22 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Saplanmaktadır.

Global Pazar Yorumu

1426 seviyesinin üzerine çıkmayı en sonunda başararak yılın rekorunu kırdığı dalgalı bir oturumun ardından, S&P 500, bu sabah düşüş yaşayarak 1412 seviyesine yakın bir düzeyden işlem gördü. Borsaların böylesi bir güçle işlem gördüğü gerçeği, yıl boyunca iyice yükselmiş olan ABD hisse senetleriyle (S&P 500: %+12.4 YTD, NASDAQ: %+17.7 YTD, Russell 3000: %+12.1 YTD), berbat haldeki ekonomik koşullarla uyumlu hareket eden tahvillere hâlâ hizmet etmekte olan devlet bonolarının arasındaki ayrışımın önemini vurguluyor. ABD devlet tahvillerinde daha önce mevzubahis olmuş olan elden çıkarma süreci bugün de devam ederken, güvenli liman tahvillerinin faizleri küresel olarak yükseldi. Çevresel Avrupa kredileri de artış yaşadı.

Hem WTI hem Brent ham petrollerinin sağlam bir şekilde artmasıyla, emtia fiyatlarında da yükseliş yaşandı. Yüksek enerji fiyatları, USDCAD’ın tersine dönüp, 0.99’un hemen altında kapatmasını engelleyemedi. EURUSD’nin 120 puan yükselerek 1.2465 seviyesinde kapatmasıyla güçlenmiş olan Euro’nun sayesinde, DXY haftayı daha zayıf kapatmayı başardı. Avrupa’da, Salı günü, büyük çaptaki tüm aktif sınıfları riski kucaklıyor. Amerikan Doları’ndan arkalarına bile bakmadan kaçan para birimi pazarları, durağan olan Japon Yeni dışında, büyük çaptaki diğer bütün çapraz kurlara inanılmaz bir iyilik yapıyor. Kazançlı çıkanlar, değişken Güney Afrika Randı, NZ$ ve A$’ı, İsviçre Frankı ve Euro’nun peşinden gittiler. Tahvil piyasası güvenli limanlardan yavaş yavaş uzaklaşıyorlar.

Yunanistan’ın ceplerinin boş çıkması, hükümetin, EFSF’den gelecek o fon transferlerinin hızlandırılmasını istemesine yol açtı. Asıl sorun, Yunanistan’ın pazarlık yaparkenki duruşu, en azından seçim döneminde, kurtarma paketinin yeniden yapılandırma şartlarının fazlasıyla ağır ve zahmetli olduğu, çok fazla değişikliğe gidilmesini gerektireceğine yönelikti – Alman siyasilerin kalplerini yumuşatacak bir pazarlık pozisyonu değil şüphesiz. Alman basınında bugün çıkan haberlere bakılırsa, Şansöyle Merkel’in agresif bir politika izleyen Hıristiyan Demokratik Birliği, EFSF’nin ödeme tarihlerini öne çekmesini bekleyen Yunanistan’ın yeniden yapılandırmayı hızlandırmasını ve belirli konularda bütçe kesintilerine gitmesini talep ediyor.

EUR/USD

Tekil para birimi, risk içeren bir para biriminin dün yükseliş trendine girmesini sağladı ve Euro, Temmuz ayından bu yana ilk defa üst sınırı aşarak, US$1.24 seviyesinden işlem gördü. Söylentiler ve imalar para birimlerini hareketlendirmeye devam ederken, yatırımcılar da, Avrupa Merkez Bankası’nın, Avrupa’daki borçlanma masraflarını azaltmak için hazırladığı muhtemel girişimlere odaklanıyor. Büyük bir destek gören İspanya borç müzayedesi, Euro’ya, evvelki kazançların üzerine biraz daha dayanma gücü verirken, yüksek düzeydeki ivme de, hafif likitlerle alevlendirilmiş olan kısa taraflı konumlandırmanın biraz daha sıkılmasına zorladı. 1.2490 seviyelerine kadar yükselmiş olan Euro, 1.2470 düzeylerinde, arkasında iyi bir destekle işlem görüyor.

GBP/USD

Amerikan Doları’nın zayıflamasıyla birlikte, İngiliz Pound’u 1.57 seviyesinin üzerine çıkmayı ve oradaki konumunu korumayı başardı. İkili 1.5775 seviyesinden işlem görüyor. Right move Plc.’ye göre Londra Olimpiyatları’nın ve belirsiz ekonomik görünüşün potansiyel alıcıların dikkatini dağıtmasıyla, İngiltere’deki emlakçılar, fiyatlarda, Ağustos ayının rekor indirimine gittiler. İngiltere ve Galler’deki açılış fiyatlar, oranın %1.7 çıktığı Temmuz ayından bu yana %2.4 seviyesine kadar düşerek, 236,260 pounda ($371,282) indi, dedi İngiltere’nin en büyük emlak web sitesinin operatörü bir e-mail yoluyla.

USD/JPY

USD karşısında sürpriz bir şekilde güçlü kaldı Japon Yeni. Amerikan Doları düşüş yaşamasıyla yatırımcıların daha riskli hareketlere girebilmesi, risk kaçınma eyleminin marketlerden uzaklaşmasını sağladı ve JPY’yi desteklemek için herhangi bir neden kalmadı. Japon Yeni 79.25 seviyesinden işlem görüyor. Yen’in gücünden etkilenen Japonya’nın en büyük elektronik şirketleri – Sony Corp., Sharp Corp ve Panasonic Corp. gibi – eleman kesintilerini ve kazanç tahminlerini duyurdular. Hükümetin düzenlediği yıllık anket, Japon ihracatçıların bir USD 82 Yen’in altında kaldığı sürece kazanç sağlayabileceklerini gösterdi. Bununla birlikte, Japon Yeni, Nisan ayından beri en önemli paritelerinde yükseliş yaşamaya devam ediyor.

Metaller

Günü sağlam kazançlarla kapatan Altın, son iki buçuk ayın rekorunu kırdı. Pazarlarda “riske devam” günüydü ve emtia vadeli işlemler piyasasının büyük bir kısmı, satış ilgisinin, günlük duruşlarını sergileyen pazarlar dışındaki bir anahtarla birlikte açıldığını fark etti – USD endeksi iyice düşmüş, ham petrol fiyatları iyice artmıştı. Altının piri olanlar, Salı günkü kısa vadeli teknik ivmeyi değerlendirerek kendilerine kazanç sağladılar. Değerli metaller gece haberleriyle de önemli destek gördü. Avrupa borsaları Salı günü çok daha sağlamlaşırken, İspanya Hazinesi’nin bono ihalesi de başarılı sayılabilecek bir noktaya ulaştı. Avrupalı yatırımcılar, artık, Avrupa Merkez Bankası’nın atacağı adımlarda çok daha agresif bir tavır sergileyeceğine ve sıkıntı çeken AB ülkelerinin yürüyebilmeleri için finansal olarak destek sağlayacağına güveniyorlar. Altın 1638.00 seviyesinden işlem görüyor.

Enerji

Orta Doğu’daki gerilimlerin ve retorikliğin yavaş yavaş ortadan kaybolması ve stratejik rezervlerin kullanılacağına dair söylentilerin, Suudilerin rekor düzeyde kara altın pompaladıklarına dair haberlerle birleşmesiyle, ham petrol fiyatları, günün erken saatlerinde, ufak ufak düşmeye devam etti.

Günün ilerleyen saatlerinde, Avrupalıların borç krizini yavaşlatmak adına harekete geçeceklerine dair umutların yeniden yeşermesiyle, petrol fiyatları tersi bir yol izlemeye başladı. Eylül ayı için NYMEX tipi tatlı hafif ham petrol, Pazartesi kapanıştan bu yana 43 Amerikan senti yükselerek, varil başına $US96.40 ile işlem gördü. Alman Şansölye Angela Merkel’in partisinin üst düzey yetkililerinden gelen yorumlar, Almanya’nın, borç batağına saplanmış olan Yunanistan’ın kurtarma paketinde biraz daha geniş olan bir hareket alanı bırakma fikrine biraz daha ılımlı hale gelmiş olduklarını gösterdi.

Zayıflayan Amerikan para birimi, dolar bazlı fiyatlandırılan ham petrole olan talebin uçuşa geçmesindi sağladı. Pazarlar, ekonomik haberlerin azlığı yüzünden sessiz geçerken, yatırımcılar, borçlarıyla dişe diş, kana kan savaşan İspanya’nın başarılı geçen bono ihaleleriyle temin edildiler.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...