19 Haziran 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Yunanistan seçimlerinden kemer sıkma politikaları yanlısı bir sonuç çıkmasına rağmen, piyasaların İspanya ve İtalya’nın borçlanma maliyetlerindeki artışla borç krizinin daha da çetrefilli bir hale gelmesinden endişe etmesi sonucu hisse senetlerinde düşüş geldi. Hisse senetleri Pazar gecesi Yunanistan’ın merkez sağ partisi Yeni Demokrasi partisinin seçimleri kazandığı ve yeni bir koalisyon hükümeti kurulacağı haberinin gelmesiyle yükselişe geçti. Ancak seçim sonuçlarının duyulmasından hemen sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan ile yeni bir kurtarma paketini tekrar müzakere etmenin bir kazanç sağlamayacağını söylemesi üzerine, seçimlerin yarattığı olumlu ortam kayboldu. Piyasalar Merkel’in yorumlarıyla karamsar bir moda geçti çünkü Yunanistan’ın mali yükümlüklülerini yerine getirmek için ek süre alması gerektiği söylemi tamamen çökmüş oldu.

İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizleri dün yine kritik %7 seviyesinin üzerine çıktı. Bu çok önemli bir gelişme çünkü Yunanistan ve İrlanda gibi diğer Euro bölgesi ülkeleri tahvil faizleri bu faiz oranlarını gördükleri zaman kurtarma paketi talebinde bulunmuşlardı. Analistler Yunanistan hükümetinin henüz kurulmamış olması ve İspanya’nın bankacılık sektörünün derin sorunlar yaşamaya devam etmesi nedeniyle piyasalar üzerindeki baskının aynı yoğunluktan devam edeceğini düşünüyorlar. Ayrıca İspanya’ya yapılan 100 milyar Euro’luk yardımın piyasaları çok az sakinleştirdiğini çünkü paketin ayrıntılarında çok ciddi eksikliklerin olduğunu da ekliyorlar. Analistler halihazırdaki karmaşık sorunlar gerçek anlamda bir çözüme kavuşmaya başlayıncaya kadar piyasalardaki savrulmanın devam edeceğini düşünüyorlar.

EUR/USD

Pazar günü Foreks piyasası açıldıktan hemen sonra Euro, USD karşısında aylık yüksek değerleri gördü, 1,2746 seviyelerine çıktı. Bu gelişmenin ana nedeni Yunanistan seçimlerinden kurtarma paketi yanlısı partinin galip çıkmasıyla piyasalar üzerinde yeni bir iyimserlik rüzgarının esmesiydi. Ancak, bu iyimser hava uzun sürmedi ve Merkel’in moral bozucu yorumları ve İspanya’nın tahvil faizlerinin rekor seviyelere ulaşmasıyla yine karamsar bir hava hakim oldu. Ayrıca, yatırımcılar Pazar günkü ralliden faydalanarak Euro satışına gittiler. Tek kur üzerindeki baskının artmasının bir başka nedeni Euro bölgesinin mevcut borç krizinin İspanya ve İtalya gibi yeni bölgelere sıçramasını önleme gücünün olmadığının düşünülmesi. EUR/USD üzerinde Avrupa borç krizi nedeniyle çok yoğun bir ayı baskısı olduğunu göz önünde tutarak, fiyat 1,2560 seviyesinin altına indiğinde dayanak aktifi bu parite olan yeni bir AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir.

GBP/USD

Pound, USD karşısında yükselişe geçerek Pazar gecesi 1,5740 seviyesine ulaştı. Ancak Pazartesi günü gerileyerek, parite seviyesine çekildi. Yunanistan seçimlerinin yarattığı coşku başlangıçta ralli getirdi ancak Avrupa borç kriziyle ilgili kaygılar yine kendini gösterince iyimserlik kayboldu. Bunun sonucu olarak Pazartesi günkü seansta yaklaşık 80 pips’lik yükseliş ve sonra destek seviyesi 1,5635’e gerileme geldi. Bu hareketin ana nedeni yatırımcıların İspanya ve İtalya’nın borçlanma maliyetlerinin artmasıyla aşırı derecede endişeli hale gelmeleriydi. Özellikle İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizlerinin kritik seviyeleri aşması, bu ülkenin borçlanma sorumluluklarını artık yerine getiremediğini gösterdi. Piyasaların bu sorunların çözülebileceğine dair bir umudu oluşana kadar GBP/USD paritesinin hareket yönü üzerinde ayı duyarlılığı baskın olacaktır. Bu durumda parite fiyatı 1,5629 seviyesi altına inince satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Dün Avustralya dolarının 1,0120 seviyesinin üzerine çıkma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Yunanistan seçimlerinden istenen sonucun çıkmasıyla piyasaların neşelenmesinden parite de nasibini aldı. Ancak sonra Merkel’in hevesleri kıran ifadeleri ve İtalyan ve İspanyol borçlanma maliyetlerinin önlenemez yükselişi pariteyi gevşeterek 1,0055 seviyesine çekti. Parite bu destek seviyesinde tutunduktan sonra, AUD’de güçlü bir ralli geldi ve Pazartesi günü, diğer kurlarla kıyaslandığında, USD karşısında daha güçlü bir performans gösterdi. AUD her ne kadar Avrupa’dan gelen negatif gelişmelere karşı güçlü zayıflama eğilimi gösteriyor olsa da, USD karşısında gösterdiği en son başarının asıl nedeni ülke ekonomisinin ABD ekonomisinden daha iyi ekonomik veriler üretmesiydi. Ayrıca en önemli ticaret ortağı Çin’den de son haftalarda iyi ekonomik veriler geldi. Bu durumda, AUD kurunda yeni bir iyimserlik ortaya çıktığı için, fiyat 1,0139 seviyesinin üzerine çıkarsa AUD/USD paritesinde satın alma pozisyonuna geçilebilir.

USD/CHF

Dün Euro’nun USD karşısında zayıflamasının bir benzeri USD/CHF paritesine yaşandı ve EUR/CHF paritesi de Pazartesi günü zorlandı. Yunanistan seçimlerinin yarattığı olumlu havayla 0,9420 seviyesine kadar gerileyen USD/CHF paritesi 130 pips’ten fazla yükseliş getiren bir ralli yaptı. Ancak sonra önemli bir direnç seviyesi olan 0,9558 seviyelerine kadar ulaştıktan sonra bir miktar geri çekilme gördü. Avrupa’daki borç krizinin yarattığı belirtisizlikler devam edeceği için gün içinde USD güvenli liman yatırımı olarak daha fazla destek bulacaktır. Yatırımcılar Yunanistan’ın yeni hükümetinin ülkeden talep edilen kemer sıkma politikalarını yerine getirmekte ne derece başarılı olacağını takip ediyor olacaklar. Ayrıca, borç yükümlülüklerini yerine getiremez bir noktaya gelen İspanya’yı yakından gözleyecekler. Ortamda böyle endişeler olduğu için USD/CHF paritesinin hareket yönü ağırlıklı olarak boğa yönü olacaktır. Bu durumda fiyat 0,9566 seviyesinin üzerine çıktığında alışa geçilebilir.

EMTİALAR

Altında son altı gündür devam eden yükseliş Yunanistan seçimlerinden istenen sonucun alınmasıyla kesintiye uğradı ve Altın geriledi. Yatırımcılar bu sonuç sayesinde Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmayacağına dair olumlu bir dayanak daha buldular. Ancak, Altın gün içinde güçlü bir ralli daha yaptı. Bunun nedeni ise piyasaların Avrupa borç kriziyle ve ABD’nin ekonomik toparlanmasıyla ilgili belirsizlikler nedeniyle karamsar bir moda geçmesiydi. Analistler Altın’daki hareketlerin asıl bugün başlayacak olan ABD Merkez Bankası FED’in toplantı sonuçlarına ve risk iştahının nasıl bir eğilim göstereceğine bağlı olduğunu dile getirdiler. Altın güvenli liman yatırımı özelliğini güçlendiriyor ve şu an iyi fiyatlandırılıyor. Dolayısıyla fiyat 1628,83$/ons seviyesi üzerine çıkarsa Altın satın alınabilir.

İspanya ve İtalya borçlanma maliyetlerinde artışın görülmesiyle piyasa üzerindeki basıncın artmasıyla Petrol fiyatlarında düşüş geldi. Ancak Petrol piyasasında sert bir ayı baskısı halen söz konusu olduğu için Petrol fiyatı 82,27$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

Dün Microsoft Corp’un iş yazılımı şirketi Yammer’ı 1 milyar doları daha yüksek bir fiyata satın alacağı söylentileri daha da arttı. Bu satın alma işlemiyle Microsoft’un şirketlere sağladığı sosyal ağ kurma işlevleri gelişecektir. Ancak Microsoft ve Yammer sözcüleri bu söylentileri reddeden açıklamalar yaptılar.

United Technologies Corp dün Pratt ve Whitney alt kuruluşlarına ait güç jeneratörü tesislerini 1 milyar dolara satmayı planladığını açıkladı. Bu duyurunun hemen akabinde United Technologies hisseleri %0,7 yükselişle 75,00$ seviyesine yerleşti.

Dün piyasalar üzerinde belirsizlikler hakim olmasına rağmen Apple ve Google hisseleri iyi bir gün geçirdi ve sırasıyla %2,03 yükselişle 585,78$ ve %1,12 yükselişle 570,85$ üzerinden günlük kapanış gördüler. Her iki şirket de boğa eğiliminden faydalandığı için fiyat 587,58$ üzerine çıkarsa Apple ve 572,69$ üzerine çıkarsa Google hissesi satın alınabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...