26 Haziran 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Piyasa Analizi

Akşam Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Dün piyasaları tutan riskten kaçınma modu hisse senetlerinde düşüş getirdi ve Dow Jones Endeksinde üç haneli rakamlarda değer kaybı geldi. Böyle bir hareketin nedeni yatırımcıların Çarşamba günkü Avrupa Zirvesi öncesinde ‘temkinli işlem yapma’ tavrını benimsemiş olmasıydı. Birçoğu bu zirvenin, gün geçtikçe kontrol dışına çıkan Avrupa borç krizini önleyecek etkin politikalar üretmesini beklemiyor. İspanya yetkilileri dün Euro bölgesine resmi bir başvuruda bulunarak, ülkenin borç içindeki bankalarının yeniden sermayelendirilmesi için 100 milyar Euro’luk finansal yardım talebinde bulundu. Analistlere göre bu adım, tam kapsamlı bir kurtarma paketine kavuşana kadar İspanya’nın devam ettirmesi gereken adımların ilki olmalı. Analistler 10 yıllık tahvil faizleri kritik %7 seviyesini gördüğünden beri borç yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan bir İspanya söz konusu olduğu için böyle bir tavsiyede bulunuyor.

Şu an piyasalardaki iyimserlik, Avrupa borç krizinin yaygınlaşmasına dair peş peşe olumsuz verilerin gelmesiyle iyiden iyiye boğulmuş durumda. Nitekim bu gelişmeler küresel ekonomileri iflasın eşiğine getirdi. Örneğin, uzun süredir resesyon içinde olan Yunanistan, Euro bölgesi tarafından bu tür sıkı kemer sıkma önlemlerine maruz bırakılmıştı. Piyasalar şu an İspanya’nın da borçlanma maliyetlerinde rekor seviyelerin görülmesiyle benzeri bir kaderi paylaşmasından endişe ediyor. Piyasa uzmanları düşük tahvil faizleri ve düşük petrol fiyatının küresel ekonomilerdeki yavaşlamanın en önemli delili olduğunu düşünüyor. Ayrıca, ABD Doları’nın bu denli güçlü olduğu ve borç krizinde rekor seviyelerin görüldüğü bir durumda, Avrupa borç krizinin kolaylıkla çözülmesinin mümkün olmadığını da ekliyorlar. Olumlu bir gelişmeden de bahsedelim. Dün açıklanan verilerde ABD yeni tek haneli ev satışlarının, Nisan 2010 tarihinden bu yana, Mayıs ayında en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Ancak, bu iyi haberin olası avantajlarının tümü, Avrupa’ya ilişkin kaygılar nedeniyle anında bastırıldı.

EUR/USD

Parite 1,2500 seviyesinin altına inerek dün 1,2470 seviyelerine kadar gevşedi. Ardından, aşağıda da görüldüğü üzere, ufak çapta bir ralli yaptı. Euro Pazartesi günü, Çarşamba günü başlayacak ve büyük beklenti yaratan Avrupa Birliği Konferansı öncesinde baskı altına girdi. Bunun nedeni yatırımcıların bu büyük zirveden Euro bloğunun borç krizinin çözümüne dair nitelikli bir sonuç alınamayacağını düşünmesi. Endişeli yatırımcılar güvenli liman yatırımlarını dün de YEN ve USD’ye akıttılar ve bu kurları yükselttiler. Euro, GBP ve AUD gibi riskli kurlar bu baskıyla baş etmek durumunda kaldılar. Geçtiğimiz Cuma günü Almanya’nın Eurobond konseptini reddetmesiyle AB Zirvesi’nin etkili çözümler sunabileceğine dair inanç azaldı. EUR/USD paritesi üzerinde halen ayı duyarlılığı hakim olduğu için, fiyat 1,2485 altına inerse satışa geçilebilir.

GBP/USD

Dün Pound ilk başta USD karşısında güç kaybetti ve aşağıdaki grafikten de görüldüğü üzere, 1,5537 gibi bir günlük düşük seviyeyi gördü. Parite sonra burada iyi bir destek buldu. 20 günlük basit hareketli ortalamaya karşılık gelen bu seviyeden yükseliş gösterdi. GBP/USD paritesi kayıplarının bir kısmını telafi etmeyi başarsa bile, piyasalar üzerinde riskten kaçınma eğilimi baskın olduğu için, yukarı yönlü kayda değer bir çıkış gösteremedi. Yatırımcılar yarın başlayacak Avrupa Zirvesi öncesinde temkinli davranmayı tercih ettiler. Bu zirveden, Avrupa borç krizine kalıcı çözüm beklentisi bir hayli az. Bu olumsuz beklentilerden en çok fayda sağlayan ise USD. Yatırımcılar bu karanlık tablo içinde güvenli liman yatırımlarını USD’ye yapıyorlar. GBP gibi riskli kurlar Pazartesi günü sert satış baskıları gördü. Bu hafta boyunca parite üzerinde şiddetli bir ayı duyarlılığı hakim olacağı için fiyat 1,5546 seviyesinin altına inince GBP/USD paritesinden satışa geçilebilir.

AUD/USD

Avustralya doları Pazartesi günü USD karşısında yine düşüş gösterdi. Temel nedeni riskten kaçınma eğiliminin baskın olmasının etkisiyle riskli kurların tutunmakta zorlanmasıydı. Aslında AUD/USD paritesi 2 hafta sonra ilk kez yine parite seviyesinin altına indi ve aşağıdaki grafikten de görüldüğü üzere, 0,9967’lerde günlük düşük seviyeler test edildi. AUD halihazırda geçen haftalardaki boğa çıkışlarını sonlandıran güçlü bir ayı baskısı altında. AUD/USD paritesinin önümüzdeki günlerde zayıflaması bekleniyor. Zira piyasalarda riskten kaçınma eğiliminin baskın olması, küresel ekonomik yavaşlama ve Avrupa borç krizinin etkisiyle, güvenli liman yatırımı olarak ABD Dolarına talebi artıracaktır. AB Zirvesi öncesinde yatırımcıların modu iyice karanlıklaştığı için fiyat 0,9980 seviyesinin altına doğru kırıldığında satışa geçilebilir.

USD/CHF

CHF dün sert bir satış baskısına maruz kaldı ve USD/CHF paritesi yükselerek, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, 0,9602 seviyesinin üzerine çıktı. Parite günlük yüksek değer 0,9627 seviyelerini test ettikten sonra 0,9600 seviyesine doğru çekilerek kapanış gördü. Bu hareketlerin arkasındaki etmen piyasalar üzerinde baskın olan riskten kaçınma eğilimiydi. Yatırımcılar AB Zirvesi’nin sonuçlarını görene kadar ve İspanya bankacılık krizi devam ettiği müddetçe temkinli davranmaya devam edecek gibi görünüyor. Tüm bu olumsuz gelişmelerden güvenli liman yatırımı olarak USD faydalanıyor. Bu eğilimin bu hafta da devam etmesi bekleniyor. Yatırımcılar Avrupa krizi ve küresel ekonomik yavaşlamaya dair negatif veriler geldikçe cesaretli davranmaktan iyiden iyiye çekiniyorlar. Böylesi bir boğa duyarlılığı hakim olduğu için USD/CHF paritesinde fiyat 0,9620 seviyesinin üzerine çıktığında satışa geçilebilir.

EMTİALAR

Altın dün güvenli liman yatırımı özelliğini yakaladığı için dün bir miktar yükseldi. Avrupa borç kriziyle ilgili sorunların ve Çarşamba günü başlayacak AB Zirvesinin yarattığı olumsuz hava Altın’a da yaramış oldu. 17 üyeli Euro bloğunun bir başka üyesinin, Kıbrıs’ın 5. Ülke olarak kurtarma fonu talebinde bulunmasıyla, Pazartesi günkü seansta yatırımcılar Altın’a yönelmeye başladı. Kıbrıs’ın başvurusundan hemen sonra İspanya’dan borç içindeki bankacılık sektörünü yeniden sermayelendirmek için 100 milyar Euro’luk yardım paketi başvurusu geldi. Almanya’nın geçen haftaki toplantıda Eurobond konseptini reddetmesi de Altın’ın konumunu güçlendirdi. Piyasalar üzerinde bu hafta içinde de riskten kaçınma rüzgarları eseceği için, Altın güvenli liman yatırımcı aracı olarak değerlenecektir. Bu durumda fiyat 1592,91$/ons seviyesi üzerine çıktığında Altın satın alınabilir.

Petrol fiyatı Pazartesi günü düşüş gösterdi. Temel nedeni AB Zirvesinden borç krizinin çözümüne dair olumlu sonuç beklentisinin neredeyse hiç olmamasıydı. Petrol piyasasında sert bir ayı baskısı geçerli olduğu için fiyat 77,56$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

İçerden aldığımız bilgilere göre Dell, kurumsal yönetim yazılımı üreticisi Quest Software’e 2,32 milyar dolar ile yeni ve daha yüksek bir teklifle gitti. Son dönemde Quest’e iki teklif yapıldı. Biri bireysel yatırım firmasından diğeri ise adı açıklanmayan bir başka yatırımcıdan geldi. Dün bu ikinci tarafında Dell olduğu anlaşılınca, olayın üzerindeki gizem kalkmış oldu. Bu açıklamadan hemen sonra, Dell hisseleri %1,9 düşüşle 11,97$ seviyesine yerleşirken, Quest’in hisselerinde %5,3’lük yükselişle 27,60$ seviyesi görüldü.

Microsoft Corp Pazartesi günü bir açıklama yaparak, sosyal ağ firması Yammer’ı nakit ödemeyle 1,2 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Bu satın almayla birlikte Microsoft, kurumsal müşterilerine benzer hizmetleri sunmaya başlayarak Facebook ile rekabet edecek hale gelecek. Ancak, dün Hisse Senetleri piyasasında genel bir düşüş görülmesi Microsoft’u da etkiledi ve hisseleri %2,72’lik düşüşle 29,89$ seviyesinden kapanış gördü.

Pazartesi günü hisse senetlerinde düşüş getiren güçlü bir riskten kaçınma eğilimi baskın olduğu için Apple ve Google hisselerinde de değer kaybı görüldü. Apple %1,95 düşüşle 570,77$ ve Google %1,89 düşüşle 560,70$ seviyesinden kapanış gördü. Yatırımcıları AB Zirvesi öncesinde bir ihtiyat politikası benimsediği için piyasalardaki ayı duyarlılığının devam etmesi bekleniyor. Bu durumda hisse fiyatı 568,31$ seviyesi altına indiğinde Apple, 559,37$ seviyesi altına indiğinde Google hisselerinde satış pozisyonuna geçilebilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...