12 Temmuz 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Piyasa Analizi

Piyasa analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Dün hisse senetleri piyasasındaki işlemler ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayı toplantı notları açıklanana kadar dar bir aralıkta seyretti. Hayal kırıklığına uğrayan yatırımcıların satışa bastırmasıyla piyasalarda üst üste beşinci gününde de değer kayıpları görüldü. Nitekim Dow Jones Endeksi’nde %0,38 ve NASDAQ’da %0,49’luk günlük düşüş gerçekleşti. Böyle bir ayı baskının oluşmasının nedeni, toplantı notlarına bakıldığında, FED’in kötüleşen ekonomik durumu toparlamak için yeni bir parasal gevşeme programına başlayıp başlamayacağının belli olmamasıydı. Bunun yerine, her ne kadar siyaset yapıcılar yeni parasal gevşeme önlemi almanın gerekliliğini dile getirse de, Merkez bankası yetkilileri saldırgan bir müdahale göstermeden önce ekonominin kötü durumda olduğunu kanıtlayan daha fazla verinin gelmesini beklemeyi tercih ediyor. Bu olumsuz tavır nedeniyle satışa geçen yatırımcılar Çarşamba günü kapanışa doğru hisse senetleri ve emtia piyasalarında değer kayıplarına neden oldular.

Toplantı notlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyen analistler genel durumu şu şekilde özetlediler: Merkez Bankası üyelerinin bir kısmı, ekonomik durumdaki bozulma daha da kötüleşirse, ek parasal gevşeme önleminin alınmasıyla ekonominin toparlanabileceğini düşünüyor ancak toplantı sonucunda hemen bu yönde adım atılmasına dair bir mutabakat sağlanamıyor. ABD Merkez Bankası’ndan böyle belirsiz bir eğilimin çıkması, ABD kurumsal kazanç açıklamaları, Avrupa borç krizi ve küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle zaten stres altında olan piyasaları daha da gerginleştirmekten başka bir işe yaramadı. Aslında yatırımcılar açısından hisse senetlerinde ralli yaptıracak son umut FED’in toplantı notlarıydı. Şu an FED’in ekonomiye müdahalesi olası olmadığı için analistlerin beklentisi önümüzdeki haftalarda piyasalarda sert düşüşlerin gelmesi.

EUR/USD

Çarşamba günü baskı altında yeni bir gün daha geçiren Euro, EUR/USD paritesinde Haziran 2010 tarihinden beri görülmeyen bir değer kaybının oluşmasına neden oldu. Seans başlangıcında, moral bozucu FED toplantı notları piyasalar üzerinde şiddetli bir ayı baskısı oluşturana kadar, hem EUR/USD paritesinde hem de hisse senetlerinde ralliler görülmüştü. 1,2295 seviyesinde günlük yükseliş yakalayan parite, daha sonra 90 pips’lik bir düşüş gösterdi ve 1,2235 seviyesinden kapanış gördü. Avrupalı politika yapıcılar Euro’ya destek sağlayacak yeni önlemleri tez elden gündeme sokmadıkları takdirde, analistlere göre, özellikle kısa vadede Euro’nun zayıflamasının önüne geçebilmek mümkün olmayacak. EUR/USD paritesi üzerinde böylesine şiddetli bir baskı olduğu düşünülürse, fiyat 1,2214 altına inerse satışa geçmek iyi olabilir.

GBP/USD

Çarşamba günü ilk işlem saatlerinde yükseliş gösteren parite, 1,5575 seviyesindeki önemli direnç noktasını aşamayarak geri çekildi. ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayı toplantı notları yayınlandıktan sonra Banka komitesinin parasal gevşeme yanlıları ve karşıtları şeklinde iyi bölündüğünün görülmesi üzere GBP/USD paritesi şiddetli bir ayı baskısına maruz kaldı. Bunun bir sonucu olarak GBP/USD paritesinde, 70 pips’ten fazla sert bir düşüş geldi. Önümüzdeki haftalarda küresel ekonomileri bekleyen zorluklar piyasaları iyice gevşeteceği için, USD bu durumda güvenli liman yatırımı aracı olarak güçlenecektir. Dolayısıyla fiyat 1,5479 altına inerse GBP/USD paritesinde satışa geçmek iyi olabilir.

AUD/USD

Avustralya doları diğer kurlarla kıyaslandığında, Çarşamba günü USD karşısında daha güçlü bir performans gösterdi ve AUD/USD paritesi yaklaşık 60 pips yükselerek seansı 1,0245 seviyesinden kapattı. Avustralya doları dün beklenenden daha iyi ekonomik verilerin gelmesinden destek buldu. Bunun yanı sıra emtia fiyatlarındaki yükselişten güç alarak ABD Merkez Bankası’nın moral bozucu toplantı notlarının olumsuz etkisini savuşturmayı başardı. Dün ham petrol, şeker, kahve ve beyaz metallerin değerlenmesi, AUD/USD paritesinin performansını AUD lehine etkiledi. Avustralya ekonomisinin durumu halen ABD ekonomisinden daha iyi ve bu durumda, AUD/USD paritesinin haftanın geri kalan kısmında da değerlenmesini bekleyebiliriz. Böyle olunca, fiyat 1,0281 seviyesinin üstüne doğru kırılırsa paritede satın almaya geçmek iyi olabilir.

USD/CHF

Bu paritedeki yükseliş Çarşamba günü de devam etti ve USH/CHF paritesi 30 pips yükselişle 0,9830 seviyesini gördü ki bu değer Aralık 2010 tarihinden beri görülmeyen bir seviyeydi. Ancak sonra bu performansını devam ettiremedi ve gevşeyerek 0,9810 seviyesinden kapanış gördü. USD, ABD Merkez Bankası toplantı notlarından yakın gelecekte yeni parasal gevşeme önlemlerinin hayata geçirileceğine dair hiçbir olumlu ipucu alınamamasından destek buldu. Parite boğa eğilimini korumaya devam ederse, önündeki bir sonraki Fibonacci direnç seviyesi 0,9930 olacak. Diğer durumda, İsviçre Frangındaki düşüş eğilimi ortadan kalkarsa, hedef 0,9783 seviyesindeki önemli direnç noktası olur. USD/CHF paritesinin hareketleri üzerinde hala boğa eğilimi baskın olduğu için, fiyat 0,9830 seviyesinin üzerine çıkarsa paritede satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

ABD Merkez bankası FED’in toplantı notlarında belirsizliğin hakim olmasıyla harekete geçen yatırımcılar ellerindeki Altın gibi riskli aktifleri sattıkları ve güvenli liman özelliği güçlenen ABD Dolarına sığınmayı tercih ettikleri için Altın fiyatı yine geriledi. Avrupa borç krizi daha da derinleşmeye devam ettiğinden, bu ay Altın üzerindeki baskı gün geçtikçe artacaktır. FED’in yeni parasal gevşeme önlemlerini devreye sokup sokmama konusundaki ‘bekle ve gör’ politikası ABD dolarına destek sunuyor ve Altını zayıflatıyor. Küresel ekonomilerin karşısına hemen her gün yeni bir zorluk çıktığı göz önünde tutulduğunda, analistler Altın fiyatının özellikle kısa vadede daha da zayıflayacağını düşünüyorlar. Bu durumda fiyat 1568,82$/ons altına doğru kırıldığında satışa geçilebilir.

Ağustos ayında Kuzey Denizindeki petrol üretiminde rekor düşük seviyelerinin görülebileceği haberi üzerine Petrol fiyatında dün yükseliş görüldü. Ancak Petrol piyasası üzerinde güçlü bir ayı baskısı olduğunu unutmamak lazım. Fiyat 83,65$/varil altına indiğinde satışa geçmek iyi olabilir.

HİSSE SENETLERİ

Çarşamba günü %5,5 düşüş gösteren Groupon hisseleri, 7,72$ gibi rekor düşük seviyeleri gördü. Analistler kazancının üçte birlik kısmını Avrupa’dan elde eden çevrimiçi alışveriş fırsatı sitesinin, Avrupa krizinden kötü etkilenebileceğine dikkat çekmeleri üzerine böyle bir düşüş geldi. Yatırımcılar şu an Groupon yönetiminin krizin yarattığı tahribatla nasıl mücadele edeceğine dair stratejisini bekliyor.

Goldcorp, Salı günü işlem saatlerinin sonuna doğru piyasaları bilgilendirerek, 2012 altın üretimini gözden geçirdiğini, önceki hedefi 2,6 milyon ons yerine 2,35 ila 2,45 milyon ons arasında bir hedef belirlediğini açıkladı. Bu açıklamanın hemen akabinde Kanada merkezli dünyanın en büyük ikinci altın üreticisinin hisselerinde Çarşamba seansında %10,6 oranında düşüş gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası’nın toplantı notlarının açıklanmasıyla ortaya çıkan belirsizlikten etkilenen borsalardaki düşüşler Apple ve Google hisselerinde de değer kaybı getirdi. Apple %0,62’lik düşüşle 604,43$ ve Google %1,81’lik düşüşle 571,19$ seviyesinden kapanış gördü. Piyasalara destek sağlayacak çok az gelişme beklentisi olduğu için Apple hisseleri 600,43$ altına ve Google hisseleri 568,17$ altına inince satışa geçmek iyi olabilir.

En Son Haberler

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...