22 Ağustos 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Finans Piyasasına Genel Bakış

Borsalar açısından Salı günü çalkantılı geçti ve iniş/çıkışlar sonrasında piyasalarda tüm kazanımlar silindi ve uzun süre sonra kayıplar görülmeye başlandı. Bu davranış biçiminin tipik bir örneğini Dow Jones Endeksi oluşturdu. Seans açılışında 50 puandan fazla yükseliş gösteren ve 13.330,80 yüksek seviyelerini yakalayan Dow Jones, sonra 120 puanlık bir geri çekilme yaşadı ve gün sonunda 68 puanlık kayıpta dengelenerek 13.208,58 seviyesinde günlük kapanış gördü. Piyasalarda başlangıçta boğa eğilimlerinin görülmesinin nedeni dün Avrupa’dan geçen haftanın gündemini belirleyen teşvik önlemi girişimlerini yalanlayan yaklaşımları çürüten yeni açıklamaların gelmesiydi. Biraz daha açarsak, Avrupa Merkez Bankası (ECB) borç krizinin çözümüne ilişkin pozitif bir yaklaşım benimsemiş ve ilk etapta İspanya ve İtalya’nın borçlanma maliyetlerini kontrol altında tutmak için tahvil alımı yaparak müdahil olmaya başlayacağını belirtmişti. Piyasaların bu yaklaşıma tepkisi boğa hareketlenmeleri getirmiş ve S&P500 endeksinde son dört yılın en yüksek değerleri görülmüştü. Ancak, bu aşamada ECB’nin bu politikasına karşı güçlü bir direnç örgütlenmiş ve konuyla ilgili bir belirsizlik ortamı yaratılarak yatırımcılar kâr satışına gitmek durumunda bırakılmıştı. Tüm bu gelişmelerin etkisiyle dün piyasalar kayıplarla kapanmış oldu.

Önemli analistler yatırımcıların mevcut işlem yapma koşullarında karşılaştıkları sorunları değerlendirdiler. Onlara göre durumun daha da karmaşık bir hal almaması için öncelikle ECB’nin net açıklamalarla işe koyulması ve bölgenin borç krizini çözmek için pratik adımlar atması gerekiyor. ECB’nin piyasaların kafasını karıştıracak veya yanlış yönlendirecek, belirsiz veya yanlış anlaşılabilecek ifadeler kullanmaktan artık kesinlikle kaçınması gerektiğinin altını özellikle çizdiler. Hatta uzmanlardan biri o denli ileri gitti ki ECB’nin beceriksiz yönetimin ekibi yarışmasında birinciliği kapmak için Facebook’la yarıştığını söyledi. Yatırımcıların gözü bugün Federal Açık Para Piyasası Komitesi’nin (FOMC) son toplantı notlarından olacak. Bu belgelerde her satırı dikkatle değerlendirecek ve FED’in ABD ekonomisini toparlamak için yakın gelecekte bir parasal gevşeme programı başlatma niyeti olup olmadığını anlamaya çalışacaklar.

EUR/USD

Dün Avrupa’dan bu haberden 12 saat önce gelen yorumlarla tamamen çelişen yeni haberlerin gelmesi, EUR’u USD karşısında ciddi oranda güçlendirdi ve EUR/USD paritesi 110 pips’lik yükselişle 1,2466 seviyesinden kapanış gördü. Ancak ECB ile ilgili tahvil satın alımı umutlarını suya düşüren haberlerin gelmesi üzerine iş yine sarpa sardı. Bu kafa karışıklığı pariteyi riske sürüklediği için işlem yapmak da zorlaştı. Döviz kuru analistlerine göre Salı günkü boğa performansına rağmen EUR/USD paritesinde yukarı yönlü çıkış yapma olasılığını çok düşük çünkü Avrupa borç krizindeki kötüleşme devam etmekte. Bu durumda fiyat 1,2410 seviyesi altına indiğinde EUR/USD paritesinde satış yapılabilir ancak yeni gelişmeleri yakinen takip etmekte de fayda var.

GBP/USD

Pound Salı günü USD karşısında güçlendi ve GBP/USD paritesinde 80 pips’lik yükseliş gözlendi. Parite, kısa bir süre önemli psikolojik seviyesi 1,5800’ün de üzerine çıktı. Dün FED’in oy verme hakkına sahip üyelerinden Dennis Lockhart’ın yaptığı açıklamalar FED’den teşvik önlemi beklentilerini artırdığı için GBP’yi yükseltti. FED’den teşvik önlemi gelmesi durumunda USD devalüe olacağı için parite, Mayıs ayı sonunda beri görülmeyen yüksek seviyeleri gördü. ABD ekonomisinden tutarsız veriler gelmeye devam ettiği için Pound şu an daha avantajlı durumda ve yükselişini devam ettirebilir. Parite üzerinde boğa eğilimi baskın olduğu için fiyat 1,5813 üzerine doğru kararlı bir şekilde kırılırsa GBP/USD paritesinde satın alma yapılabilir.

AUD/USD

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) son toplantı notlarında yeni teşvik önlemlerinin devreye sokulmasının gündemde olmadığı ve ülkenin birinci ihracat ortağı Çin’deki ekonomik büyüme sorunlarının hafiflemeye başladığı görüldü. Ancak, bu belge Avustralya ekonomisinin Avrupa borç krizinin yıkıcı etkisine karşı kırılgan durumda olduğunu da gösterdi. Bu verili durum içinde AUD/USD paritesi başlangıçta yükselerek tekrar 1,0500 seviyesinin üzerine çıktı ve 1,0519 seviyelerini gördü. Ancak daha sonra hisse senetleri piyasasındaki düşüşle birlikte paritede geri çekilme gözlendi ve gün 1,0472 ile kapatıldı. Parite şu an ayı kanalında çıkmayı başaramadığı için Avustralya doları USD karşısında zayıflamaya devam edecektir. Bu haftaki yeni gelişmeler de aşağı yönlü hareketlere sebep olabilir. O yüzden fiyat 1,0459 seviyesi altına indiğinde AUD/USD paritesinde satış yapmak düşünülebilir.

USD/CHF

Frank Salı günü USD karşısında güçlendi ve USD/CHF paritesinde 90 pips’ten fazla düşüşle, Temmuz başından beri görülmeyen düşük bir seviyeden 0,9634’ten kapanış geldi. Böyle olunca parite 0,9700 ve 0,9680 seviyelerindeki önemli destek bölgelerinin altına çekilmiş oldu. Döviz kuru analistlerine göre parite eski boğa kanalı teknik formasyonunu kaybettiği ve teknik göstergeler zayıflama eğiliminin baskın olduğunu gösterdiği için USD/CHF paritesi kısa vadede 0,9500 düşük seviyesini test edebilir. Onlara göre parite ayrıca 0,9680 ve 0,9700 aralığında konumlanan direnç bölgesi üzerine kırılamadığı müddetçe USD/CHF paritesindeki fiyat hareketlerinin yönünü ayı eğilimi belirleyecektir. Bu durumda parite fiyatı 0,9618 seviyesinin altına doğru çekilirse dayanak aktifi USD/CHF olan yeni bir AZALIR opsiyonu açılabilir.

EMTİALAR

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) pek yakında aslen İtalya ve İspanya’nın borç sorunlarını hafifletme amacıyla yeni bir parasal gevşeme programı başlatacağına dair umutlar arttı. Altın merkez bankalarının parasal gevşeme politikalarına karşı hep hassastır ve yükseliş gösterir. Nitekim dün bu yönde söylentiler güçlendiği için Altın %1,23’lük bir yükseliş göstererek son bir ayın en yüksek günlük kazanımını gösterdi. Teşvik önlemi spekülasyonları pozitif yönde seyretmeye devam ettiği ve Pazartesi günü olduğu gibi olumsuz haberlerin gündemi belirlemesi engellendiği müddetçe Altın’daki yükseliş devam edecektir. Bu durumda Altın birim fiyatı 1652,80$/ons üzerine çıkarsa satın alma yapılabilir.

ECB’nin kısa süre içinde yeni teşvik programına başlayabileceği olasılığının artması üzerine dün Petrol fiyatında yükseliş görüldü. Mevcut iyimserlik devam ederse fiyat 98,05$/varil üzerine çıktığında Petrol satın alınabilir.

HİSSE SENETLERİ

Kişisel bilgisayar üreticisi Dell 2012 kâr görünümünü aşağı çektikten ve bu yılın ikinci yarısında işletimsel zorluklarla karşılaşabileceği yönünde piyasaları bilgilendirdikten sonra hisselerinde Salı günü %4 oranında değer kaybı görüldü. Şirket yönetimi böyle moral bozucu bir sonuç alınmasının nedeni olarak perakende satışlarındaki düşüşü gösterdi. Şirket müşterilerinin, yeni bilgisayar satın almak için Microsoft’un Windows 8 işletimcisinin lanse edilmesini bekledikleri belirtildi. Dell, aynı zamanda Apple iPad gibi PC tabletlerle rekabetin de etkili olduğunu belirtti.

Dün Dunkin’ Brands Group hakkında Asyalı-Hintli kadınlara ve Afro-Amerikanlara karşı ırkçı yaklaşımlarda bulunduğu için dava açıldı. Bu dava haberinin hemen akabinde Dunkin’in hisseleri %5 oranında düştü.

Yatırımcıların kâr satışına gitmeleri dün hisse senetleri piyasasında düşüş getirdi. Bu durumdan Apple ve Google hisseleri de etkilendi. Apple hisseleri %1,37’lik düşüşle 656,06$ seviyesinden ve Google hisseleri %0,89 düşüşle 669,51$ seviyesinden kapanış gördü. Şu an yeni teşvik önlemleriyle ilgili spekülasyonlar sonrasında piyasalar dengelenmekte olduğu için hisse fiyatı 668,58$ altına indiğinde Google ve 653,65$ altına indiğinde Apple hisselerinde satışa gidilebilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...