13 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Finans Piyasasına Genel Bakış

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü bir açıklama yaparak ilk işsizlik yardımı başvurusu sayısından geçtiğimiz hafta 26 bin düşüş görüldüğünü ve 350 bin ile son dört yılın en düşük seviyesinin yakalandığını belirtti. Ancak bu olumlu veri, küresel ekonominin durumundan güç geçtikçe daha da endişelenen yatırımcıları yatıştırmaya yetmedi. Özelikle ABD’li şirketlerin Avrupa borç krizinin etkisiyle kâr seviyelerini koruma mücadelesi vermeleri S&P500 endeksinin Temmuz başından beri %3’ten fazla düşüş göstermesine neden olsun. Analistlere göre işsizlik yardımlarına başvuruyla ilgili bu yeni veri Mart 2008’den beri görülmeyen bir seviyeyi temsil etmesine rağmen, ekonomik görünümde ciddi bir değişikliğe neden olmayacak. Onlara göre dünya ekonomisini batağın içinden kurtarmak için çok daha özel bir atılım gerekiyor.

Dün açıklanan bir diğer ekonomik gösterge ABD ithalat rakamlarıyla ilgiliydi ve Haziran ayında %2,7’lik düşüş görüldü. Bu, son üç yılın en düşük aylık düşüşünü temsil ediyordu. İthal petrolün fiyatında son dönemdeki sert düşüşün neden olduğu böyle büyük bir düşüş, enflasyon baskısının artabileceği korkularını tetikledi. Kurumsal kazançlarını gözden geçiren ve azaltan şirketler, hisse senetlerini üzerinde satış baskısı oluşturan bir başka unsur oldu. Örneğin, dün piyasaları bilgilendiren Infosys şirketi, küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle müşteri talebinin azalması sonucunda satış beklentisini büyük oranda düşürdüğünü açıkladı. Bu açıklamanın hemen akabinde, Hindistan merkezli bir internet teknolojisi devi olan Infosys’nin hisselerinde %11’den fazla değer kaybı görüldü. Ayrıca, kâr paylarını askıya aldığını ve işletmede komple revizyona gitmeyi planladığını açıklayan Superval’ın hisseleri de dünkü seansta %43’ten fazla düşüş gösterdi.

EUR/USD

Euro’ya destek sağlayacak çok az gelişme olduğu için EUR/USD paritesi dün üst üste dördüncü gününde de zayıflamamaya devam etti. Son iki yılın en düşük değerini temsil eden 1,2166 seviyesi görüldükten sonra, eğer ki kritik destek seviyesi 1,2150’nin de altına inerse, analistlere göre parite 1,2000 seviyesinin altına inecektir. Günlük en düşük seviyeler görüldükten sonra teknik düzeltmeyle bir miktar ralli geldi ve hızlı elden çıkarmalardan sonra parite bu şekilde biraz toparlayabildi. Euro halihazırdaki düşüşüne engel olacak ve kaderini tersine çevirecek bir güç arayışı içinde ancak bunun ne zaman ve nereden geleceği belli değil. Bu umutsuz durumun ana nedeni de merkez bankalarının görüşlerini değiştirmeye pek yanaşmamaları. Bu durumda fiyat 1,2167 seviyesinin altına inerse EUR/USD paritesinde satışa gitmek iyi olabilir.

GBP/USD

Bu hafta içinde güçlü bir direnç gösteren GBP, Perşembe günü USD’nin baskısına daha fazla dayanamadı. 100 pips’ten fazla düşüş gösteren GBP/USD paritesi 1,5400 seviyesinin de altına sarktıktan sonra ileri doğru zıplayarak, önemli destek seviyesi 1,5392’i yakaladı. Analistler şu an paritenin 1,5460/70 civarında konumlanan yeni direnç seviyesinin üstüne çıkamadığı müddetçe zayıflamaya devam edeceğini düşünüyorlar. Özellikle, GBP/USD paritesinde 1,5400 seviyesinin altına doğru kırılma gelirse, yıllık düşük seviyeyi temsil eden 1,5236 test edilebilir. Bu paritenin hareketleri üzerinde çok güçlü bir ayı baskısı var. Fiyat 1,5391 seviyesinin altına indiğinde satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Avustralya istihdam verilerinin beklenenden kötü gelmesi ve emtia piyasalarında sert satışların görülmesiyle AUD üzerindeki USD baskısı arttı. AUD/USD paritesinden 80 pips’ten fazla düşüşle, aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, 1,0100 seviyesinin altın görüldü. Parite daha sonra 30 pips’lik zıplayarak, 1.0099 seviyesinde destek buldu ve ardından 1,0130 civarında kapanış gördü. Bu hafta ralli yapmış olmasına rağmen AUD/USD paritesi, yavaşlama sürecindeki Çin ekonomisinin Avustralya işletmeleri üzerindeki kötü etkisiyle, Perşembe günü zayıfladı. Böyle olunca, AUD/USD paritesinin önümüzdeki günlerdeki hareketleri üzerinde güçlü bir ayı baskısının hakim olması bekleniyor. Böyle olunca fiyat 1,0113 altına inince satışa geçmek iyi olabilir.

USD/CHF

Paritedeki yükseliş Perşembe günü de devam etti ve parite Aralık 2010 tarihinden beri görülmeyen yüksek seviyeleri gördü. Yaklaşık 60 pips’lik yükselişle 0,9868 seviyesine ralli yapan USD/CHF paritesi seans sonuna doğru geri çekilerek 0,6849 seviyesinden kapanış gördü. Teknik göstergelerin çoğu paritenin güçlenmeye devam edeceğini gösteriyor. USD/CHF paritesi 0,9867 seviyesinin üzerine çıkabilirse, bir sonraki önemli direnç seviyesi 0,9904 olacaktır. Böyle bir olasılığı hesaba katan yatırımcılara, 0,9839 seviyesi altında zararı durdurma emir vererek pozisyonlarını korumaları tavsiye edilir. Paritenin sahip olduğu güçlü boğa eğilimini göz önünde tutarak, fiyat 0,9867 seviyesinin üzerine çıkınca dayanak aktifi USD/CHF paritesi olan bir ARTAR opsiyonu açılabilir.

EMTİALAR

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın kısa vadede yeni bir parasal gevşeme hareketini girişmeyeceğini göz önünde tutarak USD gibi güvenli liman yatırımlarına yöneldikleri için Altın elden çıkardılar ve dolayısıyla Altın fiyatları yine düşmüş oldu. Altın 2012 yılını dünya merkez bankalarının politikalarının etkisiyle neredeyse yatay seyirde geçirdi. Nitekim dünkü düşüşün ana nedeni de ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayı toplantı notlarında yeni bir parasal gevşemeye gidilip gidilmeyeceğinin belirsiz olmasıydı. Altın piyasasındaki ayı eğilimi güçleniyor ve emtia fiyatı 1563,10$/ons seviyesi altına inerse satışa geçmek iyi olabilir.

Küresel ekonomiyle ilgili endişeler ve FED’in yeni teşvik önlemleri başlatacağına dair umutların azalması dün Petrol fiyatlarını da düşürdü. Şu an fiyatlar üzerinde kontrolü elinde tutan ayı eğilimi, bu nedenle fiyat 84,01$/varil seviyesi altına indiğinde satışa geçmek iyi olacaktır.

BORSALAR

Peugeot Citroen, Avrupa borç krizinin etkisiyle iş gücünden yaklaşık 8000 eksiltme yapacağını ve Paris yakınındaki tesisini kapatacağını açıkladı. Dün, bu açıklamanın hemen akabinde, bu Fransız şirketinin hisselerinde %1,74 oranında değer kaybı gerçekleşti ve şirket hisselerinde 2012 içinde toplamda %32’lik bir değer kaybıyla son 25 yılın en düşük hisse fiyatları görülmüş oldu.

Alman otomobil üreticisi Opel’in üç yıl içinde dördüncü kez CEO değiştirmesi, borç sorunlarıyla mücadele eden Avrupa’daki otomotiv sektörünün ciddi sorunlar yaşadığının delillerinden biri olarak değerlendirildi. Şirketin son 12 ay içinde 14 milyar Euro’luk kaybı sonrasında yaptığı en son hareket yine CEO değiştirmek oldu.

Hisse senetleri piyasası FED’den beklenen hareketlerin gelmemesi ve kurumsal kazanç döneminin çok sönük geçmesi üzerine satışlı bir seans geçirdi. Bu durum Apple ve Google hisselerini de etkiledi. Apple %0,38 düşüle 602,15$ ve Google %0,15 düşüşle 570,36$ seviyesinden kapanış gördü. Piyasalardaki sarsıntı devam edecek gibi durduğu için Apple hisseleri 597,84$ ve Google hisseleri 569,81$ altına inince satış pozisyonuna geçmek iyi olabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...