28 Haziran 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

ABD ekonomisinden beklenenden daha iyi verilerin gelmesiyle Borsalarda Çarşamba günü yine iyi bir performans görüldü. Bu iyi veriler, yine de ABD ekonomisinin sağlığına dair şüpheleri gidermekte yeterince başarılı olamadı. Dayanıklı tüketim malları siparişleri Mayıs ayında yükseliş gösterirken, eski ev satışları son iki yılın en yüksek seviyelerini gördü. Analistler konut sektöründeki bu gelişmeyi, sektörün son beş yıldır ciddi düşüşler görmesinden sonra çıkış yapma mücadelesinin bir delili olarak değerlendirdiler. Sektörde gelişme görülmesinin büyük bir başarı olduğunu da eklediler. Piyasalarda iki gündür boğa eğiliminin baskın olmasıyla kazanımlar elde edilmesine rağmen, ani bir çöküşe neden olabilecek güçlü bir ayı eğilimi varlığını sürdürüyor. Bunu arkasındaki ana neden, yatırımcıların bu hafta yapılan AB zirvesinden beklentilerinin olmaması, Euro bloğunun mevcut borç sorunlarının çözümüne kayda değer bir çözüm önerisi beklememesiydi.

Bilhassa Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yorumları beklentilerin azalmasına neden oldu. Merkel, İspanya, İtalya ve Fransa ile borç paylaşımının kendisi hayatta olduğu sürece mümkün olmayacağını söylemesi, olumlu beklentileri suya düşürmüş oldu. Piyasalar her şeye rağmen, bu zirveden Avrupa borç krizine yönelik bir çözüm ummaktan da vazgeçmiyorlar. Çünkü Avrupa borç krizinin bir çözüme kavuşması o denli acil bir konu ki İspanya’nın borçlanma maliyetlerinin eriştiği nokta, bu ülkenin borçlarını artık hiçbir şekilde ödeyemeyecek duruma geldiği aşikar oldu. İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizleri kritik %7 seviyesinin üzerine çıktı. Bu demektir ki bankacılık sektörünün kurtarılması için kısa süre önce 100 milyar Euro’luk finansal destek talebinde bulunmasına rağmen, İspanya’nın daha kapsamlı bir kurtarma paketine ihtiyacı var.

EUR/USD

Euro üst üste üçüncü gününde de USD karşısında zayıflamaya devam etti ancak yine de direnç göstererek tamamen çökmedi. EUR/USD paritesi üzerinde şiddetli bir aşağı yönlü baskı var. Ancak çok az sayıda analist bu hafta gerçekleşen AB Zirvesinin borç krizinin çözümüne yönelik iyi çözümler getirebileceğine inanıyor. Şu an Euro’yu biraz da olsa güçlü tutan ana unsur, yatırımcıların henüz Euro karşıtı bir tavra geçmemeleri ve bunun için karamsar bir bakış açısının iyice doğrulanmasını beklemeleriydi. Böyle bir durum gerçekleştiği anda, EUR/USD paritesi hafta sonuna girmeden önce bile ciddi oranda geri çekilebilir. Pariteyi baskılayan şiddetli bir ayı baskısı söz konusu olduğu için fiyat 1,2448 seviyesinin altına inerse, EUR/USD paritesinde satışa geçilebilir.

GBP/USD

Salı günkü ralliden sonra, GBP/USD paritesi, hem tüm kazanımlarını kaybetti hem de yaklaşık 70 pips düşüş gerçekleşti. Bu süreçte parite bir kez daha 1,5600 psikolojik seviyesi altına çekildi ve önemli bir direnç noktası olan 1,5570 seviyesinde tutunmayı başardı. Çarşamba günü ilk işlem saatlerinde parite, ABD’den beklenenden daha iyi ekonomik göstergelerin alınmasıyla 1,5640 direnç bölgesini aştı. Ancak, bu seviyeden daha yukarıya çıkamadığı gibi, GBP/USD paritesinde son iki günün en düşük değeri 1,5545 görüldü. Bu gelişmenin nedeni de Çin’in zayıflayan Yuan’ı güçlendirecek önlemler almaya hazırlandığını açıklamasıydı. Avrupa krizine ve küresel ekonomiye dair sürekli kötü haberlerin alınması USD’ye destek sağlıyor. Mevcut ayı baskısını göz önünde tutarsak fiyat 1,5533 seviyesinin altına indiğinde paritede satışa gidilebilir.

AUD/USD

Avustralya doları Çarşamba günü USD karşısında, bir miktar yükseliş gösterdi. Ancak, diğer kurların birçoğunda olduğu gibi, AUD/USD paritesi seans içinde ciddi bir çıkış yapamadı. Yine belirleyici olan yatırımcıların AB Zirvesi öncesinde ‘temkinli işlem yapma’ tavrını devam ettirmeleriydi. Ayrıca, Avustralya’nın dev ticaret partneri Çin’in Yuan’I güçlendirecek önlemler almaya hazırlandığı haberleri de AUD’a ciddi bir destek sağladı. Analistler, risk eğilimlerine göre, AUD/USD paritesinin AB Zirvesi sonrasında dalgalanma yaşanacağını düşünüyorlar. Son iki gündür cüz-i getiriler elde edilmesine rağmen, AUD/USD paritesi üzerinde yoğun bir ayı baskısı varlığını devam ettiriyor. Avrupa’daki gelişmeler paritenin çok hızla değer kaybetmesine neden olabilir. Bu durumda fiyat 1,0050 seviyesi altına doğru kırılırsa satışa geçmek iyi olabilir.

USD/CHF

USD Çarşamba günü CHF karşısında dördüncü gününde de değer kazandı. Bu hareketlenmenin ana nedeni, dün açıklanan Çin ekonomisine dair kaygılardı. Önemli bir Çinli analist bu yıl ciddi oranda zayıflayan Yuan’ın, hükümet duruma müdahale etmezse 2013 yılında da zayıflamaya devam edeceğini belirtti. Bu tür gelişmeler küresel ekonomik toparlanma girişimleri üzerindeki stresi artırdı ki bu durum yine USD’ye yaradı ve USD, güvenli liman yatırımlarını kendine çekmeye devam ettiği için, CHF karşısında güçlendi. Avrupa krizinden her gün yeni bir kötü haber geldiğini göz önünde tutarsak, USD/CHF paritesi üzerinde boğa duyarlılığının hakim olacağını söyleyebiliriz. Böyle olunca, parite 0,9643 seviyesi üzerinde tutunabilirse dayanak aktifi olan USD/CHF paritesi olan bir ARTAR opsiyonu açabilirsiniz.

EMTİALAR

Altın fiyatı dün negatif ve pozitif bölgede gidip geldiği ve süreçten bir miktar getiriyle sıyrıldığı bir gün geçirdi. Yatırımcılar AB Zirvesinin sonuçlarına odaklanıp pek işlem yapmadıkları VE genelde temkinli davrandıkları için Altın fiyatlarında net bir yön çizilemedi. Uzmanlar bu zirvenin Euro bloğunun borç sorunlarının çözümüne kayda değer sonuçlar üretmeyeceğinde hemfikirler. Bu bakış açısı gerçekleşir ve yeni politikalar benimsenmezse, Altın üzerindeki aşağı yönlü baskı artacaktır. Altın piyasası üzerinde çok güçlü bir ayı baskısı olduğu için fiyat 1573,40$/ons altına inerse bu emtiada satışa geçilebilir.

Dün açıklanan olumlu ABD ekonomik göstergeleri Petrol’ün seans içinde iyi bir yükseliş göstermesine neden oldu. Ancak, petrol piyasasında sert bir ayı baskısı halen söz konusu olduğu için Petrol fiyatı 78,36$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

Dünün en çarpıcı olayı ve Euro bölgesindeki gerilimin ne denli arttığını gösteren gelişme, Atina’daki Microsoft ofisine bir saldırgan tarafından göz yaşartıcı bomba atılmasıydı. AB Zirvesinin hemen öncesinde dört katlı Microsoft genel merkezinin zemin katında patlama gerçekleşti ancak şans eseri yaralanan olmadı. Bu korkunç olayın arkasındaki neden, Yunanistan’ın kurtarma paketinin öngördüğü kemer sıkma politikalarını hayata geçirmek için daha fazla zamana ihtiyacının olduğunu göstermekti.

Son derece rekabetçi bir piyasaya giren Google dün ilk tablet bilgisayarını tanıttı ve bunun ardından akıllı telefonlarını lanse edeceğini açıkladı. Nexus 7 adlı ürünün önümüzdeki ay ortasında piyasada görünürlük kazanması ve şirketin web sitesinden satılması ve uygulamanın en az 199$ olması bekleniyor.

Dün piyasalar ABD’den gelen iyimser ekonomik göstergelerle neşelendi. Apple ve Google hisseleri mevcut atmosferden faydalandı. Apple %0,43 yükseliş ile 574,50$ ve Google %0,82 ile 569,30$ seviyesinden kapanış gördü. Ancak, Avrupa borç krizi ve küresel ekonomik yavaşlama hala piyasalar üzerinde şiddetli ayı baskısı tehdidi olmaya devam ediyor. Bu durumda Apple hisseleri 573,50$ ve Google hisseleri 569,09$ altına inince satışa geçilebilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...