1 Ağustos 2012 İkili Opsiyon Ticareti Günlük Analizi

Günlük Piyasa Analizi

Finans Piyasasına Genel Bakış

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ‘Euro’yu korumak için ne gerekiyorsa yapacakları’ sözünü tutamayınca dün piyasalarda ciddi bir sarsıntı yaşandı. Draghi’nin geçen hafta sonuna doğru gündeme gelen bu iddialı açıklamasında sonra yatırımcılar öylesine heyecanlandılar ki Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dünkü toplantısından borç krizinin çözümüne yönelik ciddi sonuçların çıkacağını ve krizin kontrol altına alınacağını düşündüler. Beklenenin aksine, Draghi ECB’nin halihazırda İspanya ve İtalya’nın tahvillerini açık piyasada satın almaya hazırlandığını ve en erken Eylül ayı başlangıcı olmak üzere, buna hazır olmayacağını belirtti. Ayrıca ECB’nin müdahale etmeden önce dile getirdiği sözlere destek olmak için Euro bölgesi hükümetlerinin öncelikle kendi kurtarma paketi sorunlarının çözümünde aktif sorumluluk almalarını beklediğini de ekledi. Bu yorumlar karşısından hayal kırıklığına uğrayan birçok yatırımcı kandırıldıklarını ve Draghi tarafından aptal yerine koyulduklarını düşündü.

Bu haklı bir serzeniş olarak görülebilir veya görülmeyebilir ancak Draghi’nin bu özür dileme episodu bize onun fikirlerini piyasalara aktarma konusunda henüz yeterince uzmanlaşmadığını ve bu konudaki başarısından dolayı FED Başkanı Ben Bernanke’den ders alması gerektiğini gösterdi. Çünkü dün piyasaların ne denli çalkalandığını gördük, oysa Çarşamba günkü FED açıklamasından sonra bu denli büyük bir sarsıntı görülmemişti. Dün ABD’den gelen bir ekonomik veride işsizlik maaşı başvurusu yapan ABD vatandaşlarının sayısının piyasa beklentisinin altına kaldığı görüldü. Bu sonuç Çarşamba günü yayınlanan Milli İstihdam Raporu’ndaki görüşleri destekler nitelikteydi. Bu raporda ABD özel sektöründe Temmuz ayında 160 binden fazla yeni iş olanağı açılarak piyasa beklentilerinin çok üzerine çıkıldı. Şimdi piyasalar bugün açıklanacak kritik önemdeki tarım dışı istihdam verilerini bekliyor. Piyasalardaki beklenti geçen ay yeni 100 bin iş imkanının açılmış olması ve işsizlik rakamının yine %8,2 olarak kalması.

EUR/USD

ECB faiz oranlarını mevcut seviyelerde tutmaya devam edeceğini açıkladıktan sonra paritede yaklaşık 150 pips’lik bir yükseliş geldi ve günlük yüksek seviye 1,2403’lere kadar çıktı. Ancak, hemen sonrasında Draghi’nin basın konferansı başladı ve toplantıdan beklenin aksine ECB’nin Avrupa borç krizinin çözümüne yönelik acil durum önlemleri başlatmayacağı görüşü çıkınca EUR/USD paritesi yaklaşık 200 pips’lik düşüş göstererek 1,2132 seviyelerine kadar indikten sonra bir miktar toparlanabildi ve 1,2179 seviyesinden kapanış gördü. Draghi kaosu nedeniyle parite üzerinde ciddi bir ayı baskısı hakim olduğu için fiyat 1,2147 seviyesinin altına indiğinde EUR/USD paritesinde satışa gidilebilir.

GBP/USD

Geçen aylarda Britanya ekonomisinden sürekli olarak sıkıntı yaratan veriler alınmasına rağmen, İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz oranını değiştirmeden bırakmaya ve yeni parasal gevşeme önlemleri almamaya karar verdi. Üzerindeki devalüasyon baskısı kalkan Pound, dün USD karşısında yaklaşık 140 pips yükseliş gösterdi ve GBP/USD paritesinde 1,5678 seviyeleri görüldü. Ancak piyasaları Draghi’nin ‘ne gerekiyorsa yaparız’ demekle ‘kesinlikle hiçbir şey yapmayız’ demek istediğini fark ettikten sonra kaygıyla güvenli liman yatırımcılarına sığınan yatırımcılar pariteyi bir hayli aşağıya çektiler. 1,5488 seviyelerine kadar test edildikten sonra bir ralliyle 1,5509 seviyesinde kapanış geldi. Draghi piyasa duyarlılığını artırdıktan sonra şu an GBP/USD paritesinde ayı baskısı hakim. Bu durumda fiyat 1,5478 seviyesinin altına inerse satışa geçilebilir.

AUD/USD

Dünkü seansın ilk saatlerinde, Avustralya doları USD karşısında güçlendi ve AUD/USD paritesi 100 pips’ten fazla artarak altı ayın en yüksek değeri 1,0577 seviyelerini gördü. Draghi piyasalara ECB’nin Avrupa Borç Krizinin çözümü için Eylül ayına kadar harekete geçmeyeceği, öncelikle Euro bölgesi hükümetlerinin sorun çözücü davranması gerektiği bilgisini verdikten sonra USD güvenli liman özelliğini iyice artırarak yükseliş gösterdi. Dolayısıyla AUD/USD paritesi de yaklaşık 150 pips’lik düşüşle 1,0437 seviyelerine kadar indi. Daha sonra bir miktar ralli yaparak 1,0455 seviyesinden kapanış gördü. Bu durumda fiyat 1,0426 seviyesinin altına inerse AUD/USD paritesinde satışa geçilebilir.

USD/CHF

Parite dün çok geniş bir aralıkta işlem gördü. Günlük düşük seviyesi 0,9691 seviyesinden 200 pips’lik yükselişle 0,9897 seviyelerine kadar yükseldi. Bu sert hareketin nedeni yine Mario Draghi’nin yorumlarıydı. Draghi dün büyük beklenti yaratan toplantısında yatırımcıların zaten bildiği gerçekler dışında bir yorum yapmadığı gibi ‘Euro’yu kurtarmak için ellinden geleni yapacağı’ sözlerinin arkasında duramadı. Frank’ın hareketleri Euro’nun hareketleriyle çok paralel ilerliyor. Nitekim dün de aynısı oldu ve USD/CHF paritesi, yaklaşık 120 pips düşüş gösterdi. Dün Frank Draghi’nin basın açıklaması sırasında Euro le birlikte düşüş gösterdi ve USD/CHF paritesinde yaklaşık 200 puanlık yükselişle günlük yüksek değer görüldü. Analistler CHF’deki zayıflamanın devam edeceğini düşünüyorlar. Özellikle paritede önemli psikolojik seviye 0,9900’lerin üstü görülürse, bu daha şiddetli olabilir. Bu durumda, fiyat 0,9888 seviyesinin üzerine çıkarsa USD/CHF paritesinde satın alma yapılabilir.

EMTİALAR

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın Euro’yu kurtarmakla ilgili sözlerinin bir retorikten ibaret kaldığı anlaşılınca Altın’da da düşüş geldi. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası da parasal gevşeme kararı açıklamayarak işi Altın açısından iyice yokuşa sürüklediği için şu an Altın açısından ciddi bir düşüş tehlikesi kendini göstermiş durumda. Bunun temel nedeni Altın’ın merkez bankalarının parasal gevşeme politikalarına karşı çok duyarlı olması ve her teşvik önlemiyle güçlenmesi, bunun aksi yönde karar çıktığında ise gevşemesiydi. Nitekim Çarşamba günkü ve dünkü ABD ve Avrupa merkez bankası kararları Altın’ı düşürecek kararlardı ve şu an Altın’ın güç alacağı çok az durum var. Bugün açıklanacak ABD istihdam verileri beklenenden daha kötü gelirse, FED’in müdahalesi söz konusu olabileceği için belki Altın bir miktar güçlenebilir. Şu an Altın piyasası üzerinde şiddetli bir ayı baskısı var. Fiyat 1585,65$/ons seviyesinin altına indiğinde bu paritede satışa geçilebilir.

Hayal kırıklığı yaratan ECB toplantısının Petrol fiyatları üzerindeki baskısı Kuzey Denizindeki kaynak sıkıntılarının etkisiyle çok şiddetli olamadı. Ancak Petrol piyasası üzerinde ayı baskısı hakim olduğu için bu emtianın fiyatı 85,95$/varil seviyesinin altına indiğinde satışa geçmek iyi olabilir.

BORSALAR

Çarşamba günü 140’tan fazla hissenin işlem performansını etkileyen bir teknolojik hatadan sorumlu olan Knight Capital için dün çok zorlu bir gün oldu. Amerika’nın piyasaları yönlendiren en büyük şirketlerinden biri kabul edilen bu şirketin hisselerinde %70’ten fazla değer kaybı getirdi ve piyasa sermesinden 400 milyon dolar anında silinmiş oldu. Böyle olunca dün Knight Capital açısından varoluş mücadelesiyle geçti. Nitekim şirketle ilgili bahisler genelde ya devredileceği ya da iflas edeceği yönündeydi. İçerden kaynaklardan aldığımız bilgiye göre şirketin müşteri güvenini yeniden kazanmak için sadece 24 saati var.

Dün Facebook’un durumu daha vahim bir hale geldi ve hisselerinde 20$’lık bir düşüş daha gerçekleşti. Yöneticilerin ayrılışı, bekleyen davası ve geleceğinin belirsizliği firma üzerinde çok ağır baskılar oluşturuyor.

Dün piyasalarda Draghi’nin açıklamaları sonrasında sarsıntılar görülse de Apple ve Google hisseleri çok sarsılması. Apple %0,16 yükselişle 607,79$ seviyesinden ve Google ise sadece %0,54 düşüşle 629,25$ seviyesinden kapanış gördü. Her iki şirket de piyasalardaki genel baskı eğilimini bir şekilde savuşturmayı başarıyor. Fiyat 632,05$ üzerine çıkarsa Google hisselerinde satışa ve 608,45$ üzerine çıkarsa Apple hisselerinde alışa gidilebilir.

En Son Haberler

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

28 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

24 Ağustos Global Pazar Yorumu

Global Pazar Yorumları 24opiton Tarafından Sapla...