24 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

İspanya’nın pek yakında resmi komple yardım paketi talebiyle gelecek dördüncü Euro bölgesi olacağı korkuları Pazartesi günü piyasaları bir hayli aşağı çekti. Bu hareketlenmeye paralel olarak Dow Jones Endeksinde üst üste ikinci işlem gününde de 100 puandan fazla düşüş gerçekleşti. İspanya’nın ağır borç yükü altındaki Valencia bölgesinin maili durumunun vahameti açığa çıkınca, Euro bölgesinin dördüncü en büyük ekonomisinin komple yardım paketi arayışına çıkmak zorunda kalması olasılığının iyiden iyiye yükselmesi piyasalardaki durum nedeniyle zaten panik halde olan yatırımcıların riskli aktiflerini hızla elden çıkarmalarına ve ABD Doları ve ABD, Almanya ve Britanya Hazine tahvillerine yönelmelerine neden oldu. İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizlerinin dün kritik seviye %7’nin de üzerine çıkarak rekor yüksek seviye %7,5’leri görmesiyle İspanya borçlanma maliyetlerinin mevcut durumda kalamayacağı anlaşıldı.

Pazartesi günün İspanya’nın aralarında Valencia’nın da bulunduğu en az altı bölgesinin merkezi hükümetleri tarafından komple yardım paketi talep etmeye zorlandıklarının öğrenilmesiyle mesele daha vahim bir hal aldı. Durum bu kadar kötü bir hale gelince talep artışı nedeniyle ABD’nin hazine tahvilleri 1980 yılından beri görülmeyen düşük seviyelere inerken Alman 10 yıllık tahviller rekor düşük seviyeleri gördü. Yatırımcılar gün geçtikçe daha endişeli hale geliyor çünkü İspanya’nın tahvil sahiplerine olan borcunu ödeyebilmesi için önümüzdeki Pazartesi gününe kadar 20 milyar Euro bulması gerekiyor. Böyle finansal sorunlar olmasına rağmen, İspanya Ekonomi Bakanı dün bir açıklama yaparak ülkesini hala Portekiz, Yunanistan ve İrlanda’nınkine benzer komple bir kurtarma fonu paketine gereksinim duymadığını belirtti. Ancak birçok önemli analist bu görüşte değil. Onlar Avrupa ve özellikle İspanya ile ilgili durumun kötüleşmesi nedeniyle piyasaların haftaya riskten kaçınma eğilimiyle başladığını düşünüyorlar.

EUR/USD

İspanya’nın birçok bölgesinin resmi mali yardım başvurusunda bulunabileceği olasılığı Euro üzerine dün yeni bir baskı oluşmasına neden oldu ve EUR/USD paritesi Haziran 2010’dan beri görülmeyen sevileri temsil eden 1,2066’lara kadar indi. Parite daha sonra seans içinde ralli yaptı, kayıplarını büyük oranda telafi ederek 1,2100 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı ve 1,2139’dan kapanış gördü. EUR/USD beklenenden daha iyi gelen kurumsal kazanç ve büyüme rakamları nedeniyle destek buluyordu ancak Avrupa borç krizinin yine içinden çıkılamaz hale gelmesi bu pozitif havayı tamamen gölgeledi. Parite fiyatı 1,2111 altına indiğinde satışa geçmek iyi olabilir.

GBP/USD

Pound geçen hafta ABD ekonomisine dair olumsuz verilerin alınmasından güç bularak USD karşısında güçlü bir performans göstermişti. Ancak dün Avrupa ile ilgili yeni sorunların su yüzüne çıkması ve yine gündemin merkezine oturması nedeniyle dün GBP/USD paritesinde 50 pips’ten fazla düşüş geldi ve sonra parite 1,5485 seviyesinde güçlü bir destek buldu. Cuma günü İspanya’nın borç sorunları yaşayan Valencia bölgesinin merkezi hükümetinden mali yardım talebinde bulabilecek duruma geldiği haberinin gelmesi üzerine, parite Pazar günü de dahil olmak üzere geçtiğimiz son üç gün içinde hep düşüş gösterdi. Paritenin hareket yönünü bu hafta yine Avrupa borç kriziyle ilgili gelişmeler belirleyecek. Böyle olunca fiyat 1,5480 altına inince GBP/USD paritesinde satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Avusturalya doları geçen hafta USD karşısındaki etkileyici başarılı performansı sayesinde elde ettiği kazanımları kaybetti ve AUD/USD paritesinde, 40 pips’ten fazla düşüş geldi. Parite önemli bir psikolojik seviyesi olan 1,0200’ı koruyabildi ve 1,0240 seviyelerinde tutunduktan sonra ralli yaparak 1,0278’den kapanış gördü. İspanya ile ilgili gelişmeler USD’nin güvenli liman konumunu güçlendirmeye devam edeceği için bu hafta AUD/USD paritesindeki zayıflamanın devam etme olasılığı bir hayli yüksek görünüyor. Bu durumda, fiyatta 1,0241 altına doğru kırılma gelirse, bu pariteyi dayanak aktif alarak yeni bir AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir.

USD/CHF

İspanya ile ilgili sıkıntılar dün USD/CHF paritesinde Kasım 2010 tarihinden beri görülmeyen yüksek bir seviyenin 0,9950’lerin görülmesine neden oldu. Avrupa ile ilgili meselelerin gündeme oturmasıyla seans başlangıcında 40 pips’ten fazla yükseliş gösteren parite, daha sonra gevşeyerek açılış fiyatının altına indi. Kötüleşen Avrupa borç krizi, güvenli liman yatırımı aracı olarak USD’nin konumunu güçlendireceği için CHF bu hafta USD’nin daha fazla baskısı altında kalacaktır. Bu parite üzerine güçlü bir boğa baskısı söz konusu olduğu için fiyat 0,9912 üstüne doğru kırılmayı başarırsa, USD/CHF paritesinde satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

İspanya ikinci çeyrekte daha şiddetli bir resesyon içinde olacağı bilgisini verdikten sonra Altın fiyatı baskı altına girdi ve hisse senetleri ve Petrol ile birlikte düşüş gösterdi. Dün açıklanan veriler İspanya’nın, aynen Yunanistan vakasında olduğu gibi, pek yakında komple yardım paketine başvurmaktan başka bir çaresinin kalmadığını gösterdi. Ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) borç yükümlülüklerinin yerine getirmesi için Yunanistan’a yardım edeceğini açıkladıktan sonra, Altın fiyatı bir miktar yükseliş gösterebildi. Altın piyasası üzerinde ayı baskısının hakim olduğunu göz önünde tutarak fiyat 1575,86$/ons altına indiğinde bu emtiada satışa gidilebilir.

Petrol talebinin Avrupa’da yeni ortaya çıkan sorunlar nedeniyle azalabileceği endişeleri fiyatta düşüş getirdi. Ayı baskısı güçlü olduğu için fiyat 86,81$/varil altına indiğinde satışa gidilebilir.

BORSALAR

Çin petrol şirketi CNOOC Ltd. Pazartesi günü Kanadalı petrol geliştirme şirketi olan Nexen’i 15,1 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma, eğer başarılı olursa, Çin’in en büyük yabacı şirket satın alma girişimi olacak ve Ottawa şehrinin milli güvenliğin önemine kıyasla yabancı yatırımın avantajlarını tartışabilecek. Dün yönetim kurulu satış anlaşmasını oybirliğiyle onayladıktan sonra Nexen hisseleri %53 değerlendir.

Pazartesi günü McDonald’s Corp. beklenenden daha düşük ikinci çeyrek kurumsal kazanç açıklaması yaptıktan sonra, bu hamburgerci zincirinin hisseleri dünkü işlemlerde %2,4 oranından değer kaybetti. Şirket, böyle moral bozucu bir sonuç almasının gerekçesi olarak, güçlenen doları ve küresel ekonomik yavaşlamayı gösterdi.

Geçen Cuma günü Google’ın güçlü kurumsal kazanç açıklamaları yapması hisselerinde dün de %0,94’luk yükseliş getirdi ve birim fiyatta 616,59$’dan kapanış geldi. Bunun aksine, hisse senetleri piyasasında düşüş eğiliminin baskın olması Apple hisselerini de etkiledi ve Pazartesi günü %0,08’lik bir düşüşle 603,83$/hisse seviyesinden kapanış geldi. Yeni Euro bölgesi sorunları piyasalara şiddetli bir ayı baskısı hediye ettiği için Apple hisse fiyatı 603,11$ altına ve Google’ınki 614,15$ altına inerse satış yapılabilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...