24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Saplanmaktadır.

Global Pazar Yorumu

St. Louis Fed Başkanı James Bullard (Federal Açık Market Komitesi’nin oy hakkına sahip dönüşümlü üyesi), bu sabah CNBC’de programa çıktı ve ilave bir parasal genişlemenin yapılacağının garantisi olmadığı görüşünü belirtti.

ABD hisse senetleri bu açıklamaya tüm sektörlerde dengeli bir şekilde satış yaşayarak karşılık verirken, S&P 500 %0.7 düşerek 1403’ten kapattı. TSX Bileşik Endeksi için ise işler yolunda gitti, altın stokları açısından güçlü bir gün olması keyif yaratak %0.4 kaybettikten sonra, Bullard’ın açıklamalarına gülüp geçen külçe pazarları sayesinde %1 yükselerek US$1670’ten işlem gördü ve ABD’de parasal tedarikin biraz daha artacağına dair spekülasyonların çerçevesinde yükselmeye devam ediyor.

Belki QE fiyatlandırma yüzünden, belki de “Avrupa bizim geleceğimiz… bu fikri korumak ve muhafaza etmek, her türlü sıkıntıya ve çabaya değerdi ve değiyor da” diyen Alman Şansölyesi Merkel’in kazan kaynatan açıklamaları yüzünden, Euro da Amerikan Doları karşısında güç kazandı. WTI’ın %1.2’lik bir düşüş yaşamasıyla birlikte CAD, USD karşısında zayıfladı. Külçe gibi bonolar da bugün bir nebze mesafe kaydetti ve dünkü kazançlarını koruyup, üzerine bir iki temel puan daha ekledi. Dün FAMK tutanaklarının açığa çıkmasıyla birlikte TIPS (Enflasyon Korumalı Hazine Tahvilleri) başabaşları, her ne kadar biraz zorlamayla oluş olsa da, birkaç temel puan yükseldi, ve bunun yanında, 5-yıllık TIPS’lerin ihalesinde alınan tekliflerin kabul edilen tekliflere oranı gayet şık bir şekilde 3.1’di ve ortalama gelir %-1.29 oldu.

18 Ağustos’la biten haftanın işsizlik rakamları, baştaki rakamların yükseldiğini ve önceki haftaki 368 bin’in 372 bin’e çıkmış olduğunu ortaya koydu. Uzun lafın kısası, işsizlik rakamları, Temmuz ayında çarptırılmış olarak nitelendirilebilecek onca veriden sonra Ağustos ayında da bastırıldı. Bu durumun güçlü bir tarım dışı ücretli çalışan oranı olduğu anlamına mı geldiğini, Ağustos ayının istihdam verileri Eylül’ün ilk haftasında açıklandığında göreceğiz.

ABD’nin var olan konut satışlarının verilerinin yayınlanmasıyla, satışların 372 bin’e yükselmiş olduğunu gördük.

EUR/USD

Euro 1.2582/94 direncine doğru zorluyor, “normale dönme” stratejisini yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Bir başka deyişle, çarpaz aktiflerin “geleneksel” korelasyonlarının yeniden sahaya çıkmış olduğundan emin olmak gerekir.

Borsayı daha çok dibe itebilecek bir artış var risk kaçınmada: şu anda tüm dünyada devam etmekte olan ekonomik yavaşlama, bugün Avrupa ve Çin’den gelen düşük ihracat/sipariş kalemleriyle birlikte bir kez daha doğrulandı. Bunun sonucu olarak da EPS’de geleceğe dair beklentiler de düşürülmek üzere yeniden gözden geçirilebilir. Bu durum borsa açısından hiç de olumlu değil ve EUR/USD paritesini de aşağı itecek. Pazarlarda yaşanan herhangi bir hayal kırıklığı yatırımcıları yeniden riskten kaçınma eğilimine sokup, her zamanki gibi güvenli liman olan Amerikan Doları’na itebilir.

GBP/USD

Yaz tatillerinin geride kalması ve yatırımcıların yeniden işlerinin başına dönmeleriyle, hacimlerde ve hareketlerde artışlar görmeye başlayacağız. Son zamanlardaki konsolidasyonların ön oyunlarının sona ermiş gibi görünmesiyle işler biraz daha gevşemeye başladı. Amerikan Doları’nın zayıflığı çok uzun sürmeyecek ve ayrıca, bugün, İngiltere’nin gözden geçirilmiş gayri safi yurt içi hasılasının açıklanacak olmasıyla İngiliz Sterlin’I üzerindeki baskı artacak.

USD/JPY

Çarşamba günkü FAMK açıklamasının ardından düşük bir aralığa çakılıp kalan Japon Yeni, geceleyin 78.36 ile 78.69 arasında işlem gördü ve günü 78.45’te kapattı. Şu andaki değerler tamamıyla Feds’in açıklamalarına tepki niteliğinde. USD’nin zayıflamasıyla birlikte, olumsuz ekonomik verilere sırtını yaslayan JPY, düşenin kendisi olması gerektiği halde ivme kazandı.

Metaller

Altın fiyatları oturumu sağlam bir yükseliş yaşayıp, neredeyse son dört ayın en yüksek değerine çıkarak kapattı. Bu hafta yeni ortaya çıkan teknik bir ivmenin tadını çıkaran değerli metaller, Federal Rezerv’deki Federal Açık Market Komitesi’nin son görüşmesinin tutanaklarının kazanca çevrilmesiyle birlikte duvara tosladı. Ayrıca, güvenli liman yatırımlarına olan talep de Perşembe günü hem altında hem gümüşte yükseldi. Aralık altını en son $32.70 yükselerek, $1,673.20/ons’tan işlem gördü. Tüm marketlerde “risksiz” geçirilen bir yatırım gününün ortasında diğer tüm sektörler coşmuş olan işlemcilerin ve yatırımcı belirsizliğinin ortasında düşük bir gün geçirirken, Altın pazarı Perşembe günü keskin bir yükseliş yaşadı. Son çıkan güvenli liman talebinin şimdi de altın pazarına yöneldiğini gösteriyor bu.

Enerji

Ham petrol günü erken saatlerinde yapılan, ancak müsriflik sayılabilecek düşük kazançlarla kapatırken, spekülasyon sonrası elde edilen kârlar iki oturumun ardından son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ekim teslimatının petrolü New York Mercantile Exchange’de 99 sent (%1) azalarak $96.27/varil seviyesine düştü. Doğal gazın Eylül teslimatı da ayrıca 2 sent (%0.9) düştü ve $2.80/ bir milyon BTU seviyesinden işlem gördü. Tedariklerde beklenenden daha büyük bir artış yaşandığını gösteren haftalık hükümet raporunun ardından küçülme azaldı.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...