14 Haziran 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Küresel çapta endişe hakim olmasına rağmen, dün hisse senetlerinde akşam saatlerine kadar bir miktar yükseliş geldi. Ancak sonra Yunanistan seçimleriyle ilgili kaygıların baskın hale gelmesiyle sert bir geri çekilme yaşandı. Çarşamba günü ilk saatlerde ABD’den gelen ekonomik göstergeler, perakende satışlarda (otomobil hariç) Mayıs ayında %0,2 düşüş olduğunu gösterdi ve bu verilerle son iki yılın en düşük seviyeleri görüldü. Üretici fiyatlarında ise %0,6’lık beklenti yerine %1’lik düşüş geldi. Bu veriler ABD ekonomisinin gerçekten de yavaşlamaya girdiğini kanıtlamış oldu. Ayrıca, Yunanistan seçimleriyle ilgili belirsizlikler piyasa modunu daha fazla belirlemeye başladığı için, yatırımcılar Çarşamba günü aktiflerin fiyat yönlerini tahmin etmekte ve desteklemekte zorlandılar. Yunanistan seçimlerinden kurtarma paketleri ve kemer sıkma politikaları karşıtı bir parti galip çıkarsa, Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkması gündeme gelebilir ve bu durum Euro bloğu üzerinde çok sarsıcı etki yapar.

Bu hafta gerçekleşen bir başka kritik gelişme, yatırımcıların İspanya’nın 10 yıllık tahvil faizlerini yükselmeye zorlamaları ve faizlerde Euro’nun 1999 tarihindeki doğuşundan beri en yüksek değerlerin görülmesi, İspanya bankacılık sektörünü kurtarmaya yönelik yeni planın piyasaları sakinleştirmeye yetmediğini gösterdi. Analistler mevcut durumu genelde şu şekilde özetlediler: Yunanistan’ın siyasi durumuna ilişkin çok sayıda belirsizlik olduğu için yatırımcılar piyasada ralli yaptıracak veya satış getirecek bir girişimde bulunmuyorlar. Şu anda piyasa uzmanları bile hisse senetleri ve emtiaların yeni gelişmelere nasıl reaksiyon göstereceğini tahmin etmekte zorlanıyorlar. Piyasaları strese sokan bir başka gelişme bir Çin yetkilisinin bu ay da kötü sanayi üretimi verilerinin alınması durumunda Çin’in yıllık büyüme hedefinin 2. Çeyrek bazında %7 seviyesinin altında kalabileceğini açıkladı. Yatırımcıların bu açıklamayla cesaretleri kırıldı. Oysaki Avrupa’daki negatif gelişmelere rağmen Çin’in yeterli ekonomik büyüme kapasitesine sahip olduğu düşünülüyordu.

EUR/USD

Euro Çarşamba günü USD karşısında ralli yaptı ve yaklaşık 80 pips’lik yükselişle 1,2580 seviyesinden kapanış gördü. Yatırımcılar Çarşamba günü EUR/USD paritesindeki satışlı pozisyonlarını oldukça azalttılar. Birçok analist bu durumun sadece geçici bir manevra olduğunu düşündü. Çünkü EUR/USD paritesi şu an Yunanistan’daki siyasi belirsizliklerin yanı sıra yükselen İtalyan ve İspanyol borçlanma maliyetlerinin baskısı altında. Böyle olunca, borç krizinin İtalya’yı da içine alacak şekilde yaygınlaşmasına rağmen risk iştahında artış görülmesi üzerine, yatırımcıların dünkü eğilimi EUR/USD paritesinde azalma öngören bahislerini azalttılar. Tüm bu belirsizlikler EUR/USD paritesinin eğilimini belirlemeye devam ettiği için, dünkü ralliye rağmen ayı eğilimi halen mevcudiyetini koruyor. Bu durumda fiyat 1,2486 seviyesi altına doğru kırılırsa satışa geçmek iyi olabilir.

GBP/USD

Pound, diğer kurlarla kıyaslandığında, dün USD karşısında yeterince güçlü duramadı. Seansın ilk saatlerinde GBP/USD paritesi önemli bir direnç alanı olan 1,5600 seviyesini zorlayacak bir atak gerçekleştirdi ancak sonra, ivmelenmesini kaybetti. Geri çekilen parite tekrar 1,5530 seviyesine yerleşti. GBP/USD paritesi başlangıçta USD’nin zayıflamasından destek buldu. USD dün gevşedi çünkü yatırımcıların risk iştahında bir miktar yükseliş görüldü. Ancak, seans içinde GBP cazibesini kaybetti ve Avrupa’da yeni sorunların baş göstermesinin etkisiyle GBP/USD paritesi yaklaşık 30 pips’lik düşüşten sonra 1,5520 seviyesinden kapanış gördü. Yunanistan, İspanya ve en son İtalya ile ilgili sorunlar piyasaları ayı eğilimine sokuyor. Bu durumda GBP/USD paritesi 1,5473 seviyesinin altına indiğinde yeni bir AZALIR opsiyonu açmak mantıklı olabilir.

AUD/USD

Dün USD karşısında zorlanan bir diğer kur Avustralya dolarıydı. AUD/USD önemli bir direnç seviyesini belirten 1,0000 üzerine çıkmayı başaramadı ve mevcut ayı kanalının yukarı eğilimine çıkma girişimi direkte döndü. Ardından açılış fiyatına geri çekilme geldi. AUD yine Çin kaynaklı bir baskıyla karşılaştı. Dün önemli bir Çin yetkilisi Çin’in 2. Çeyrek yıllık büyüme oranının %7 altına inebileceğini belirtti. Çin Avustralya’nın en büyük ihracat ortağı olduğu için Çin ile ilgili her türlü olumsuz gelişme, hem Avustralya ekonomisi hem de döviz kuru üzerinde olumsuz bir etki yapıyor. Avrupa krizinin de her geçen gün yeni bir karmaşanın ve belirsizliğin içine sürüklendiği düşünüldüğünde, USD’nin AUD’deki bu olumsuz gelişmelerle bir güvenli liman yatırımı aracı olarak güçlendirmesi olasılığı hayli yüksek görünüyor. Bu durumda fiyat 0,9892 seviyesinin alına doğru kırılırsa satışa geçmek düşünülebilir.

USD/CHF

Frank Çarşamba günü USD karşısında iyi bir gün geçirdi ve Euro’nun performansına eşgüdümlü olarak günlük kapanış gösterdi. USD/CHF paritesi yaklaşık 60 pips’lik düşüşle 0,9550 civarında kapanış gördü. USD, ABD’den peş peşe moral bozucu verilerin gelmesi üzerine gevşedi. Örneğin ABD’nin Perakende Satış verileri Mayıs ayında %0,2 düşüş göstererek son iki yılın en düşük seviyelerine indi. Bu veri ABD ekonomisinin yavaşlama sürecinde olduğunun önemli bir göstergesi olduğu için CHF’nin USD karşısında ralli yapmasına yardım etti. Dün iyi bir performans göstermesine rağmen, USD/CHF paritesinin yönü üzerinde boğa eğilimi baskın olmaya devam ediyor. Bunun ana nedeni elbette ki gün geçtikçe kötüleşen Avrupa borç krizi. Bu kriz ortamı USD’nin bir güvenli liman aracı olarak güçlenmesine ve CHF’yi geride bırakmasına neden oluyor. Bu durumda parite 0,9615 seviyesi üzerinde tutunabilirse dayanak aktifi olan USD/CHF paritesi olan bir ARTAR opsiyonu açabilirsiniz.

EMTİALAR

Altın fiyatı dün yine yükselişe geçti ve Pazar günü yapılacak Yunanistan seçimleri öncesi güvenli liman aracı olarak değerlendi. Bu emtia ABD’den yeni olumsuz ekonomik göstergenin gelmesi üzerine 1622,83$/ons ile günlük yüksek değeri gördü. Yatırımcıların İspanya ve İtalya borçları ve aynı zamanda belirsizliğini koruyan Yunanistan seçimleri yatırımcıların dün Altına yönelmelerini sağladı. Analistlerin bu hafta sonu yaşanacak gelişmelerin etkisiyle Altın’ın güvenli liman yatırım aracı olarak değerleneceğini düşünüyorlar. Bu durumda Altın fiyatı 1621,05$/ons seviyesinin üzerine çıkarsa satın alınabilir.

Dün Petrol fiyatında ham petrol stoklarında düşüş görüldüğü haberiyle her ne kadar yükseliş gerçekleştiyse de, seans sonunda geri çekilme yaşandı. Güçlü bir ayı baskısı olduğu düşünüldüğünde fiyat 81,07$/varil altına indiği anda satış düşünülebilir.

BORSALAR

Dell kurumsal teknolojik geliştirmelere odaklanma planının bir parçası olarak önümüzdeki 3 yılın harcama bütçesinden yaklaşık 2 milyar dolar kesinti yapacağını açıkladı. Firmanın satış ve kaynak sektörlerinden de mali kesintiler yapılması bekleniyor. ABD’nin en büyük ikinci PC üreticisi olan Dell’in hisselerinde bu açıklamayı mukabil yaklaşık %4 yükseliş geldi. Ancak yıllık bazda bakıldığında, aslen mobil ürünlerin PC piyasasını baskılamasının bir sonucu olarak, Dell hisselerinde 2012 içinde %15’e yakın değer kaybı görüldü.

JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, BD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne Londra merkezli çok küçük bir koruma (hedging) stratejisinin nasıl milyarlarca dolarlık kayba neden olabildiğini tam olarak açıklayamadığını belirtti. Bu açıklamaya rağmen Dimon, pek bir anlam ifade etmediğini düşündüğü yakında yürürlüğe girecek düzenleyici reformları eleştirmekten geri durmadı.

Dün Apple ve Google hisseleri mevcut durumda zarar görerek sırasıyla %0,69 düşüşle 572,16$ ve %0,71 düşüşle 561,09$ seviyesinden kapanış gördü. Borsalar üzerindeki ayı baskısı devam ediyor. Dolayısıyla Apple hisse fiyatı 570,70$ ve Google hisse fiyatı 559,81$ altına inerse satışa geçilebilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...