11 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Yatırımcıların en kötü senaryoları gerçekleşmeye başladığı için dün finans piyasalarında yine ciddi sarsıntılar görüldü. Kapanışa doğru S&P500’de %0,81’lik ve NASDAQ’ta %1’lik bir değer kaybı görülürken Dow Jones Endeksi’nde %0,65 seviyesinde bir düşüş gerçekleşti. Böylesi bir hasar oluşmasının nedeni, peş peşe yapılan kurumsal açıklamalarla, piyasalara Avrupa borç krizinin ve küresel ekonomik yavaşlamanın olumsuz etkisiyle, beklenenden daha düşük kurumsal kazanç elde edileceği bilgisinin verilmesiydi. Analistler ABD kurumsal kazanç açıklama sezonunun çok tatsız geçeceğini ve de birkaç sağlıklı şirket bilançosu görülmediği takdirde, piyasaları toparlayacak çok az şey olduğunu düşünüyorlar. ABD, Çin ve Avrupa’dan son dönemde moral bozucu ekonomik verilerin alınması yatırımcılar üzerinde zaten baskı oluşturuyordu. Dün Avrupa borç krizinin etkisiyle birçok ABD şirketinden kötü haberlerin gelmesi, kurumsal kazançların salahiyetine gölge düşürdü.

Özel olarak bahsedecek olursak, düşük kazanç beklentisi açıklaması yapan iki çip üreticisi firmanın, Advanced Micro Devices ve Applied Material’ın hemen akabinde motor üreticisi Cummins de benzeri yönde bir açıklama yaptı. Advanced Micro Devices 2. Çeyrek kâr beklentisini, Çin ve Avrupa’daki satışlarının kötü gitmesi gerekçesiyle düşürdükten sonra, hisselerinde %11,2 oranında değer kaybına şahit oldu. Silikon çip üreticisi Applied Materials, 3. Çeyrek ve yıllık kâr beklentisinin çok daha düşük seviyede gerçekleşeceğini açıkladı ve hisseleri anında %2,7 düşüş gösterdi. Bu karamsar haberlerin üzerine bir de Cummins’in moralleri bozan açıklamaları geldi. Cummins de Dolar’daki yüksekliğin ve Avrupa borç krizinin etkisiyle yıllık gelir beklentisini düşürdü. Kaygı seviyeleri iyice yükselen yatırımcıların riskten kaçınma eğilimlerinin daha da güçlenmesi, önümüzdeki günlerde piyasa üzerindeki ayı baskısını daha da artırması bekleniyor.

EUR/USD

Pazartesi günkü sınırlı bir ralliden sonra EUR/USD paritesi 1,2237 seviyesine inerek son iki yılın en düşük seviyesini gördü. Seans başında 1,2337’lerde günlük yüksek değeri gören parite sonra sert bir geri çekilme yaşayarak 1,2250 seviyesindeki önemli bir destek noktasını test etti. Euro’nun USD karşısında yeni bir baskı altına girmesinin ana nedeni, hala beklemede olan Almanya mahkeme kararı ve ABD firmalarından gelen moral bozucu bilanço açıklamalarıydı. Almanya Yüksek Mahkemesinde dün başlayan duruşma Salı günü yeni ABD kurumsal kazanç sezonuyla birlikte küresel ekonomik sorunların kurumsal kazançlar üzerinde nasıl bir negatif bir etki oluşturduğu görüldü. EUR/USD paritesi üzerindeki ayı baskısı şiddetlenmeye başladığı için fiyat 1,2218 seviyesi altına inerse paritede satışa geçilebilir.

GBP/USD

Avrupa maliye bakanları İspanya kurtarma fonu paketinin 30 milyar Euro’luk ilk kısmını Temmuz ayı bitmeden vermeyi kararlaştırmalarından hemen sonra, GBP/USD paritesi 1,5547 seviyesinde günlük yüksek seviyeyi yakaladı. Ancak piyasalardaki bu sabah iyimserliği devam ettirilemedi ve ABD’den bir dizi negatif kurumsal kazanç haberi gelmesi üzerine, USD yine Pound üzerinde baskı oluşturmaya başladı. Bunun bir sonucu olarak paritede sert bir geri çekilmeyle 1,5500 seviyesi görüldü ve 1,5476 seviyelerine kadar inildikten sonra ufak çapta bir ralliyle 1,5519 seviyesinden kapanış geldi. Üç gün üst üste sınırlı düzeyde ralliler gelmesine rağmen GBP/USD paritesinin hareket yönü aslen ayı eğiliminde. Böyle olunca fiyat 1,5500 seviyesi altına indiğinde satış yapmak mantıklı olabilir.

AUD/USD

İspanya kurtarma fonunun Temmuz ayı bitmeden verileceği haberinin gelmesinden hemen sonra USD karşısında atak yapan Avustralya dolarının etkisiyle parite ile günlük seviye 1,0243’lere kadar yükseldi. Ancak, sonra AUD/USD üzerindeki satış baskısı artınca, en sağdaki mum formasyonu oluştu. Parite sonra Alman mahkemesinden Euro bölgesi bütçe kurallarının reddi kararı çıkacağı endişesiyle seans içinde zayıfladı. Bu zayıflamayı destekleyen bir diğer gelişme birçok ABD şirketinin Avrupa borç krizi ve küresel yavaşlama etkisiyle zayıf kurumsal kazanç açıklayacağını bildirmesi oldu. USD bu tür gelişmeler karşısında güvenli liman yatırımı olarak güçleneceği için AUD/USD paritesi önümüzdeki günlerde zayıflayacaktır. Bu durumda fiyat 1,0138 altına inince satış yapmak iyi olabilir.

USD/CHF

USDCHF paritesi dün seans başlangıcında bir miktar geriledi. İsviçre Frangının Euro ve Hisse Senetleri piyasalarındaki rallilerle güçlenmesi etkili oldu. USD/CHF paritesi, İspanya kurtarma paketinin ilk ödemesinin pek yakında yapılacağı haberiyle günlük düşük seviye 0,9738’lere kadar indi. Ancak, USD’nin seans içinde güç toplaması sonucu Aralık 2010 tarihinden sonra ilk kez psikolojik seviye 0,9800’ın üstü görüldü. Bu yükselişin ana nedeni ABD şirketlerinden kaygı uyandırıcı bilanço açıklamalarıyla birlikte USD’nin güvenli liman özelliğini güçlendirmesiydi. USD/CHF paritesindeki boğa duyarlılığı güçleniyor. Bu nedenle fiyat 0,9827 seviyesinin üzerine çıktığında paritede satın alma pozisyonuna geçilebilir.

EMTİALAR

Yatırımcılar ABD doları gibi daha güvenli yatırım araçlarını tercih ettikleri için Salı günü Altın fiyatında yine düşüş görüldü. Dün çok sayıda ABD şirketinin, Avrupa’daki borç sorunlarını ve küresel ekonomik yavaşlamayı gerekçe göstererek, kurumsal kazançlarında ciddi düşüşler beklediklerini açıkladıktan sonra piyasadaki kaygı seviyesi iyice yükseldi. Yatırımcılar şu an ABD kurumsal kazanç sezonunda piyasaların sükûtu hayale uğraması durumunda ciddi bir çöküş yaşanmasından endişe ediyorlar. Altın üzerindeki ayı baskısı gün geçtikçe artıyor ve fiyat 1564,71$/ons seviyesi altına inince satış yapmak iyi olabilir.

ABD kurumsal kazanç sezonunun kötü başlaması Petrol fiyatlarını da olumsuz yönde etkiledi ve burada da düşüş geldi. Piyasa üzerinde hala ayı baskısı hakim ve 82,10$/ons seviyesi altında satış yapmak iyi olabilir.

HİSSE SENETLERİ

Sıkıntılı günler yaşayan Research In Motion Ltd’nin (RIM) yeni CEO’su Thorsten Heins dünkü yıllık olağan toplantısında hissedarlara şirketin yeniden ‘dayanıklı, tercih edilen ve saldırgan bir makine’ haline gelmesi için gerekli adımların hemen atılacağı sözünü verdi. Ancak, analistler 2013 itibariyle piyasaya sürülecek yeni Blackberry mobil cihaz serisinden beklentilerinin boş olduğu yorumunda bulunduktan sonra şirket hisseleri %5 oranında düşüş gösterdi.

Patriot Coal Corporation piyasaları iflas davası olasılığı hakkında bilgilendirdi. Bu açıklamanın hemen akabinde kömür madenciliği sektöründe hisseler, diğer firmaların da benzeri bir akıbeti paylaşacağı korkusuyla, büyük düşüş gösterdi.

Kurumsal kazanç açıklamalarının sarstığı hisse senetleri piyasasında Apple ve Google hisseleri de düşüş gördü. Apple %0,93 düşüşle 608,21$ ve Google %0,74 düşüşle 581,70$ seviyesinden kapanış gördü. Piyasalar üzerindeki ayı baskısının güçlendiğini unutmadan fiyat 606,15$ altına inince Apple ve 579,35$ altına inince Google hisselerinde satışa geçilebilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...