatırımcılar şirket hisselerini %6 oranında yükselttiler. Mevcut açıklamayı şirketin sektör ayrımına giderek üzerindeki stresi azaltması olarak yorumladılar. Yayıncılık sektöründen daha kârlı eğlence sektörüne geçilmesi şirketin önünü açacak bir gelişme olarak görüldü. Geçen sene değer kaybı yaşayan şirket hisseleri 2012 yılında toparlanmaya başladı. Bunda 10 milyar dolarlık hisse geri satın alma programı etkili oldu.

İsviçre merkezli bir ilaç şirketi olan Roche, araştırma çalışmalarına yoğunluk kazandırmak için 1000 personelini işten çıkaracağını ve ABD’deki tesisini kapatacağını açıkladı. Şirket sözcüsü bu önlemlerle araştırma ve ilaç geliştirme maliyetlerini, son 1,5 yıldır klinik araştırma projelerine yoğunluk kazandırmasına rağmen, aynı seviyede tutabileceğini açıkladı.

Dün piyasalar genelinde kısmi kazanımlar görüldüğü için Apple ve Google hisseleri de değerlendi. Apple %0,22 yükselişle 572,03$ ve Google %0,71 yükselişle 564,68$ seviyesinden kapanış gördü. Ancak piyasalar üzerinde güçlü bir ayı duyarlılığının hakim olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumda Apple hisseleri 570,75$ ve Google hisseleri 564,12$ altına inince satışa geçilebilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...