18 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Salı günkü volatilitesi yüksek işlem gününde hisse senetleri piyasası önceki seanslarda görülen kayıplarının bir kısmını telafi etmeyi başardı. Dow Jones Endeksinde yaklaşık 80 pips’lik, NASDAQ’da ise %0,45’lik bir yükseliş görüldü. Yatırımcılar dün Ben Bernanke’nin ekonomik durumla ilgili ABD kongresini bilgilendirdiği konuşmasından net bir yorum almaya çalıştılar. Ben Bernanke FED’in olası bir parasal gevşemesine her an hazır olduğunu belirtti ancak bunun ne zaman olacağına dair herhangi bir ipucu vermedi. Bernanke kartlarını yine kapalı tutmayı tercih etti ve FED’in olası teşvik önlemleri hakkında net konuşmadı. ABD’nin ekonomik toparlanmasına ithafen, iki önemli belirsizliğin engel oluşturduğunu, bunlardan birinin Avrupa borç krizi, diğerinin de ABD’nin mali sorunu olduğunu belirtti. Konuşmasının sonunda ise ABD’nin ekonomik büyüme tahminlerinin %2’nin altına çekildiğini ifade etti.

2008 tarihinde, mali krizin kendini gösterdiği günden bu yana, ABD Merkez Bankası uzun dönemli faiz oranlarını mümkün olduğunca düşük seviyelere çekti ve mortgage üzerinden ve hükümet borcu olarak 2 trilyon dolardan fazla borçlandı. Ancak, buna rağmen ülke ekonomisi, işsizliği azaltacak kadar büyümeyi başaramadı. FED bu politikasını güvenceye aldı ve faiz oranlarını en azından 2014 tarihine kadar rekor düşük seviyelerde tutacağına söz verdi. Buna ek olarak, Merkez Bankası en son toplantısında Operation Twist’i altı ay daha uzatma kararı aldı. Bernanke dün Kongre’de yaptığı konuşmada FED’in giderek artan deflasyon riskini azaltmak ve istihdam oranlarını yükseltmek için yeni teşvik önlemlerinin arayışı içinde olduğunu söyledi. Bu durumda yatırımcılar FED’in bu ay sonunda gerçekleşecek bir sonraki toplantısında ne yapacağına bakacaklar ve gelecekteki politikalara dair ipuçları arayacaklar.

EUR/USD

Dün 110 pips’ten fazla düşüş gösteren parite 1,2187 seviyelerine kadar indi ve Bernanke’nin konuşmasında FED’in yeni teşvik önlemlerine hazır olduğunu açıklamasıyla yine toparlandı. Bu hareketlerin sonucunda, seans içinde çıkış yapan EUR/USD paritesi grafiğin sağ tarafında görüldüğü gibi bir mum formasyonu, hacimli bir kuyruk oluşturdu. Şu an EUR/USD paritesinin fiyat yönünde kontrolü ele almak isteyen iki güç mücadele halinde. Bir yandan USD, Avrupa borç krizinin yarattığı olumsuzluktan, küresel ekonomik yavaşlamadan ve ABD kurumsal kazanç sezonunun kötü geçmesinden güç kazanmaya devam ediyor. Öte yandan FED’in gündeme getireceği teşvik önlemleriyle USD üzerindeki devalüasyon tehdidi devam ediyor. Şu an, en azıdan kısa vadede, FED’in bir kenara çekildiği görülüyor. Bu durumda fiyat 1,2262 seviyesi altına indiğinde EUR/USD paritesinde satışa gidilebilir.

GBP/USD

Bernanke ABD Kongresi önünde konuşmaya başladığında Pound, USD karşısında çok ezildi ve GBP/USD paritesinde 110 pips’ten fazla düşüşle, 1,5550 civarındaki destek noktaları görüldü. Yatırımcılar Bernanke’nin yeni teşvik önlemlerinin ne zaman uygulamaya koyulacağına dair bir öngörüde bulunmayınca hayal kırıklığına uğradılar. Ancak konuşmasında FED’in istihdam alanının güçlendirmek için yeni teşvik önlemleri hazırladıklarını ve her an devreye sokabileceklerini söylemesi üzerine bir miktar iyimserlik oluştu. Bu yorumla sonrasında GBP/USD paritesi sert bir ralli yaptı ve parite 1,5650 civarında kapanış gördü. FED’in kısa vadeli politikası bekle ve gör olduğu için şu an USD üzerindeki devalüasyon baskısı ortadan kalmış görünüyor. Bu durumda fiyat 1,5618 altına inerse satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Dün işlem kapanışına doğru güçlü bir satın alma baskısının oluşması, en sağda bir mum formasyonu getirdi. Bernanke’nin ilk yorumları AUD/USD paritesinin yaklaşık 70 pips’lik düşüşle 1,0234 düşük seviyelerine kadar inmesine neden oldu. Ancak konuşmanın ilerleyen bölümlerinde gelen yorumlar, paritede ralli getirerek önceki kayıpların neredeyse tamamını sildi ve bu fiyattan yüksek seviyeden kapanış geldi. Analistler şu an kısa vadede AUD/USD paritesinde güçlenme bekliyorlar. Çünkü küresel volatilitede azalma olduğu gibi Avusturalya Merkez Bankası parasal gevşeme önlemleri artık tamamlandı. Ancak, Avustralya ekonomisindeki yavaşlama AUD’un uzun vadede zayıflamasına neden olabilir. Bu durumda fiyat 1,0341 seviyesinin üzerine çıkınca, dayanak aktifi AUD/USD olan yeni bir ARTAR opsiyonu açmak iyi olabilir.

USD/CHF

USD/CHF paritesinin EUR/USD’nin tersi yönde hareket ettiği görülür. CHF’nin Euro’nun USD karşısındaki hareketlerini taklit etmeye devam etmesi bekleniyor. USD/CHF paritesi Bernanke’nin ilk yorumlarıyla birlikte yükselişe geçti. En sağda kapanışa doğru artan bir yığılmayla bir mum formasyonu gelişti. Birçok uzman işlemci bahislerini korumaya almak için USD/CHF ve EUR/USD pariteleri arasındaki ters yönlü korelasyondan faydalandılar. Teşvik önlemleri bir süre daha askıya alındığı için fiyat 0,9831 üzerine çıkarsa USD/CHF paritesinde satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

Altın dün seans sonuna doğru ralli yaparak kayıplarının büyük bir kısmını sildi ve seansı çok az kayıpla kapattı. Bernanke’nin ABD Kongresine yaptığı konuşmada, FED’in gerektiği anda yeni teşvik önlemleri almaya hazır olduğunu açıklaması üzerine Altın fiyatı, hisse senetleriyle birlikte yükselişe geçti. Altın, enflasyona karşı bir koruma sağladığı için, merkez bankalarının teşvik önlemlerine karşı son derece duyarlı bir konumda. Örneğin bu yıl içinde FED’in yeni parasal gevşeme turunu devreye sokmayı her ertelediğinde bu emtia üzerinde çok güçlü bir satış baskısı oluştu. FED yine bir ertelemeye gittiği için Altın piyasası üzerinde kısa vadeli bir ayı baskısı oluşacaktır. Altın fiyatı 1588,78$/ons altına indiğinde satış yapılabilir.

İran’ın nükleer programı ve Kuzey Denizi kaynak sorunları nedeniyle dün Petrol fiyatında yükseliş görüldü. Şu an boğa baskısı gündemde olduğu için Petrol fiyatı 91,38$/varil üzerine çıktığında satın alınabilir.

HİSSE SENETLERİ

Dün önemli bir piyasa analisti, dünyanın en büyük sosyal ağı olan Faceook’un kullanıcı sayısının son 6 ay içinde düşüş gösterdiğini belirtti. Rakamlar Avrupa ve ABD’deki abone sayısının son 6 ay içinde %1,1 azaldığını ortaya koydu. Bu açıklamanın hemen akabinde Facebook hisseleri dünkü seansta %1 düşüş gösterdi.

Samsung Electronics Co dün lokasyon teknolojisi ve mobil telefon bağlantı çipleri üreten CSR’ı 310 milyon ABD dolarına satın alma işlemlerini tamamladı. Bu gelişme dün Samsung hisselerinin %1,39 oranında değerlenmesine neden oldu.

Bernake’nin parasal gevşeme önlemlerinin önünü açık bırakmasıyla yükselişe geçen hisse senetleri piyasası Apple ve Google hisselerinde yükseliş getirdi. Apple %0,01 yükselişle 606,94$ ve Google %0,31 yükselişle 576,73$ seviyesinden kapanış gördü. Piyasalarda yeni bir boğa duyarlılığı hakim olmaya başladığı için fiyat 607,23$ üzerine çıkarsa Apple ve 577,28$ üzerine çıkarsa Google hissesi satın alınabilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...