18 Haziran Haftalık Piyasa Analizi

haftalik-piyasa-analizi

haftalik-piyasa-analizi

Finans Piyasasına Genel Bakış

Cuma günü merkez bankalarının Yunanistan seçimleri sonrası ortaya çıkabilecek olası karmaşa durumunda ortaklaşa hareket edip müdahil olacaklarını açıklaması yatırımcılar arasında iyimserliğin artmasına neden oldu. Bunun bir sonucu olarak hisse senetlerinde, ABD’den gelen yeni negatif veri serisi ihmal edilerek yükseliş geldi. Cuma günü açıklanan veriler, New York imalatında gelişme görülmesine rağmen, Haziran ayı üretim verilerinin piyasa beklentilerinin altında kaldığını açığa çıkardı. Uzmanlar bu moral bozucu durumun tüketicilerin ve yatırımcıların mevcut ekonomik ve politik istikrarsızlıklar nedeniyle oluşan kaygıları kontrol etmekte başarısız olduğunu gösterdiğini ifade ettiler. G20 sözcüsü geçen hafta sonuna doğru piyasaları bilgilendirerek, dünya merkez bankalarının Yunanistan seçimlerinden sonra oluşabilecek mali sorunları telafi etmeye hazır olduğunu açıkladı.

ABD’nin ekonomik durumunda yavaşlama sinyallerinin arttığı ve Avrupa borç krizinin patlama noktasına geldiği bir durumda önümüzdeki haftanın en önemli olaylarından biri Salı günü başlayıp 2 gün sürecek Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantıları olacak. Yatırımcılar ABD Merkez Bankası FED’in yeni bir parasal gevşeme programını gündeme alıp almayacağını merakla bekleyecekler nitekim en son FOMC toplantısından sonra bu olasılık ciddi oranda artmış görünüyor. Şüphesiz piyasalar bu hafta Yunanistan seçim sonuçlarının getirecekleri üzerine kafa yorup, yeni durumu fiyatlandıracaklar. Ancak, önümüzdeki hafta Euro bölgesinin geleceğine ilişkin verilerin alınabileceği başka gelişmeler de var. Euro bölgesi tüketici güven endeksi ve Haziran ayı PMI verileri dahil olmak üzere bir dizi ekonomik gösterge açıklanacak. Buna ek olarak Almanya açısından kritik önemdeki ZEW (Salı) ve IFO (Cuma) verileri açıklanacak. Bu verilerin düşük seviyede gelmesi ve Almanya’nın artık Euro bölgesi sorunlarından bağışık olmadığının kanıtlaması bekleniyor.

EUR/USD:

Parite geçen hafta başlangıçta bir miktar düşüşe geçti. Bu durum piyasanın yeni İspanya kurtarma paketini ciddi bir öneri olarak değerlendirmediğini gösterdi. EUR/USD paritesi daha sonra yatırımcıların belirsiz Yunanistan seçimleri öncesinde portföylerini gözden geçirmeye başladıkları zaman bir miktar dengelendi. Geçen haftanın en endişe verici gelişmesi İspanya tahvil faizlerinin %7 ile rekor seviyelere ulaşmasıydı. Bu veri psikolojik açıdan önemliydi çünkü diğer Euro bölgesi üyeleri ilk kurtarma paketi başvurularını tahvil faizleri bu seviyeleri gördüğü zaman yapmışlardı. Yunanistan seçim sonuçları çok önemli ve EUR/USD paritesinin önümüzdeki günlerdeki hareketini belirleyecek temel unsur. Kemer sıkma politikaları yanlısı parti galip çıksa bile, Yunanistan’ın mali durumu piyasalar üzerinde yeterince ağırlık yapmaya devam edecektir. Euro bölgesi bu tür ciddi ve karmaşık problemlerin içinde olduğu için fiyat 1,2605 seviyesinin altına indiğinde EUR/USD paritesinde satışa geçilebilir.

GBP/USD:

Pound geçen hafta iyi bir performans gösterdi ve GBP/USD paritesi Cuma günü yaklaşık 160 pips’lik yükselişle 1,5700 seviyesi üzerinde kapanış gördü. GBP’in güç aldığı ana unsur ABD’den gelen kötü ekonomik verilerin USD üzerinde baskı oluşturmasıydı. Ekonomik göstergeler açısından Britanya’nın önümüzdeki haftaya ilişkin ajandası yoğun görünüyor. Bu hafta açıklanacak yaklaşık 12 ekonomik gösterge arasında TÜFE (Salı), Merkez Bankası Çeyrek Bülteni (Salı), Para Politikası Komitesi (MPC) Toplantı Notları (Çarşamba) ve Perakende Satış (Perşembe) verileri var. GBP/USD paritesi Haziran ayında bahislerde genelde boğa duyarlılığı, yani artar yönünde işlem gördü. Temel faktör yine ABD verilerinin yavaşlama sinyalleri vermesiydi. Bu durum, geçen Cuma günü parite seans boyunca yaklaşık 70 pips yükselişle kapanış getirdi. Mevcut koşullar altında, parite fiyatı 1,5750 seviyesi üzerine çıkarsa dayanak aktifi GBP/USD paritesi olan yeni bir ARTAR opsiyonu açabilirsiniz.

AUD/USD:

AUD geçen hafta USD karşısında yükseliş gösterdi ve AUD/USD paritesi önemli psikolojik parite seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Mayıs ayında sıkıntılı bir zaman geçirdikten sonra Avustralya doları şimdi USD karşısında önemli bir atak yaptı. ABD’nin kötü ekonomik verilerine kıyasla kendi verilerinin güçlü gelmesinden destek buldu. Avustralya’dan önümüzdeki hafta altı önemli veri açıklaması gelecek. Bunlar Para Politikası Toplantısı (Salı), CB Öncü İndeks (Çarşamba), MI Öncü İndeks (Çarşamba), Yeni Konut Başlangıcı (Çarşamba) ve RBA Bülteni (Perşembe) var. AUD/USD paritesinin ne yönde harekete geçeceğini tahmin etmek zor görünüyor. Çünkü bir yandan AUD kendi ekonomisindeki gelişmelerden destek bulurken öte yandan en önemli ticaret ortağı Çin’den gelen olumsuz verilerle sarsılıyor. Ancak, Avrupa borç krizi belirsizliğini sürdürüyor ve bu durum güvenli liman yatırımı aracı olarak USD’yi güçlendiriyor. Euro bölgesindeki gelişmeler bu parite için de ana etmen olacağı için fiyat 0,9991 seviyesi altına inerse AUD/USD paritesinde satışa geçilebilir.

USD/CHF:

CHF geçen hafta, Euro’nun hareketlerini taklit ederek, son üç günde USD karşısında ralli yaptı. İlerleyen günler USD/CHF açısından sarsıcı oldu çünkü İspanya ve İtalya borç sorunları iyice şiddetlendiği gibi Yunanistan seçimleriyle ilgili belirsizlik kaygıları artırdı. İsviçre’den bu hafta dört önemli ekonomik gösterge açıklanacak. Bunlar ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi (Çarşamba), Dış Ticaret Bilançosu (Perşembe), Sanayi Üretimi (Perşembe) ve Merkez Bankası Çeyrek Bülteni (Cuma) verileridir. Avrupa borç krizi ve yavaşlayan ABD ekonomisi nedeniyle USD/CHF paritesinin yönünü tahmin etmek zor. Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma olasılığı hala piyasaların gündemi olmaya devam ediyor. Böylesine belirsiz bir ortamda USD/CHF paritesini oynaklığı son derece yüksek günler bekliyor. Üzerindeki baskı artacağı için boğa görünümünü devam ettirmesi beklenebilir. Bu durumda fiyat 0,9524 seviyesinin üzerine çıkarsa satın alma pozisyonuna geçilebilir.

EMTİALAR

Altın Cuma günü güvenli liman yatırımı özelliğini güçlendirdi. Yatırımcılar Yunanistan seçimleri öncesinden portföylerini korumak için Altına geçmeyi tercih ettiler. Altın aynı zamanda merkez bankalarının, Yunanistan seçimlerinin neden olacağı olası bir karmaşa durumunda piyasaya yeni teşvik önlemleriyle müdahil olaya hazır olduklarını açıklamasından da destek buldu. ABD Merkez Bankası FED’in ABD ekonomisini toparlamak için yeni parasal gevşeme programına gitme olasılığının artması Altın’a destek sağlayan bir unsurdu. Tüm bunların sonucunda Altın piyasasında yükselişler görülüyor. Dolayısıyla fiyat 1629,46$/ons seviyesinin üzerine çıktığında Altın alışı yapılabilir.

Petrol fiyatı Cuma günü Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmayacağına dair kanaatin güçlenmesiyle bir miktar yükseliş gösterdi. Ancak Petrol piyasası üzerinde halen sert bir ayı baskısı söz konusu olduğu için fiyat 83,42$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

Facebook ve ilk halka arzıyla ilgili belgeler Cuma günü mahkemelere teslim edildi. Firma ve ana destekçileri Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase ve Morgan Stanley son 16 milyar dolarlık ilk halka arzla ilgili davanın Manhattan federal mahkemesine görülmesini talep etti. Şimdiye kadar 12’den fazla bağımsız hissedar, ilk halka arz öncesinde büyüme beklentilerini zayıflatmakla suçladıkları Facebook ve banka sponsorları aleyhine dava açtı.

Geçen hafta Nokia, iş gücünden 10.000 kişi daha azaltacağını açıklamıştı. Şirket, Apple ve Samsung gibi rakipleri nedeniyle cep telefonu piyasasındaki kayıplarını telafi etmek için böyle bir politika benimsediğini açıkladı. Bu açıklamanın hemen akabinde Nokia hisseleri %16 oranında düşüş göstererek 1,87 Euro seviyesine indi. Böyle olunca hisse fiyatında 1996 tarihinden sonra ilk kez psikolojik sınır 2 Euro altındaki bir değer görüldü.

Geçen Cuma günü baskın olan boğa eğilimi Apple ve Google hisselerini etkiledi ve sırasıyla %0,45 yükselişle 574,13$ ve %0,98 yükselişle 564,51$ seviyeleri görüldü. Merkez bankalarının koordineli hareket etmeleri Borsaları pozitif yönde etkileyeceği için 577,45$ seviyesi üzerine çıktığında Apple ve 569,86$ üzerine çıktığında Google hisseleri için yeni bir ARTAR opsiyonu açılabilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...