17 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

ABD Perakende Satış rakamları Haziran ayında, üst üste üçüncü ayında da düşük seviyeleri görünce, piyasalarda bir miktar değer kayıpları geldi. Bu sonuç, bir miktar yükseliş bekleyen analistleri şaşırttığı gibi, ABD ekonomisine dair bir başka kötü sinyal oldu. Dünkü olumlu gelişme Citigroup’un beklenenden daha iyi kurumsal kazanç açıklaması oldu ve bu, piyasada sert düşüşler görülmesine engel oldu. ABD’nin en büyük üçüncü bankası beklenenden iyi bir kurumsal kazanç açıklamış olsa bile, yüksek aktif kayıplarının yaşanmasıyla kârı %12 oranında düştü. Bu sonuç yine de yatırımcıları olumlu etkiledi ve banka hisseleri %0,6 yükselişle 26,80$ seviyesinden kapanış gördü. Piyasalarda ralli getiren geçen Cuma günkü JPMorgan rakamlarından sonra gelen pozitif Citigroup raporu, geçen Cuma gününden itibaren Dow Jones Endeksinde 200 puandan fazla yükseliş görülmesine neden oldu.

Analistler Pazartesi günkü gelişmeleri, iyi kurumsal kazanç açıklamalarının yarattığı olumlu hava ile küresel ekonomik yavaşlamanın yarattığı olumsuz hava arasında devam eden, baskın olma mücadelesi olarak yorumladılar. Bu tür bir rakabetin önümüzdeki günler açısından hayra alamet olmadığını da eklediler. Çünkü ABD’nin önemli şirketlerinden büyük bir çoğunluğu, Avrupa borç krizi ve küresel ekonomik yavaşlamanın doğrudan bir sonucu olarak beklenenin altında kurumsal kazanç açıklayacakları uyarısında bulundular. Şu an beklentiler karamsar olsa bile, ABD Hazine tahvili faizlerinin tarihsel düşük seviyeleri görmesi üzerine FED’in teşvik önlemlerini gündeme sokma olasılığı arttığı için piyasalarda olumlu bir beklenti havası oluşabilir.

EUR/USD

Dünkü işlemlerin ilk saatlerinde parite fiyatı dün ilk seansta yaklaşık 90 pips düşüş gösterdi ve EUR/USD paritesi 1,2182 destek seviyesini yakaladı. Borçlu Euro bölgesi üye ülkelerine yardımın ertelenme olasılığı üzerine, yatırımcılar dün Euro üzerinde yoğun bir baskı oluşturdular. Pazartesi günü yüksek Alman mahkemesi, Avrupa Stabilite Mekanizması’nda (ESM) yapılan değişiklikler Alman anayasasına uygun olsa bile Eylül ortasından önce bir karar çıkarmanın mümkün olmadığını belirtti. ABD Perakende Satış rakamları kötü gelince FED’in yakın gelecekte yeni teşvik önlemlerini devreye sokacağına dair umutlar arttığından, EUR/USD paritesinde kayıpların neredeyse tamamı telafi edilebildi. Yeni parasal gevşeme önlemleri olasılığı ciddi oranda yükseldiği ve bu durumda USD’nin değer kaybedeceği için fiyat 1,2311 seviyesinin üstüne çıktığında EUR/USD paritesinde satın alma yapılabilir.

GBP/USD

ABD Perakande Satış rakamlarının gelmesi, kötü durumdaki ABD ekonomisini toparlayacak ek teşvik önlemlerini ve dolayısıyla USD’nin zayıflamasını gündeme getirdikten sonra dün Pound yükseliş gösterdi. GBP/USD paritesi EUR/USD paritesindeki boğa eğilimini taklit etti ve 1,5652 seviyelerine kadar yükseldiktek sonra, yaklaşık 20 pips’lik geri çekilmeyle 1,5631 seviyesinden kapanış gördü. Analistler şimdi paritenin 1,5680 ve 1,5690 aralığında konumlanan önemli direnç noktasına doğru kırılmasını ve sonra 1,5700 seviyesinin önünü açılmasını bekliyorlar. USD’de devalüasyon beklentisi olduğu için parite fiyatı 1,5687 üzerine çıkarsa satın alma yapılabilir.

AUD/USD

Dün Avustralya Doları, ABD Perakende Satış rakamlarının kötü gelmesiyle USD karşısında bir miktar değerlendi. Parite yaklaşık 30 pips’lik düşüşle 1,0251 seviyesinden kapanış gördü. Bugün parite açısından yeni bir risk faktörü bugün yapılan Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) toplantı notları olabilir. Yatırımcılar bu notları dikkatle inceleyerek, son dönemde alınan ekonomik göstergelerin Avustralya ekonomisinin yavaşlama içinde olduğunu doğru bir şekilde gösterip göstermediğini anlamaya çalışacaklar. Özellikle RBA’nın kötü istihdam rakamlarına karşı nasıl bir reaksiyon göstereceğini görmek istecekler. Nitekim Haziran ayı istihdam rakamları Avustralya işsizlik oranının %5,2’de kalmasına neden olmuştu. USD’de değer kaybı beklentisi arttığı için fiyat 1,0279 seviyesinin üzerine çıktığında AUD/USD paritesinde satışa geçilebilir.

USD/CHF

Frank dün ilk saatlerde USD karşısında geriledi ve USD/CHF paritesinde 0,9862 günlük yüksek seviyesi yakalandı. CHF, Euro’nun USD karşısındaki hareketlerini takip etti. İspanya ve Yunanistan gibi sorunlu Euro bölgesi ülkelerine yapılacak yardımların ertelenme olasılığı yatırımcıları endişelendirdi ve tek kur aleyhine değer kaybı görüldü. Ancak, günün ilerleyen kısmında zayıf ABD perakende satış rakamlarının alınması, FED’in teşvik önlemlerini ve USD’de zayıflamayı gündeme getirdi. Bunun bir sonucu olarak USD/CHF paritesi yaklaşık 70 pips’lik düşüşle 0,9780 seviyesinden kapanış gördü. Paritenin fiyat yönünü yeni bir ayı eğilimi kontrol altına almaya başladığı için fiyat 0,9751 seviyesinin altına indiğinde USD/CHF paritesinde satışa geçilebilir.

EMTİALAR

Dün beklenenden daha kötü perakende satış rakamları alınması üzerine Altın fiyatı düştü ve gözler Ben Bernanke’nin bugün ABD Kongresinde yapacağı konuşmaya çevrildi. Piyasalar FED Başkanı’nın yeni bir parasal gevşemenin sinyallerini verip vermeyeceğini görene kadar diken üzerinde oturacak. Parasal gevşeme olasılığında Altın fiyatı yükselecektir. FED’in piyasaya müdahale beklentisi arttığı için fiyat 1593,82$/ons üzerine çıktığında dayanak aktifi Altın olan yeni bir ARTAR opsiyonu açılabilir.

Kötümser ekonomik veriler FED müdahalesini gündeme getirdiği için dün Petrol fiyatı yükseldi. Petrol piyasası üzerinde yeni bir boğa eğilimi baskın olmaya başladığı için fiyat 91,19$/varil seviyesi üzerine çıktığında satın alma yapılabilir.

HİSSE SENETLERİ

Dün Microsoft, firmanın ana gelir kaynağı olan Office yazılımının yeni bir sürümünü tanıttı. Geliştirilmiş arayüzü sayesinde Office’in yakında lanse edilecek Windows 8 işletim sistemiyle uyumlu olacağını belirtti. Şirket sözcüsü yeni sürümün en önemli özelliği olarak dokunmatik ekranlı cihazlarla uyumlu olmasını dile getirdi. Bu açıklamadan sonra Microsoft hisseleri, piyasalarda genel bir düşüş hakim olmasına rağmen, %0,14’lük yükselişle 29,43$ seviyesinden kapanış gördü.

Yahoo Pazartesi günü yaptığı bir açıklamayla Marissa Mayer’ı geçerli görevinden alarak yeni CEO’su yaptığını açıkladı. Bu haberi sevinçle karşılayan yatırımcılar Yahoo hisselerini %2 değerlendirdiler.

Zayıf ABD Perakende Satış Rakamlarının gelmesi hisse senetleri piyasalarında düşüş getirdi ve Apple ve Google hisseleri mevcut duruma karışık reaksiyon üretti. Apple hisseleri %0,34 yükselişle 607,00$ seviyesinden kapanış görürken, Google hisseleri %0,44 oranında düşüş göstererek 573,96$ seviyesinden kapanış gördü. Piyasalar FED’den yeni teşvik önlemi beklediği için, 608,04$ seviyesi üzerine çıktığında Apple hissesi satın almayı ve 573,17$ altına indiğinde Google hissesi satmayı düşünebilirsiniz.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...